Nech o Eurovale rozhodnú samotní poslanci!

Ten istý príbeh stále dookola - či už ide o Euroval, Zákonník práce, štátny rozpočet, voľbu generálneho prokurátora, reformu živnostníkov alebo riešenie otázky dvojitého občianstva - nájde sa skupina poslancov či strana, ktorá zásadne nesúhlasí s navrhovaným riešením. Nasleduje obvyklý scenár – silácke reči o nezahlasovaní, niekedy mierna úprava návrhu, nakoniec horko ťažko s načisto zničením kreditom koalície návrh prejde, o vyťažení politických bodov z reforiem nemôže byť ani reč.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Existujú dve cesty ako tento stav odstrániť – Prvým je dokonale jednotná a súladná koalícia, ktorá sa ukazuje, že je možná iba po zvulgarizovaní politiky na vládu typu SMER – HZDS – SNS neschopnú sledovať nič iné než vlastný prospech. Existuje ešte jedno riešenie, aj keď možno znie pre Vás radikálne, ale mizerný status quo je často možné meniť iba ráznym spôsobom - dôsledné uplatňovanie slobodného mandátu poslancov.

Skúsim preložiť do pozemštiny, čo mám tým na mysli. Poslanci v zmysle Ústavy SR hlasujú podľa svojho svedomia a vedomia - znie to nádherne, aj keď to pravda nie je. Realita spočíva v tom, že poslanci hlasujú v prvom rade podľa politických dohôd uskutočnených ich straníckymi lídrami. O správnosti mojej hypotézy svedčí fakt, že ak sa pozrieme na štatistiky lojálnosti hlasovaní poslancov vzhľadom na väčšinové hlasovanie vlastnej strany, tz. nakoľko poslanci hlasovali inak ako väčšina poslancov danej strany, podľa serveru www.dotankoch.sk(nedajte sa odradiť názvom, nejde o server zbierajúci humoresky slovenskej politikyJ) vo volebnom období 1998 – 2002 bola 73 %, 2002 – 2006 77%, 2006 – 2010 82 %, vo volebnom období 2010 – 2014 je zatiaľ 86 %, čo znamená, že v súčasnom období si iba v 14 % hlasovaniach vôbec dovolí poslanec zahlasovať inak. Z týchto údajov vieme vyčítať, že lojálnosť poslancov voči strane je stále vyššia a vyššia - je to dané tým, že poslanci vedia, že ak v nejakej otázke zahlasujú inak, ako si praje vedenie strany, budú vylúčení, príp. sa neobjavia na kandidátke v budúcich parlamentných voľbách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrime sa ako funguje slobodné hlasovanie v anglosaských krajinách. Margaret Thatcherová ako jediná z konzervatívnej strany hlasovala za dekriminalizáciu homosexuality. Ďalej v poslednej dobe na mojom blogu obľúbený Ron Paul ako jediný republikán hlasoval proti vstupu USA do vojny s Irakom. Nedávno ma zaujala debata ohľadom navýšenia dlhového limitu USA. New York Times pri dôležitých hlasovaniach graficky spracúvava jednotlivé hlasovania, kde si môžete pozrieť ako hlasovali jednotlivé skupiny poslancov - poďme sa pozrieť na niektoré zaujímavosti: Z republikánov 174 hlasovalo za - 66 proti. Dokonca aj fiškálni konzervatívci z Tea party nehlasovali jednotne: 23 za - 17 proti. Polovica demokratov hlasovala za a polovica proti.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo by poslanci nemohli hlasovať slobodne, tj. presne tak, ako o tom hovorí Ústava Slovenskej republiky?

Uvedomujem si, že Slovenská republika má iný politický systém(prezidentská vs. parlamentná republika), ale na druhej strane mali by sme uvažovať nad tým, aby poslanci mohli hlasovať slobodnejšie a vyjadrovať názory podľa svojho presvedčenia aj napriek odklonu v niektorej otázke s materskou stranou. Riešením by mohlo byť, ak by materské strany dali svojim poslancom väčšiu slobodu. Ak je možné v zahraničí pri hlasovaniach ako sú otázky navýšenia dlhového limitu, vojna v Iraku či hlasovanie jedinej konzervatívnej poslankyne za dekriminalizáciu homosexuality vyjadrovať slobodne svoj názor, nevidím dôvod prečo by u nás koaličné strany a jednotliví poslanci z koaličných strán nemohli zahlasovať rozdielne, navyše ak ide o tak dôležitú otázku, pretože ak potlačíme individualitu politických názorov, nič dobrého nás čakať nemôže.Ak sa Vám páčil článok, hlasujte na

Roman Frnčo

Roman Frnčo

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Advokát pôsobiaci v Košiciach. Poslanec mestskej časti Košice - Nad jazerom.Ak by ste potrebovali právne služby, môžete využiť správu nižšie alebo zavolajte mi na 0905 650 150. Zoznam autorových rubrík:  Právo a politikaVieraRôzne

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu