V diskusii na Facebooku pod príspevkom jedného košického mestského poslanca to vyzeralo napr. takto:

Rozhodol som sa preto na tento problém pozrieť osobne. Konkrétna rampa vyzerá na mieste nasledovne.


Pohľad do bytu:

Z fotiek je zrejmé, že rampa je postavená tak, že ľudia prechádzajú po rampe v tesnej blízkosti okna bytu na prízemí a nebyť nalepených nepriehľadných fólií, mohlo by byť narušené súkromie obyvateľky žijúcej na prízemí.
Pozrel som sa aj na iné obdobné rampy v Košiciach (ul. Irkutská, Čingovská):


Z fotografií vidno, že rampu bolo možné postaviť ďalej od okna bytu. Musím dodať, že ak sa prechádzate po iných rampách, tiež je vidno do okien - nie ste však tak blízko, ako je to pri “inkriminovanej“ rampe.
Bol porušený zákon?
Z medializovaných informácií je zrejmé, že problém by nevznikol, ak by najprv prebehlo stavebné konanie. V stavebnom konaní by mohli dotknutí obyvatelia namietať, že rampa je veľmi blízko.
Bola alebo nebola rampa postavená v súlade s normami?
Aj áno, aj nie. Ako ma vyzerať rampa (šírka, zábradlie či sklon) určuje norma STN č. 73 4130 a vyhláška č. 532/2002 Z. z. o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie.
Je pravdepodobné, že rampa bola postavená v súlade s technickými požiadavkami na rampu - z týchto noriem je možné vyčítať, aký sklon má mať rampa, ale nie je podľa mňa možné jednoznačne vyčítať, ako má byť vzdialená od okien bytu na prízemí (ak to je niekde upravené, rád sa opravím).
Avšak.
V zmysle § 127 ods. 1 vety prvej Občianskeho zákonníka -Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.
V zmysle § 4 ods. 2 druhej vety Vyhlášky č. 532/2002 Z.z. - Umiestnenie stavby musí zodpovedať urbanistickému a architektonickému charakteru prostredia a požiadavkám na zachovanie pohody bývania.
Vlastník sa musí zdržať toho, aby zasiahol neprimerane do bývania obyvateľky žijúcej na prízemí. Zároveň umiestnenie stavby by malo zachovať pohodu bývania. Obávam sa, že v tejto veci tieto podmienky neboli zachované. Rampu bolo možné postaviť ďalej od okna obyvateľky žijúcej na prízemí, prípadne ju postaviť šikmo - v takom prípade by nemohla obyvateľka žijúca na prízemí nič namietať.
Čo teraz?
Je jasné, že obyvateľka žijúca na prízemí má znehodnotené bývanie, pretože nedobrovoľne má v tesnej blízkosti okna rampu, po ktorej sa prechádzajú ľudia, ktorí z tejto rampy vidia rovno do jej bytu. V tejto súvislosti som oslovil známeho, ktorý je vlastníkom realitnej kancelárie a spýtal som sa ho na to, ako sa podľa neho zmenila cena bytu:
„....mám niekedy aj dopyty na bezbariérové byty, resp. s takým prístupom, takže pre niekoho to môže byť aj výhoda. Pre človeka, ktorý invalid nie je, tak predpokladám, že 2-3 000 Eur by žiadal dole z bytu kvôli rachotu rampy atď. ....“
Najnešťastnejšie by sa mi zdalo zbúrať celú rampu a znemožniť dievčaťu na vozíčku pohodlný prístup do domu.
Vhodnejšie sa mi preto zdá:
Prebudovať rampu tak, aby bola viac vzdialená od okna obyvateľky na prízemí
alebo
odškodniť pani na prízemí a to z dôvodu, že ak bude chcieť predať byt a pokiaľ nenájde kupcu, ktorý by chcel vyslovene bezbariérový prístup, cena bytu bude nižšia. Tiež z dôvodu, že jej pokojné bývanie bolo narušené tým, že priamo do bytu vidno a používanie rampy môže vydávať hluk.
Riziko obidvoch postupov je, že v konečnom dôsledku sa môže dôjsť k situácii, kedy odškodnenie alebo prebudovanie budú musieť zaplatiť všetci susedia bytového domu (všetci sú spoluvlastníkmi rampy), čo môže byť veľmi problematické.
Ak sa situácia nevyrieši ani jedným z týchto spôsobov, o veci bude musieť rozhodnúť súd.
Je pani na prízemí bezcitná žena?
Pokiaľ mám správne informácie, pani z prízemia len požaduje, aby rampa bola prebudovaná spôsobom, ktorý nebude zasahovať do jej bývania. Rampu podľa všetkého je možné prebudovať. Preto ma mrzia mnohí ľudia z diskusií, ktorí by pani z prízemia najradšej posadili na vozík. Empatia neznamená len vcítiť sa do kože dievčaťa na vozíku, ale tiež aj do kože pani bývajúcej na prízemí. Každý súhlasíme s tým, aby vozičkári mali bezproblémový prístup k svojmu príbytku a zároveň súhlasíme s tým, že nikto nemá byť vyrušovaný vo svojom obydlí. Ako by ste sa na jej mieste zachovali Vy?