Zabudnutý betónový zázrak: Kostol, ktorý predbehol dobu aj Eiffelovu vežu

V zabudnutej dedinke Muľa stojí kostol, ktorý technologicky predbehol svoju dobu o celé desaťročia.

Zabudnutý betónový zázrak: Kostol, ktorý predbehol dobu aj Eiffelovu vežu
Kostol svätej Alžbety Uhorskej v obci Muľa je architektonický unikát z roku 1910 s originálnou železobetónovou konštrukciou, ktorá predbehla svoju dobu. Na streche bdejú anjeli. Reliéfne sochy ako symbol duchovnej ochrany. (Zdroj: Lis)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

V okrese Veľký Krtíš, takmer na konci sveta, sa ukrýva architektonický unikát, o ktorom vie len hŕstka zasvätených. V nenápadnej obci Muľa stojí Kostol svätej Alžbety Uhorskej. Dielo, ktoré by si pokojne zaslúžilo miesto v učebniciach dejín architektúry aj v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Za jeho vznikom stojí miestny statkár Rudolf Körffy, ktorý sa rozhodol obohatiť obec nielen o duchovný stánok, ale aj o architektonický skvost. Na spoluprácu prizval architekta Istvána Medgyaszaya, predstaviteľa uhorskej secesie a jedného z prvých experimentátorov s betónom v sakrálnej architektúre. Výsledkom bol kostol, ktorý vznikol v roku 1910 no technickým riešením a výrazom akoby pochádzal z polovice 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medgyaszay tu spojil uhorskú secesiu s ľudovou architektúrou a uplatnil technológiu prefabrikovaných železobetónových dielcov v čase, keď svet ešte len objavoval možnosti tohto materiálu a slovo „prefabrikát“ znelo ako sci-fi. Kupola kostola nie je murovaná, ale montovaná z dielov, ktoré sa zložili ako skladačka a spojili do jednoliateho celku. Ak sa vám pri čítaní vybaví Eiffelovka či Bauhaus, nie ste ďaleko od pravdy. Muľa len akosi nestihla slávu. Tento stavebný princíp predbehol podobné technológie v Európe o viac než 15 rokov.

Kostol má oktagonálny pôdorys, štíhlu samostatne stojacu vežu a výraznú fasádu s veľkoplošným obrazom svätej Alžbety, ktorý zdobí priečelie nad hlavným vstupom. No pozornému oku neunikne ani ďalší výnimočný detail. Na streche kostola sa nachádzajú reliéfy anjelov, ktorí akoby bdeli nad stavbou a celou obcou. Tento jemný, no pôsobivý výtvarný prvok dodáva architektúre duchovný rozmer a zároveň dokazuje, že aj technická inovácia môže niesť poetiku a symboliku. V interiéri sa prelína gotika so secesiou a možno tu obdivovať aj diela významných umelcov ako sochára Ferenca Sidló či rezbára Lajosa Tihanyi.

SkryťVypnúť reklamu

A teraz realita. Tento architektonický klenot čaká na druhý dych. Obec Muľa dnes čelí finančným obmedzeniam, ktoré sťažujú akúkoľvek systematickú obnovu. To, čo by v inej krajine možno dávno žiarilo ako pamiatka medzinárodného významu, u nás zatiaľ trpezlivo čaká na svojho záchrancu a to v tichosti, no s hrdosťou na svoju jedinečnú históriu.

Ak niekedy zavítate do tohto kraja, zastavte sa. Možno budete jediný návštevník dňa, no odídete s pocitom, že ste objavili niečo, čo sa nemalo nikdy stratiť v tieni zabudnutia.

Martin Fronk

Martin Fronk

Bloger 
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  840x

„Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla.“John Ruskin Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

768 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu