Nebezpečná pravda

Je názov kontroverznej knihy majstra OSHA, ktorá búra zaužívané konvencie a nenechá vás chladnými. Prinúti vás premýšľať nad podstatou ľudského bytia a zaužívaného konvenčného spoločenského zriadenia vo svete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
OSHO
OSHO (zdroj: Zdroj: internet)

Majster Osho, ako ho volajú (vlastným menom Rajneesh Chandra Mohan Jain) sa narodil v Indickej Kuchwede v roku 1931. V roku 1956 promoval z filozofie na univerzite v Indickom Saugare. Od roku 1957 vyučoval na vysokej škole sanskrtu v Rajpure a o rok neskôr sa stal profesorom filozofie na univerzite v Jabalpure. Neskôr vstúpil do povedomia ako mystik a guru známi pod menom áčarja Rajneesh a taktiež ako bahavagán Rajneesh. Ako sám o sebe hovoril, nie je príslušníkom žiadneho náboženstva. Jeho cieľom a náboženstvom bolo dosiahnuť osobné osvietenie prostredníctvom meditácie. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia ako profesor filozofie cestoval po celej Indii a prednášal svoje revolučné myšlienky, čo sa stretlo z odporom úradov. V roku 1981 odchádza do USA, kde založil medzinárodnú komunitu, známu ako Radžníšpuram a v roku 1985 bol z USA vyhostený a napokon v roku 1990 umiera v rodnej Indii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kniha Nebezpečná pravda je tak, ako všetky jeho knihy transkripciou audio a videonahrávok jeho prednášok. Pojednáva v nej o najznámejších svetových náboženstvách tak ako ich nepoznáme, alebo nechceme poznať . Podáva tak nezaobalený a neskreslený obraz vlastného spôsobu vnímania tejto témy a skúseností s rôznymi náboženstvami a ich spoločné a aj odlišné charakterové črty spôsobom jemu vlastným. Bez akéhokoľvek ostychu podáva a vykresľuje, či už zo súčasného, alebo z historického pohľadu vývoj viery a náboženstva a ich vplyv na dejinné udalosti a taktiež demonštruje ich vplyv na jednotlivca a spoločnosť. Majster Osho dosť ostrým spôsobom vykresľuje charakter, doktríny a princípy rôznych náboženstiev, ktoré sú udomácnené v jeho rodnej Indii (džinizmus, hinduizmus, budhizmus) a tak isto nešetrí ani kritikou na kresťanstvo či judaizmus. Zaujímavosťou tejto knihy je, že sa v prvých kapitolách dosť zaoberá osobou Mahatma Gandhiho a jeho životom, ktorý bol vyznávačom životnej filozofie nenásilia, čo bolo v Indii dosť bežné. Poukazuje na formu životnej filozofie preferovaného „nenásilia“ ako na formu dvojitého násilia. Zároveň podotýka, ako je dôležité byť sám sebou. Nebyť pokrytecký voči sebe a tak spoznať sám seba a svoju podstatu, ktorú je potrebné nechať vyplávať na povrch.

SkryťVypnúť reklamu

Táto kniha vás nenechá ľahostajnými. Je vhodná pre tých, ktorí radi a neustále hľadajú nové horizonty poznania a idú napred v rozvoji duchovnej, duševnej a osobnej slobody, nespútanosti a bezhraničných možností bytia a existencie jednotlivca a jeho širokospektrálnych možností. Kto chcete vedieť viac, musí si ju jednoducho prečítať. Táto kniha vás buď nadchne a osloví, alebo ju hneď po prvých stránkach odložíte a už sa k nej nevrátite.

Upozornenie: kniha nie je vhodná pre nábožensky založených ľudí akéhokoľvek náboženského smeru, alebo vyznania.

Martin Fronk

Martin Fronk

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  122x

„Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla.“John Ruskin Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu