Nesnažte sa urobiť všetko
Väčšina vecí v živote nejde ani ľahko a ani rýchlo. Nie nadarmo sa hovorí práca chvatná málo platná. Mojou skúsenosťou je, že diabol leží v detailoch a oplatí sa strácať čas a aj veľa času nad maličkosťami. Práve tieto maličkosti rozhodnú o tom, či vyhráte alebo prehráte. Nie ste si istý, či je dané slovo spisovné? Tak si to overte. Viete, že v zákone to tak bolo niekoľko rokov? Nevadí, zákon sa mohol zmeniť a vy ste si to nemuseli všimnúť. Overte si to. Viete, že minule ste použili tú istú hlavičku klienta, a preto nemusíte kontrolovať jeho údaje. Aj tak si to overte. Džungľa práva je veľmi nebezpečná a nášľapné míny sú skoro všade. Dôležité je tiež vedieť, že netreba predpokladať, že sudca či štátny orgán bude niečo vedieť alebo si prečíta dôkaz, lebo vy ho viete a poznáte. Ako vidíte, urobiť kvalitný výkon nie je jednoduché ani ľahké a vyžaduje veľa práce. Logicky z toho vyplýva, že nemôžte naraz robiť zmluvu, telefonovať, popritom písať trestné oznámenie a olovrantovať. Moja rada pre Vás znie, robte veci aj dlhšie, ale poriadne. To z Vás urobí majstrov. To, že Vás tlačia iné veci, musíte prirodzene ignorovať, žiaľ nič sa nedá robiť a aj keby ste pracovali dvanásť až štrnásť hodín denne počas niekoľkých mesiacov, tak všetko nestihnete a navyše sa Vám rozbijú všetky ostatné vzťahy s priateľmi, rodinou a nebudete mať čas sa ani starať o svoje duševné zdravie. Ide o najlepšiu cestu k syndrómu vyhorenia, kedy viete, že máte urobiť desiatky úloh a miesto toho si googlite ročnú produkciu kakaa v Ekvádore alebo po stýkrát refreshujete facebook, aby ste sa dozvedeli niečo nové, čo by mohol niekto zverejniť pred dva a pol sekundami.
Všetko má svoj čas
Ak už viete, že nemôžete urobiť všetko, prirodzene sa musíte rozhodnúť, čo je najdôležitejšie. V prvom rade riešte urgentné veci a dôležité veci, potom urgentné a nie najdôležitejšie, naplánujte si kedy budete robiť dôležité a neurgentné a neurgentné a nedôležité sa snažte delegovať na niekoho iného. Napriek tomu, že urobíte všetko správne, aj tak sa môže stať, že sa dostanete pod tlak.
Čo robiť, ak sa rútite proti stene?
V extrémnych situáciách, teda ak priamo stojíte pred stresovou situáciou, ktorú neviete ovplyvniť, používam nasledovné techniky a metódy. Prvá je viera - dodáva mi silu, že nebojujem sám, ale pomáha mi čosi nadpozemské. Druhá metóda je predstaviť si, čo najhoršie sa mi môže stať a aké to bude mať dôsledky. Pokašlem to? Ok, prídem o prácu a čo? Navždy budem stratený? Nikto ma nebude mať rád? Už sa nikdy nezamestnám? No asi nie, ak si predstavíte najhorší možný výsledok a zmierite sa s tým, že sa môže stať, získate vnútorný pokoj a nebude Vás rozrušovať neistá situácia. V extrémnej situácii Vám to dodá totálny chlad a triezvu hlavu. Navyše drvivá väčšina vecí, ktorú si predstavujeme, sa nikdy nestane. Je to logické, pretože keď si predstavíte najhoršiu možnú situáciu, každá ktorá sa reálne uskutoční, je väčšinou lepšia, ako tá najhoršia.
Spánok, cvičenie, jedlo, alkohol
K znižovaniu pocitu stresu je dôležité poznať sám seba a dopriať si toľko spánku, koľko potrebujete. Ako nevyspatý človek je Vaša efektivita úplne oničom a aj keď podáte nejaký “výkon”, keď sa naň pozriete spätne, zdá sa Vám, ako by ste vtedy boli nadrogovaný. Uvedené potvrdzujú aj vedecké štúdie, kedy pri spánkovom deficite, začínate mať stavy podobné opitosti. Čiže, ak nechcete pracovať pod vplyvom, doprajte si kvalitný spánok (občasná nespavosť nezaškodí, skôr Vás len posilní).

Mne extrémne znižuje mieru stresu cvičenie. Venujem sa aktívne behaniu (maratóny), otužovaniu a plus doplnkové športy ako plávanie a bicykel. Športová aktivita Vás nabudí a zvýši motiváciu. Je však potrebné si dávať pozor, aby ste to s cvičením neprehnali - netrénujete na olympiádu a ani na výkony, ale na to, aby ste sa cítili lepšie. Je jedno či dnes ste behali kilometer za 5:00 min alebo 5:10 min, história si nebude pamätať ani jeden výkon. Tešte sa a užívajte si.
Necítim sa ako odborník na výživu, jedno však pozorujem a to to, že najviac sa mi osvedčilo jesť to, čo mi chutí a vtedy, keď mi to chutí. Je dobré občas sa najesť aj viac a občas si aj odopierať stravu a trochu hladovať. Ak Vám však prílišný hlad bráni efektívne pracovať, rada je jednoduchá - najedzte sa.
Pite striedmo;)
Doprajte si chvíľky absolútneho oddychu a voľna
Uvedomte si, že ste človek a nie stroj na efektivitu a výkonnosť a preto k tomu, aby ste úplne zrelaxovali, nič sa nestane, ak dvadsať minút nebudete pracovať a pokecáte si s kolegom alebo v sobotu nebudete robiť absolútne nič, vstanete o jednástej, potom si urobíte dačo jesť a popozeráte filmy. Je to normálne a prirodzené.
Univerzálny návod neexistuje
To, čo som tu uviedol, som zistil sám na sebe niekoľkomesačným pozorovaním. Občas však niečo zmením a vylepším, veď o tom je predsa život - ak spoznáte niečo nové, môže Vás to obohatiť - a ak to nevyjde, nič sa nestalo, ide sa ďalej. Toto je môj návod na zvládanie stresového života. Mier!
Ak sa Vám článok páčil, poprosím o klik na VYBRALI.SME.SK