Kto boli nedotknuteľní? Išlo o skupinu ľudí mimo kást alebo pod najnižšou kastou. Kategória, ktorú nič nedefinuje, iba opovrhnutie a vylúčenie spomedzi ostatných.
KASTY V INDII
Kasta je skupina, ktorej členovia od narodenia majú určité charakteristiky a spoločné povinnosti. Základom je dedičná príslušnosť ku kaste, ktorá je v dôsledku toho uzavretá. Preto jedinec nemôže prestupovať z jednej kasty do druhej, a už vôbec nie počas pozemského života. Skupina, hoci obmedzená, vytvára skutočnú uzavretú štruktúru, ktorá jedinca chráni, hoci ho zároveň obmedzuje. Aby sa líšili od druhých, skupina svojim členom ukladá povinnosti a zákazy:
Uzavretie manželstva vnútri kasty(endogamia)
pravidlá stravovania( vegetariánstvo pre brahmanov)
spoločné jedenie
spoločné znaky oblečenia alebo zvláštne maľovanie.
K princípu rozdielnosti sa pripája princíp hierarchizácie: u veriacich rozlišujeme 4 kategórie: šudrovia, vaišijovia, kšatrijovia, brahmani(na vrchole).
Každá sa delí na ďalších 10, tie na stovky podkást alebo regionálnych obmien.
Nedotknuteľní a kastovníctvo
"Nedotknuteľný" znamená podľa definície ten, ktorého sa nemožno dotknúť, je to nečistý pária, ktorý môže druhého pošpiniť pohľadom alebo fyzickým kontaktom. Všetci boli vytavení mimoriadne ponižujúcim sankciám a tvorili podradnú nižšiu kastu. Museli žiť na okraji dedín a sídlisk, nesmeli nič vlastniť okrem domácich zvierat(napr. osol, pes), oblečenie mohli mať len z mŕtvych.
Mali prísne zakázané pohybovať sa v noci po meste. Nemohli používať dedinské studne. Bolo nemysliteľné , aby sa delili o jedlo s členmi iných kást, tobôž aby im pripravovali jedlo alebo obsluhovali ich. Pre nich boli vyhradené tie najpodradnejšie práce
, ktoré zanechali nečistotu na tom, kto ich vykonával, pretože prichádzali do styku s organickými látkami, výkalmi, neživou hmotou atď.
Hľadanie historického vysvetlenia.
Kedy sa zrodil tento systém? staroveké pramene sanskritu opisujú podobné zásady, najmä Zákony Manu sú na začiatku kresťanskej éry ohlasom textov zozbieraných z 15.-16. stor. p.n.l. a hovoria o mýtickom pôvode sveta:
Bohovia obetovali obrovské vesmírne teleso, sformovali ho podľa obrazu ľudského tela a rozštvrtili ho. Z úst sa zrodili brahmani(najvyššia kňazská kasta->jediná mala prístup k rituálom a svätým textom).
Z ramien vyšli kšatrijovia, príslušníci kasty bojovníkov a princov.
Zo stehien vznikli vaijšijovia(sedliaci, remeselníci, obchodníci).
Z nôh vzišli šudrovia(sluhovia a služobníctvo)
Išlo teda o vytvorenie spoločenskej hierarchie . Indická civilizácia sa formovala okolo roku 1500-100 pred n. l. po invázii kmeňov indoeurópskeho pôvodu. Ovládli ich a Drávidi museli slúžiť novým pánom. Tak v úlohe služobníctva vytvorili štvrtú spoločenskú vrstvu.
Nedotknuteľní dnes
Súčasná India podľa ústavy nepozná existenciu kást, ale každý turista sa môže presvedčiť, že sú stále veľmi živé a je nimi presiaknutá mentalita i správanie ľudí. Modernizácia krajiny prispela k zmierneniu bariér medzi kastami. Aj napriek tomu nedotknuteľní tvoria spoločenskú skupinu, ktorá zostáva pre ostatných tabu., hoci ústava z roku 1950 nahradila termín "nedotknuteľní" termínom "harijan"("boží ľud"). Vďaka svojej početnosti sa však harijan vedeli zorganizovať a napredovať kladením významných požiadaviek. Od nezávislosti vypuklo niekoľko vzbúr(napr.: 1967-Bengálsko). Boli veľmi kruto potlačené armádou a kastovníckym obyvateľstvom.
Hnutia za legálne získanie moci prebehli v Kerale a opäť v Bengálsku. Odpor voči tomuto ponižujúcemu štatútu nadobudol v poslednom čase náboženské formy s hromadným prestupovaním na budhistickú vieru a v Tamilnáde na islam. A tak vytrvalé odmietanie vyriešiť otázku nedotknuteľných by mohlo ohroziť spoločenskú stabilitu Indie i prevahu hinduistického náboženstva.
zdroj: kniha: Nevyriešené záhady sveta