reklama

Ako ma dostala chlamýdia (a ako som sa s ňou pobila)

Ten deň si pamätám akoby to bolo dnes. Prišiel k nám pacient na vyšetrenie a keď odchádzal, tak poznamenal: „Zatiaľ som nakazil úplne všetkých, čo so mnou prišli do kontaktu, včítane celej rodiny a susedov, tak uvidíme, či nakazím aj vás.“ Ešte sme sa so sestričkou na tom zasmiali. Vždy som bola presvedčená, že moju skvelú imunitu len tak niečo nepoloží. Keď sa ale veľmi nafukujete, dostanete lekciu. A mne ju dala pľúcna chlamýdia. O dva týždne ma dostala. Ponúkla mi príležitosť zažiť si to z druhej strany: ako pacient. Vyliečila ma kombinácia západnej a prírodnej medicíny. Lieky pomôžu zneškodniť nepriateľa, prírodné prostriedky (strava, bylinky a výživové doplnky) minimalizovať nežiadúce účinky liekov a výrazne redukovať ich spotrebu. Verím, že vám moje skúsenosti podobný osud môžu uľahčiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Antibiotiká, áno či nie?

Som lekár, ktorý dáva antibiotiká naozaj iba v odôvodnených prípadoch. Napriek tomu vám s veľkou vážnosťou hovorím, že toto je infekcia, kde je použitie antibiotík nevyhnutnosťou. Bez antibiotík to prosto nedáte. Ak by si s tým aj poradil váš dýchací systém, odnesú si to kĺby alebo iný systém v tele. Detailov vás ušetrím, bolo by to nepríjemné už len v predstave. Na druhej strane, výber správneho antibiotika (najmä v prípade, ak sa ten prvý nevydaril) nie je taký jednoduchý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Správny liek pre daného pacienta, s danými chorobami, pre daného bacila, pre danú epidemiologickú situáciu nenaštudujete na internete. Čo najúprimnejšie vás chcem varovať pred odporúčaniami „odborne“ pôsobiacich stránok, ktoré sa „venujú“ liečbe chlamýdiových infekcií a odporúčajú rôzne kombinované antibiotické schémy. Na týchto stránkach vás nabádajú k tomu, aby ste pomaly hneď zajtra uprosili pani magistru v lekárni nech vám uvedené antibiotiká vydá, inak vás chlamýdia zaživa zožerie. Prosím nerobte to. Poraďte sa o liečbe so svojím lekárom alebo s lekárom špecialistom (pneumológom, imunológom alebo infektológom). Kombinovaná antibiotická liečba je vysoko riziková a používa sa iba vo výnimočných prípadoch. Aj keď je plne indikovaná, vždy pri nej hrozia komplikácie aj poškodenie zdravia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo bude nasledovať, keď sa u vás potvrdí pľúcna chlamýdia

Ak ste boli v kontakte s niekým, kto mal protrahovaný kašeľ, či jasnú chlamýdiovú infekciu, resp. začala vám infekcia dýchacích ciest a kašeľ nie a nie ustúpiť, určite navštívte svojho lekára. Infekcia pľúcnou chlamýdiou môže prebiehať úplne nevinne, rovnako môžete skončiť so zápalom pľúc. V každom prípade vám lekár predpíše antibiotiká a odporučí mukolytiká (ja mám najlepšiu skúsenosť s N-acetylcysteínom) a PN-ku. Hmm, ale čo ďalej? Tak poďme na to..

Ako podporiť boj s chlamýdiou a minimalizovať nežiadúce účinky liekov

Liekom sa teda v boji proti tejto infekcii nevyhnete. Antibiotiká predpíše aj praktický lekár a ak sa bežnými prostriedkami stav nezlepší (kašeľ môže byť naozaj vytrvalý), špecialista môže pridať aj kodeín či inhalačné kortikosteroidy . To všetko vám bude pomáhať, ale zároveň nesie so sebou riziká nežiadúcich účinkov. Najčastejšie je to premnoženie kvasiniek v ústach, tráviacom či močovo-pohlavnom systéme alebo hnačky z premnoženia nežiadúcej bakteriálnej flóry v čreve. Ak bude kodeín jediný liek, ktorý vám zaberie na kašeľ, je vhodné zvýšiť príjem tekutín aj vlákniny, aby ste sa vyhli nepríjemnej zápche. Môžete mať aj šťastie a nič z uvedeného mať nebudete.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PRÍJEM TEKUTÍN

Vaše telo dostane pri chlamýdiovej infekcii poriadne zabrať. Pomôžte mu zbaviť sa toxínov zvýšeným príjmom tekutín, ideálne čajmi, surovými zeleninovými šťavami alebo zriedenými ovocnými šťavami. Pozor však na zvýšený príjem cukrov, ktoré sú ideálnou potravou pre kvasinky (Candidy). V podstate by ste počas antibiotickej liečby a liečby kortikosteroidmi nemali jesť nič sladké. Ak chcete byť dôslední, mali by ste vynechať a aj bielu ryžu a bielu múku ako zdroje jednoduchých sacharidov.
Veľmi odporúčam bylinkové čaje (tymián, lipa, majoránka, mäta, medovka, oregano, pľuzgierka islandská, aníz, fenykel, rumanček, baza čierna, bazalka, sladké drievko, materina dúška, podbeľ, či zázvor s klinčekom). Ja som vystriedala snáď všetko, najviac som si obľúbila zázvor s klinčekom. Úžasnou vôňou mi spríjemnil chvíle choroby.
Využite aj protizápalové účinky zeleného či čierneho čaju. Naše mamy a staré mamy ani netušili aké je to múdre, pridať do čaju citrón a med. Niekoľkonásobne sa zvýši využiteľnosť antioxidantov z čaju.
Milovníci kávy si počas chlamýdiovej infekcie prídu na svoje. Káva totiž rozširuje priedušky a pomôže nielen s náladou ale aj s kašľom. Viac ako tri šálky denne ale nie sú vhodné pre žalúdok, ktorý dostáva zabrať antibiotikami.
Ak budete užívať inhalačné kortikosteroidy, dôsledne si po každom použití vypláchnite ústa, aby ste neskončili s kvasinkovou infekciou ústnej dutiny. Môžete ústa vyplachovať aj vodou, v ktorej ste rozmiešali pár kvapiek tea tree oleja, ktorý sám pôsobí antibakteriálne a antimykoticky. Ja som to zanedbala a vypomstilo sa mi to (lekári sú ale neposlušní pacienti :-).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

VLHKOSŤ VZDUCHU

Aká to banalita, ale neuveriteľne dôležitá. Účinok mukolytík na „riedenie hlienov“ sa môže poriadne plne rozvinúť najmä ak má vaše telo dostatok tekutín a inhalujete dostatočne vlhký vzduch. Ak nemáte zvlhčovač vzduchu (tak si ho kúpte!), rozvešajte aspoň mokrú bielizeň po radiátoroch. Bude sa vám ľahšie vykašliavať.

PROBIOTIKÁ

Užívanie probiotík je pri antibiotickej liečbe nevyhnutnosťou. Kúpte si preparát, ktorý obsahuje tieto prospešné baktérie v miliardách (10 na 9 J) a pokojne si dajte medzi dávkami antibiotika aj tri kapsle probiotika. Pozor, zásadne nekombinujte užitie antibiotík spolu s probiotikami. Odstup musí byť minimálne 2 hodiny, ideálne aspoň pol dňa. Probiotiká sú nielen prevenciou kandidóz, ale aj premnoženia nebezpečnej flóry v tráviacom systéme, čo inak končí nepríjemnými hnačkami. K tomu všetkému laktobacily podporujú imunitu a pomôžu vám zvládnuť infekciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

BETAGLUKÁN

Túto prírodnú imunostimuláciu už dnes pozná skoro každý. Je len na vašom rozhodnutí, či si kúpite preparát s priemernou dávkou 100 mg v jednej kapsli alebo dáte prednosť prirodzenému zdroju – viď dole jedálny lístok. Alebo aj aj.

OMEGA-3 MASTNÉ KYSELINY s vitamínom D

V tomto prípade mi nedá urobiť reklamu konkrétnemu preparátu: Olej Omega- 3 HP s vitamínom D od firmy Nutraceutica. V jednej polievkovej lyžici sa nachádza naozaj terapeutická dávka oboch zložiek a tento preparát má ako jeden z mála certifikát bezpečnosti, neobsahuje žiadne ťažké kovy ani polutanty. Mám s ním u pacientov s rôznymi zápalovými ochoreniami skvelú skúsenosť. Čo sa týka súvislosti s chlamýdiovou infekciou, v tomto preparáte je okrem omega-3 mastných kyselín a vitamínu D, ktoré budú pôsobiť silne protizápalovo a imunomodulačne, aj prirodzený vitamín A, ktorý pomáha podporovať slizničnú imunitu. Pozor, práve pre vysoký obsah vitamínu A, nekonzumujte tento olej v prvých mesiacoch gravidity. Vtedy dajte prednosť Omega-3 HP bez vitamínu D (tento neobsahuje vitamín A) a vitamín D si pokojne môžete doplniť napr. Vigantolom. Tento druh oleja výrobca ponúka aj s prírodnými citrusovými silicami, čím sa mu podarilo úplne eliminovať rybaciu pachuť oleja.

KURKUMÍN

Ak by sa ma niekto opýtal, čo by som zaradila do zoznamu „zázračných“ potravín, bola by to určite kurkuma s jej bezkonkurenčným protizápalovým účinkom. Účinnou zložkou kurkumy je kurkumín a aromatické silice. Sú určité pochybnosti o využiteľnosti kurkumínu, keď sa konzumuje v jedle prostredníctvom kurkumy. Faktom ale je, že jeho využiteľnosť 20000-násobne vzrastie, keď kurkumu skombinujete s čiernym korením. V takom prípade veľmi odporúčam kombinovať ju s hore uvedeným olejom. Do polievkovej lyžice nalejete olej a prisypete tam ½ čajovej lyžičky kurkumy, pridáte štipku čierneho korenia a môžete zjesť ako liek. Táto kombinácia je naozaj skvelá, nakoľko účinné látky kurkumy sú rozpustné v tuku a teda zase len zvýši využiteľnosť kurkumínu. Ak by vám táto „gebuzina“ bola náhodou nepríjemná (ja si myslím, že to zvládnete), tak si zapchajte nos, pripravte čaj a hneď to zapite.

VITAMÍN C

Zatiaľ ma nikto nepresvedčil, že megadávky céčka sú prospešnejšie ako prirodzený príjem tohto antioxidantu prostredníctvom potravín, ktoré okrem toho majú ešte plno iných antioxidantov (tzv fytochemikálií). Doprajte si teda papriku, brokolicu, zelené vňate, citrusy, jahody, kyslú kapustu a iné „pickles“ a pozrite sa ako sú zakomponované do „antichlamýdiového“ jedálneho lístka.

ZINOK

Zinok je známy imunostimulačný minerál a zistilo sa, že je navyše veľmi dôležitý pre správne fungovanie a plné uplatnenie účinkov vitamínu D. Dostatočná dávka zinku (až 50 mg denne) v čase akútnej infekcie dokáže skrátiť trvanie ochorenia o niekoľko dní. Ideálne je zvoliť pikolinát zinku, ktorý nedráždi žalúdok. Pokiaľ máte bolesti hrdla, výhodné sú aj cmúľacie tablety, ktoré pôsobia potom aj lokálne v hrdle.

ENZYMOTERAPIA

Ak máte ťažšie prebiehajúcu infekciu, neváhajte s použitím enzymoterapie (v podstate nemusíte váhať vôbec) . Úspešnosť vyliečenia z chlamýdiovej infekcie je v kombinácii antibiotiká + enzymoterapia omnoho vyššia ako pri použití samotných antibiotík. Dôvodom je pravdepodobne pozitívna modulácia imunitnej odpovede na túto potvoru. Počítajte s prechodným zhoršením stavu po nasadení enzymoterapie. Zhoršenie trvá krátko a nemusí prísť vôbec. Na prvé obdobie aktívnej infekcie si nasaďte plnú terapeutickú dávku, potom určite pokračujte dlhodobo preventívnym dávkovaním.

Ak sa vám zdá, že tých doplnkov je nejako veľa, tak vedzte, že som vybrala z veľkého množstva len tie najdôležitejšie.

Jedálny lístok zn. „Chlamydia v ohrození“

Teraz sa pozrime ako môžeme proti chlamydii zaútočiť potravou a tu je vzorový jedálny lístok, ktorý je vhodný na podporu imunity a redukciu nežiadúcich účinkov liekov na jeden deň: vzorový jedálny lístok.

Ešte na záver: Nedajte sa pomýliť tým, že keď pravidelne cvičíte jógu, chodíte na prechádzky, športujete a zdravo sa stravujete, nemôže sa vám nič stať. Aj ja som si to myslela a mýlila som sa. Pokiaľ ste doma či v práci pod tlakom a sužuje vás chronický stres, môže váš imunitný systém položiť práve to. Na druhej strane, všetky tieto opatrenia majú zmysel. Pokiaľ Vás infekcia predsa dostane, bude váš imunitný systém lepšie vyzbrojený.

Alexandra Frolkovičová

Alexandra Frolkovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som praktická lekárka, zapálená pre prevenciu a zdravý životný štýl. Odhováram pacientov od zbytočných liekov a radím im ako majú ten istý výsledok dosiahnuť zmenou stravy. Fascinuje ma ako úžasne to funguje. Tu by som chcela zbúrať mýtus, že lekár je nejaký špeciálny druh, ktorého sa treba báť. Lekár v prvom rade človek, rovnako ( niekedy ešte viac) sa bojí chorôb a občas sa stáva pacientom. Niekedy to môže pôsobiť, že má moc, ale v skutočnosti je veľakrát bezmocný. Neviem všetko a ani nikdy nebudem vedieť, ale predsa mám čo to vyskúšané a rada sa s vami podelím o to, čo funguje. Zoznam autorových rubrík:  Liečenie potravinamiNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu