
Gastráče sú zadarmo a preto ich treba ponechať. Áno žial, aj takúto naivnú predstavu majú mnohí ľudia. Gastráče sú nezdanenými benefitmi určenými na stravovanie zamestnancov, sú rovnako ako mzda odmenou za vykonanú prácu. V ekonómii existuje slovné spojenie, ktorému sa nadáva mýtus obeda zadarmo, ktorý hovorí zhruba o tom, že vlastne žiaden obed zadarmo nie je, pretože niekto ho zaplatiť tak či tak musí - asi najlepším príkladom je bezplatné školstvo, ktoré sa javí akoby bolo "zadarmo", ale v skutočnosti ho platia občania skrze dane. Gastráče si tiež zaplatia pracujúci, pretože o ich hodnotu či si to uvedomujú alebo nie, dostanú nižšiu mzdu. Ak by boli naozaj zadarmo, tak by sme gastráče mohli kľudne rozdávať na uliciach nielen zamestnancom, ale hocikomu, tz. študentom, dôchodcom, nezamestnaným a dokonca aj cudzincom(to by bola podpora turizmuJ)- nikto by nemusel pracovať a zázračne by bol každý najedený z gastráčov. Samozrejme ide o čistú absurditu ala Kocúrkovo, preto argument gastráče sú zadarmo je neskutočne naivný.
Ak nebudú gastráče, zamestnanci budú hladovať. Musíme si uvedomiť, prečo vlastne ľudia pracujú. Vymieňajú svoj voľný čas za činnosti(práca), vďaka ktorým môžu pomocou peňazí vymeniť svoj drahocenný čas a energiu za statky a služby, ktoré potrebujú. Pracujú aj preto, aby sa najedli. Je úsmevné si myslieť, že ľudia, ktorí budú mať v peňaženke namiesto lístka 3 - 4 Eurá, tak si jedlo nekúpia. Navyše týmto opatrením obmedzujeme slobodu a individualitu človeka, pretože mu prikazujeme kde a ako sa má stravovať. Nepotrebujeme vládu nato, aby nám hovorila, že sa potrebujeme najesť, či naozaj si myslíme, že keď nás vláda neprinúti kúpiť si jedlo, tak všetci pomrieme od hladu? Niektorí povedia, že ľudia si radšej jedlo nekúpia a použijú peniaze na niečo iné - s tým súhlasím, nájdu sa aj takí, ale prečo ich chceme prinútiť zákonom ako majú utratiť svoje peniaze? Niekto možno peniaze použije na statky, ktoré považuje za nutnejšie, potrebnejšie alebo má z nich väčší pôžitok a cez obed si odskočí sa najesť ku mamkeJ.
Najlepším argumentom za ich zrušenie je ušetrenie nákladov. Gastrolístky sú zvláštnym druhom peňazí, ktorými si vieme kúpiť iba špecifické produkty určené na konzumáciu - jedlo(aj keď aj vy ste určite počuli, ako si ľudia za nich nakupujú cigarety, alkohol – dopočul som sa, že vraj sa za nich dajú nakúpiť aj služby veľmi intímneho charakteru:). Výroba a distribúcia lístkov(tlačenie, rozvoz, výmena, zbieranie a pod.) stojí náklady - spoločnosti zabezpečujúce gastrolístky si účtujú cca 5 % z hodnoty peňazí vymenených za lístky. Ďalšími nemenej podstatnými nákladmi sú čas zamestnávateľov, ktorý by mohli investovať radšej do rozvoja spoločnosti než do rozdávania lístkov, ktoré nie sú zadarmo a ich hodnota je znížená o 5 %, rozvojom spoločnosti by mohli radšej vytvoriť nové pracovné miesta či zvýšiť zisky spoločnosti, ktoré by sa premietli aj do vyšších miezd zamestnancov.
Na záver sa ešte pustím do vyvrátenia argumentu, že zrušením gastrolístkov sa znížia príjmy zamestnancov, pretože prijdú o lístky a budú si musieť kupovať jedlo za vlastné. Ešte raz si zopakujme, že zamestnávateľ týmto opatrením ušetrí 5 % na poplatku za výmenu lístkov, získa čas, ktorý môže investovať do spoločnosti a ušetrí ďalšie možné náklady súvisiace s distribúciou lístkov. Možno namietnete, že zrušenie lístkov zamestnávateľom bude len jeho zámienkou pre zníženie miezd. Tvrdím, že k zníženiu miezd nedôjde, pretože ak by zamestnávateľ chcel znížiť mzdu, mohol to urobiť už dávnejšie a zámienku by si našiel hocijakú napr. staré známe šetrenie nákladov.
Zdroje, ktoré sa investovali do zabezpečovania lístkov sa môžu využiť na iné produkty a služby, keďže vďaka ušetreniu nezmyselných nákladov máme viac peniažkov, čo znamená, že si budeme môcť dovoliť viac či kvalitnejšieho jedla.
Za nezrušením stravovacích lístkov vidím jedine lobby spoločností, ktoré sa oprávnene obávajú o svoje zisky, lenže sloboda rozhodovania o tom, čo budeme jesť, kedy, kde, ako a čím zaplatíme za jedlo, patrí jedine nám a ani vláda nám do toho nemá čo kecať.
Ak sa Vám článok, páčil hlasujte na