5 free počítačových vychytávok užitočných (nielen) pre právnikov

V tomto článku sa s Vami podelím s tým, aké programy / internetové nástroje najčastejšie používam pri vykonávaní práce právnika. Ide o jednoduché programy, ktoré možno poznáte a možno nie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Evernote


Evernote je nástroj na poznámky, ktorý môžete používať online na evernote.com, môžete si stiahnuť program do Vášho notebooku a zároveň aj do mobilu. Všetky Vaše poznámky máte stále aktualizované na každom zariadení, ktoré používate.

Obrovská výhoda je v tom, že do poznámok viete vkladať takmer akékoľvek súbory (fotky, textové súbory a pod.), čiže zároveň táto aplikácia slúži ako akýsi minicloud systém. Ak Vám ukradnú počítač, stále máte uložené svoje poznámky v online úložisku.

Prínosné je tiež, že môžete konkrétnu poznámku zdieľať s osobou, ktorej pošlete link na konkrétnu poznámku. Ide o rýchlu a užitočnú funkciu, ktorá je niekedy vhodnejšia ako ukladať poznámky do Wordu a následne ich preposielať. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
evernote
evernote 

Cloud

K úschove dát na Vašom počítači perfektne poslúži cloud systém, ktorý funguje na princípe, kedy sa na serveroch prevádzkovateľa cloud systému ukladajú dáta, ktoré máte uložené v počítači. Preto, ak dôjde k odcudzeniu Vášho PC, stále máte zálohu Vašich súborov. Navyše z hocijakého miesta na svete sa viete cez internetové pripojenie dostať k svojim súborom. Existujú viaceré cloud systémy, pričom často ponúkajú obmedzený priestor (napr. 15 Gb úložisko zdarma) - ja osobne poznám a využíval som nasledovné: Dropbox, Google Drive či OneDrive od Microsoftu. Ďalšia nesporná výhoda cloud systému je pohodlné a rýchle zdieľanie dát, ich synchronizácia naprieč viacerými zariadeniami (PC, mobil, tablet) či spoločné adresáre s kolegami. 

SkryťVypnúť reklamu

CamScanner

Camscanner
Camscanner 

Geniálna mobilná aplikácia, ktorá Vám dokáže oskenovať viaceré dokumenty, ktoré následne viete použiť aj pri styku s úradmi. Dovolím si tvrdiť, že je rýchlejšia ako tradičný skener a funguje na princípe, že na odfotenom dokumente zmení kontrast fotografie - odfotený dokument je v čierno-bielom prevedení perfektne čitateľný. Veľmi pohodlné je posielanie dokumentov, kedy priamo z aplikácie viete poslať dokument ďalšej osobe. Nemá problém oskenovať aj väčší počet strán. Jedinú nevýhodu, ktorú som zaznamenal je, že ak oskenujete rádovo 100-ky strán, jednak Vám aplikácia rýchlo “vyšťavuje” batériu na mobile a tiež, že zatiaľ som neprišiel na spôsob, ako by sa dali súbory nahrať do PC prostredníctvom USB kábla – bez tejto možnosti ste totiž odkázaný na nahrávanie dokumentov do cloudu, čo môže byť zdĺhavé. 

SkryťVypnúť reklamu

Aplikácia Zákony pre ľudí

Ide o kompletnú Zbierku zákonov SR, ktorú môžete mať so sebou kdekoľvek, keďže ju máte vo svojom mobile. Vyžaduje online pripojenie. Umožňuje aj vyhľadávanie v textoch zákonov. 

Obrázok blogu

www.otvorenesudy.sk

Jednoduchá, prehľadná, rýchla a free databáza súdnych rozhodnutí súdov Slovenskej republiky. Používa sa jednoducho ako vyhľadávač Google, pričom ponúka množstvo kritérií podľa ktorých môžete triediť výber rozhodnutia - napr. podľa spisovej značky, predmetu konania, použitého právneho predpisu, …. Pri vyhľadávaní môžete použiť skratku „NOT“, pričom v tomto prípade sa budú vyhľadávať výsledky, v ktorých sa nenachádza konkrétne slovné spojenie nachádzajúce sa za „NOT“ - pr. Ak chcete vyhľadať rozsudky týkajúce sa neplatnosti rozhodcovskej doložky, ale nechcete, aby Vám vyhľadalo rozsudky, ktoré sa týkajú spotrebiteľov - do vyhľadávača sa zadá “neplatnosť rozhodcovskej doložky NOT spotrebiteľ”. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Ktoré appky používate Vy? Podeľte sa s nimi v diskusii.

V prípade, ak by ste mali záujem o platenú konzuláciu alebo zastupovanie vo Vašom prípade, môžete ma kontaktovať mailom na adrese advokat@frnco.sk alebo telefonicky na t.č. + 421 905 650 150.

Roman Frnčo

Roman Frnčo

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Advokát pôsobiaci v Košiciach. Poslanec mestskej časti Košice - Nad jazerom.Ak by ste potrebovali právne služby, môžete využiť správu nižšie alebo zavolajte mi na 0905 650 150. Zoznam autorových rubrík:  Právo a politikaVieraRôzne

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu