Ako prestať fajčiť a začať behať maratóny

Kedysi som strašne rád čítal blog na TRENDe nazvaný knihožrútov blog. Raz za mesiac či dva som si prečítal recenziu o nejakej zaujímavej knihe. Síce už som si nikdy tú konkrétnu knihu nekúpil, ale to bola možno len chyba marketinu, že na stránke nebol urobený jednoduchý preklik:) Keďže posledný článok na tomto blogu vyšiel 14. 1. 2013 a stále sa produkujú nové a nové zaujímavé knihy, ja som sa rozhodol urobiť recenziu na knihu, ktorá ma zaujala. Neviem či tento článok zaradím do kategórie pokusy alebo budem písať pravidelnejšie, to ukáže až to či si z tejto mojej činnosti vytvorím zvyk. Tým sa dostávam k uvedenej knihe, ktorá ma názov Sila zvyku a jej autorom je Charles Duhigg, známy novinár New York Times.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kniha ako už je možné vyčítať z názvu sa zaoberá otázkou zvykov a je tématicky rozdelená do častí - prvou by som nazval zvyky jednotlivcov, druhú zvyky spoločenstiev ľudí a potom ešte záver s praktickými metódami, ako sa dajú zvyky meniť.

Prvým ťahákom knihy je príbeh 34 ročnej američanky, ktorá žije mizerný život - prejedá sa, fajčí, rozpadá sa jej manželstvo. Potom sa jedného dňa na dovolenke rozhodne, že skoncuje s fajčením, pričom odstránením jedného zlozvyku sa zmení celý jej život. Nájde si poriadnu prácu, začne behávať, pričom zvláda už aj maratón, má stáleho partnera. Vedci sú samozrejme z takejto zmeny úplne nadšení, čo ich vedie k skúmaniu psychológie zvykov. Podstata jej príbehu spočíva v tom, že zameraním sa na odstránenie jedného zvyku - fajčenie, dokáže zmeniť celý svoj život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kniha potom plynule prejde do časti zaoberajúcou sa zvykami jednotlivcov ilustrovaného na príklade pacienta, ktorý má poškodenú časť mozgu, ktorá zabezpečuje vedomé činnosti. Napriek tomu, že tento človek nevedel povedať, kde je kuchyna v jeho vlastnom byte, nevedel nakresliť pôdorys vlastného bytu, ani povedať kde býva, dokázal zvládať zložité činnosti akými su jedenie, pozeranie tv a prechádzky po vonku. Ako je to možné? Práve za týmto môžeme hľadať nevedomú časť mozgu, v ktorej sa opakovaním tých istých činností utvárajú zvyky, ktoré potom už vykonávame podvedome. Vedci tvrdia, že zvyky si vytvárame preto, aby sme sa vyhli zbytočnému plytvaniu energie tým, že by sme o tých istých činnostiach priveľa rozmýšlali. Zvyky fungujú v podstate na troch krokoch prvým je podnet ( mám chuť si pokecať ), druhým je správanie ( dám si cigaretku ), tretím odmena ( pocit spokojnosti ). Čím viac krát sa opakuje jedna činnosť, tým viac sa z nej vytvára zvyk. Ďalej vysvetluje, prečo ľudia radi navštevujú nezdravé fastoody, ako sa hľadanie správnych podnetov, správaní a odmien, ktoré tvoria zvyky, dá využiť v reklamnom biznise, a taktiež nám dá odpoveď na otázku, prečo ľudia dnes namiesto osobných rozhovorov radšej ťukajú do mobilu aj keď sú v spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Kniha nás ďalej učí ako sa dajú zvyky využiť v reálnom živote, teda ako sa dá dobrými zvykmi stať efektívnejším - opisuje príbeh trénera mužstva amerického futbalu, ktorý svoj tím naučil menej premýšlať a viac sa spoliehať na zvyky. Tvrdohlavo zastával názor, že hráči pri hre zbytočne premýšľajú, preto je namieste vytvoriť im zvyky, ktoré oslobodia ich myseľ od zbytočných myšlienok a umožnia im sústrediť sa tak na podstatné veci. Autor nám taktiež vysveluje, že zvyky sa nedajú celkom vykoreniť, ale dajú sa zmeniť a to tým, že správne pochopíme, čo je podnetom k danej činnosti a aká je odmena - experimentovaním s iným správaním, tak vieme svoj zvyk zmeniť. Pri niektorých to ide ľahšie, pri iných horšie.

SkryťVypnúť reklamu

V druhej časti nám kniha opisuje aké dôležité sú zvyky pre spoločnosti, konkrétne ukazuje príbeh Starbucks, ktorý svojim zamestnancom vštepil zvyky, ktoré z tejto spoločnosti spravili jedničku vo svojom obore, keď dokázal vytvoriť sériu zvykov aj pre ľudí, ktorí ináč ľudovo povedané nevedeli, čo so sebou. Vedeli ste, že zvyky stáli aj za úspechom amerického černošského hnutia za ľudské práva?

Ak by som mal krátko zhrnúť, prečo sa túto knihu oplatí čítať, je tá, že nám dokáže odpovedať otázku, prečo robíme to čo robíme a ako zmeniť to, čo robiť nechceme. Autor sa nám snaží dodať nádej, že každý zvyk sa dá zmeniť a dá sa taktiež vytvoriť zvyky, ktoré sú pre nás prospešné. Pri niektorých zvykoch to samozrejme ide ľahšie, pri iných ťažšie.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe uvedeného tak možno konštatovať, že odpoveď na otázku v názve tohto článku je, že musíte nájsť, ktorý zvyk Vás najviac ťahá ku dnu (v prípade spomínanej američanky to bolo fajčenie) a odstránením tohto zlozvyku sa môže Vás život od základov zmeniť.


Ak sa Vám páčil článok, hlasujte na


Roman Frnčo

Roman Frnčo

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Advokát pôsobiaci v Košiciach. Poslanec mestskej časti Košice - Nad jazerom.Ak by ste potrebovali právne služby, môžete využiť správu nižšie alebo zavolajte mi na 0905 650 150. Zoznam autorových rubrík:  Právo a politikaVieraRôzne

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu