List (nielen) Jazerčanom...

Mojou motiváciou je, aby sa Slovensko posúvalo dopredu, preto som sa v súvislosti s blížiacimi voľbami rozhodol 5000 ľuďom na svojom sídlisku - Košice-Nad Jazerom napísať nasledovný list, ktorý si dovolím publikovať na tomto blogu

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Volebný list
Volebný list (zdroj: Roman Frnčo)

"Vážení obyvatelia Jazera,

volám sa Roman Frnčo, som povolaním právnik a srdcom nenapraviteľný optimista. Viacerí si ma pamätáte z obdobia roku 2014, keď som kandidoval v komunálnych voľbách. V nadchádzajúcich voľbách síce nekandidujem, ale dovolím si Vás osloviť, keďže to považujem za dôležité. Viacerí sa isto rozhodujete, či má zmysel ísť voliť a keď áno, tak koho a prečo.

MÁ ZMYSEL ÍSŤ VOLIŤ?

Demokratický systém je zvyčajne oslavovaný za to, že prechod moci od jednej skupiny ku druhej skupine je nenásilný. Ak chcete zmeniť vládu na Slovensku, stačí aby kritická masa došla k voľbám a zahlasovala za iný politický tábor. V diktatúre nič také nie je možné a väčšinou proti nej treba povstať so zbraňou v ruke, tak ako sme povstali pri Slovenskom národnom povstaní v roku 1944, ktoré žiaľ z pohľadu výmeny totalitnej vlády skončilo nezdarom, a podobne pri udalostiach Pražskej jari v roku 1968. Nežná revolúcia je žiaľ iba výnimkou. Z tohto hľadiska je omnoho lepšie vybrať si politický tábor, ktorý podporím.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

OK, ALE AKO POMÔŽE JEDEN HLAS?

Zo štatistického hľadiska asi voliť nemá zmysel, keďže jeden hlas parlamentné voľby nerozhoduje. Iba, ak výnimočne. Avšak, ak sa tých hlasov nazbiera viac, rozhoduje sa o všetkom – o tom, aké dane a odvody budeme platiť, či nám budú vládnuť “korupční šmejdi“ alebo ľudia s jasnou víziou. Každý politik alebo aktívny občan, ak mu záleží na osude krajiny v ktorej žije, môže osloviť ďalších a ďalších ľudí. A práve títo ľudia voľby rozhodujú.

ALE KOHO? NAJPRV SI ODPOVEDZME KOHO NIE....

Pri tejto otázke je dôležité si položiť ďalšiu otázku a to v akej krajine chcem žiť? Chceme žiť v krajine, kde vládne vodca, ktorý najviac a najhlasnejšie búcha päsťami po stole alebo chcem žiť v krajine, ktorej politici sa snažia o to, aby sa posunula ďalej? Ja chcem jednoznačne to druhé. Dnes tu máme vládu, ktorej jedinou ambíciou je udržať sa pri moci. Moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne. Vlaky zadarmo, vratky za plyn a tiež iné socialistické vymoženosti sú síce na prvý pohľad ľúbivé, avšak takéto opatrenia nikdy žiadnu krajinu neposunuli medzi bohaté krajiny. Ak mi niekto ukáže jeden príklad, rád s ním budem diskutovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ok, možno chcete konkrétne príklady, preto ich uvediem rovno niekoľko. Súčasná vláda sa rozhodla zreformovať verejnú správu, ktorá mala byť po reforme efektívnejšia, lacnejšia a spoľahlivejšia. Reforma síce prebehla, ale skôr išlo o premenovanie tabúľ doterajších úradov na okresné úrady s množstvom rôznych odborov. Za éry tejto vlády sa okrem iného neprimerane sprísnili podmienky pre absolventov práva, keď sa zaviedla namiesto 3 ročnej 5 ročná koncipientská prax. Uvedené znamená, že právnici a právne služby budú pre bežných ľudímenej dostupné, keď šikovných mladých právnikov neprimerane náročné podmienky odradia od profesie advokáta. Doprava – namiesto toho, aby sa čoraz viac otvárali podmienky pre nových a lacnejších dopravcov, vláda začala dotovať predraženú štátnu železničnú dopravu tzv. „vlakmi zadarmo“ a súkromným dopravcom skôr hádzala polená pod nohy. Generálna prokuratúra a ústavný súd je obsadzovaná ľuďmi, ktorí nemajú odvahu sa pustiť do boja za právny štát. Korupčné kauzy spomínať nebudem.

SkryťVypnúť reklamu

SMER NIE, ALE KOHO VOLIŤ?

V nasledujúcej časti sa vyjadrím stručne či menej stručne ku stranám, ktoré majú podľa relevantných prieskumov šancu dostať sa do parlamentu, teda šmahom jednej ruky vylúčim strany ako sú ŠANCA, SKOK, TIP, Sme rodina a iné politické hobby strany medzi ktorými skončila aj SDKÚ, v ktorej som sa začínal venovať politike. Dokázal by som pochopiť podporu pre strany, ktoré majú v prieskumoch nízke preferencie v prípade, ak by išlo začínajúce strany alebo strany, ktoré sú hodnotovo, programovo a odborne tak úžasné, že stojí ich za to napriek všetkému podporiť. Áno prieskumy sa zvyknú niekedy mýliť aj výrazne, ale u týchto stranách si nemyslím, že to tak bude. 

SkryťVypnúť reklamu

Ostali nám teda nasledujúce strany SIEŤ, KDH, Most, SNS, OľaNO a SaS.

Čoraz viac sa presadzujú názory, že SMER by mal dostať protiváhu vo vláde a namiesto „zlepenca“ by sa mala niektorá pravicová strana spojiť s ním a ako si ho „brzdiť“. Ja si však myslím, že SMER poraziteľný je. SMER získal v posledných eurovoľbách 24,09 % hlasov a Fico v derby s Kiskom, ktorý dovtedy nikdy v politike nebol, dostal väčšiu nakladačku ako Kličko od Furryho. Vylučujem teda strany, ktoré nevylúčili spoluprácu so SMERom alebo ich komunikácia či so SMERom pôjdu alebo nie, je prinajmenšom nezrozumiteľná. Čiže škrtám SIEŤ, KDH, Most, SNS. KDH by som škrtol aj tak, keďže kto chce konzervatívnejšiu alternatívu, na svoje si príde na kandidátke OľaNO, ktorí majú isto väčší “drajv“ než tradiční suchári (Milošovi Moravčíkovi sa týmto ospravedlňujem). Navyše podporovať trestanie žien za umelé oplodnenie je pre mňa za akoukoľvek hranicou. K SNS sa hlbšie vyjadrovať nebudem – kandidátku majú zloženú z bývalých Mečiarovcov a dokonca aj z bývalej poslankyne za SDKÚ z Jazera. Dokonalý miš maš bez nápadov, odbornosti a s priblblými vlasteneckými rečami. Na kandidátke MOSTU je síce možné pochváliť Žitňanskú, Šebeja či Dubéciho (jeho konkrétne za proutečenecký postoj), ale celkovo je to málo a slabé popri ostatnej ponuke. Aspoň pre mňa. Najväčšie očakávania sa v týchto voľbách upierajú na SIEŤ, ktorá pôvodne chcela byť integrátorom pravice. Rado Procházka začal v prvom kole prezidentských volieb veľmi dobre (dokonca som ho vtedy volil), avšak neskôr keď v rozpore so svojim predošlým vyjadrím na tlačovke „podporil“ či „nepodporil“ Kisku, začal tárať o tom, že chce byť gazda pravice a pýtať si mandát na verejnú službu a hlásať iné podobné politické klišé, stratil akúkoľvek počiatočnú auru. Po vyjadrení o tom, že ľudia si zaslúžia, aby SIEŤ vládla so SMERom, som si už iba ťukal na čelo. Programovo, osobnostne a odborne je možné pochváliť Beblavého, ostatné je jedna obrovská neznáma a mačka vo vreci.

Logicky ostávajú nám dve strany a to OĽaNO-NOVA a Sloboda a Solidarita. Na kandidátke OĽaNO-NOVA je veľa zaujímavých kandidátov ako napr. aktivista Michal Drotován, exminister Lipšic či náš jazerčan a môj kamarát Roman Szilágyi, ktorý sa zasadzuje za zvýšenie bezpečnosti mostu VSS. Ak by som nevolil toho, koho volím, isto by som si vedel vybrať aj z tohto mančaftu.

ČIŽE?

Áno, asi ste sa dovtípili, že budem voliť stranu Sloboda a Solidarita. Poviete si, ale veď Sulík povalil Radičovej vládu? Áno, isto Sloboda a Solidarita v tejto záležitosti sa neukázala ako majster kompromisov, na druhej strane podľa môjho názoru ostatné politické strany neukázali rovnako kompromisný postoj, keď ju nútili hlasovať za Euroval, ktorý sa ukázal na prípade Grécka ako minimálne veľmi kontroverzné riešenie fiškálnej krízy. Prečo túto stranu – Agenda 2020 je výborne pripravený program s jasnými, jednoduchými a niekedy aj odvážnymi bodmi, ktoré chcú presadiť. Tiež sa zastávajú osobných slobôd, ako je napr. dekriminalizácia marihuany (nie som jej užívateľ, ale nemá zmysel, aby štát nákladne a neefektívne zatváral do basy mladých ľudí), a ich kandidátka je priam nabitá ľuďmi, ktorí majú odvahu presadiť čokoľvek, čo je správne.

KOHO BUDEM KRÚŽKOVAŤ?

Zatiaľ som rozhodnutý pre dva krúžky a to Richard Sulík, ktorý je „otcom zakladateľom“ SaS-ky (aj keď pri názore na utečeneckú krízu patrím skôr medzi slniečkovejšiu frakciu) a Jakuba Nedobu – predsedu Mladých liberálov, komunálneho politika, antikorupčného aktivistu, rodeného Košičana a zároveň môjho dobrého kamoša (viac na nedoba.blog.sme.sk). Medzi ďalších kandidátov na zvyšné dva krúžky patria Rajtár, Dostál, Nicholsonová, Osuský, Klus, Žiak a Poliačik.

KOĽKO MI ZA TO, ŽE PÍŠEM TENTO LIST, PLATIA?

Neplatia mi za to nič. Tento list som vydal a rozniesol na vlastné náklady, pretože politika ma baví a považujem za dôležité sa k nej v tejto chvíli vyjadriť.

DOBRE, ALE ČO AK SPOZORUJEM POČAS VOLIEB VOLEBNÉ PODVODY?

V týchto voľbách zastávam funkciu predsedu Okresnej volebnej komisie pre mesto Košice, teda mám kompetenciu prísť a skontrolovať všetky volebné okrsky v meste Košice. Ak spozorujete niečo protizákonné, kľudne ma skontaktujte.

V ROKU 2014 SI NÁM SĽÚBIL, ŽE AJ AK PREHRÁŠ VOĽBY, NAĎALEJ SA BUDEŠ VENOVAŤ AJ KOMUNÁLNEJ POLITIKE?

Áno, venujem sa. Riešil som petíciu za opravu stojacej vody na Uralskej ulici (opravené), chýbajúce svetlo pri splave (v 2017 by malo byť namontované), povestný chýbajúci kôš na zastávke na Bukoveckej (opravené) a petíciu za cyklotrasu zo Starého Mesta cez Južnú triedu až na Jazero (mala by sa realizovať).

 S úctou

 JUDr. Roman Frnčo" 

Ak Vás zaujímajú ďalšie moje názory, pokojne ma môžete follownúť na facebooku a sledovať moje aktivity. 

Roman Frnčo

Roman Frnčo

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Advokát pôsobiaci v Košiciach. Poslanec mestskej časti Košice - Nad jazerom.Ak by ste potrebovali právne služby, môžete využiť správu nižšie alebo zavolajte mi na 0905 650 150. Zoznam autorových rubrík:  Právo a politikaVieraRôzne

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu