Antisemitizmus dnes a vtedy

Antisemitizmus podobne, ako za Tisa, je i dnes v našej spoločnosti na vzostupe. Dnes je však motív antisemitizmu iný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dnes vďaka internetu sa antisemitizmus šíri omnoho rýchlejšie ako v minulosti. Vďaka tomu vieme vystopovať hlavné motívy politického a náboženského antisemitizmu, ktorý sledujeme dennodenne v súvislosti s vojnou na Blízkom východe. Týmito dôvodmi, čo sa týka antisemitizmu v slovenskej spoločnosti, sú predovšetkým:

  • súcit s civilnými obeťami vojny medzi Izraelom a teroristickým hnutím Hamas

  • neznalosť okolností vojny, teroristickej organizácie Hamas a jej histórie

  • neochota sledovať dianie na Blízkom východe

  • smrť Ježiša Nazaretského

  • obhajoba Jozefa Tisa a vojnového Slovenského štátu.

Posledné dva dôvody sú, aspoň čo sa týka radikálov z radov veriacich a nacionalistov, vďaka vojne v ústraní. To však nemení nič na fakte, že sú stále prítomné v našej spoločnosti. Predsa len z Jozefa Tisa robíme martýra, ktorý sa snažil uchrániť slovenský národ. Niektorí tvrdia, že sa nás snažil uchrániť pred zlým Židom, iní zas, že zachránil tisíce Židov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve ten prvý argument. Argument zlého a chamtivého žida sa momentálne stáva hlavným motívom antisemitizmu, ktorý sa v posledných dňoch rozhorel. Týmito vyjadreniami sa dostávajú do popredia ľudia, ktorí v rámci celej plejády obdivovateľov Jozefa Tisa je stále výrazná menšina. A radikalizujú sa aj tí, ktorí zastávajú názor dobrého kňaza, ktorý chránil i židovskú menšinu.

Odkaz Jozefa Tisa

Vojnový Slovenský štát existoval ako dôsledok expanzívnej politiky Adolfa Hitlera. Mal rovnaké princípy ako nacistické Nemecko a omnoho prísnejšie protižidovské zákony. Dobrým príkladom môže byť i pojem Žid, ktorého židovský kódex definuje ako človeka, kto pochádza najmenej od troch podľa rasy židovských starých rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Práve vďaka tomu a mnohým krokom Jozefa Tisa (výnimky pre dôležité osoby, neochota komunikovať s predstaviteľmi židovskej menšiny, deportácie atď), poznáme odkaz, ktorý nám tu zanechal. Odkaz v podobe podradnej, menejcennej rasy, ktorá v spolupráci s Nemcami mala byť podrobená, zotročená a nakoniec i vyvraždená.

Poukazovaním na kroky, ktoré zdanlivo viedli k ochrane židovskej menšiny ako zastavenie deportácii, výnimky pre dôležité osoby či umiernené vyjadrovanie, ho nezbavuje viny. Nezbavuje ho to viny zo spoluúčasti na holokauste a deportáciách približne 72 000 občanov židovskej národnosti, potlačení SNP alebo za vypálenie mnohých dedín a obcí.

SkryťVypnúť reklamu

Antisemitizmus v kontexte s vojnou Izrael vs Hamas

Najčastejším argumentom antisemitov, ktorý v diskusiách zaznieva, sú genocídy páchané Židmi na území Palestíny. Ono sporné územie v skutočnosti tvorí Izraelom spravovanú Palestínku autonómiu a pásmo Gaza. Samotné genocídy sú len klamstvom, ktoré bez relevantných dôkazov sú neobhájiteľné. Predsa len ak by k nim dochádzalo, už dávno by sa tieto zločiny vyšetrovali.

Ďalším pomerne rozšíreným argumentom sú útoky na civilné ciele v pásme Gaza. Človek, ktorý je dobre oboznámený s teroristickým hnutím Hamas a taktikou Israels Defence Force, ho vníma ako snahu o odvedenie pozornosti. Hamas využíva civilistov ako ľudské štíty pre svoje zariadenia a bunkre, pričom cieľom IDF je minimalizovať straty na civilnom obyvateľstve slepými strelami či varovnou správou zaslanou na mobilný telefón.

SkryťVypnúť reklamu

Hamas však vďaka vlastnoručne vyrobeným raketám, odpaľovacími zariadeniami umiestnenými v civilných budovách či teroristickým útokom na civilné ciele výrazným spôsobom navyšuje obete. Na tento fakt antisemiti a obhajcovia terorizmu úmyselne zabúdajú

Ďalšie argumenty sú už len postavené na neochote sledovať dianie na Blízkom východe, rýdzej nenávisti k Židom ako národu či ako náboženskej skupine. Nemajú relevantný obsah, na základe ktorého by bolo možné ich zadefinovať či o nich viesť akúkoľvek rozumnú diskusiu.

Práve vďaka týmto a mnohým ďalším argumentom z úst antisemitov máme na sociálnych sieťach jedinečnú príležitosť sledovať nárast antisemitizmu a xenofóbie. Práve vojna na Blízkom východe nahráva do rúk antisemitov, ktorí sa ju snažia zneužiť na propagáciu vlastných myšlienok a ideí.

Ako sa k tomu postaviť?

My, Slováci sme k 31. Marcu 2018 mali 591 hrdinov(Mária Hradská, Adam Fiačan, Mária Fiačanová, Juraj Holčík,), ktorí riskovali vlastné životy a životy svojich blízkych, aby zachránili židov. Práve týmto ľudom bolo udelené najvyššie vyznamenanie štátu Izrael - titul Spravodlivý medzi národmi. Práve týchto hrdinov a ich odkaz by sme si mali pripomínať.

Taktiež je mnoho príbehov, ktoré nám ukazujú pravú tvár antisemitizmu a nenávisti k Židom. Tieto príbehy by sme si mali neustále pripomínať. Mnohé knižné a filmové spracovania z obdobia Druhej svetovej vojny nám ukazujú pravú tvár nenávisti.

To najdôležitejšie nie je len pripomienka. Je ňou samotné odsúdenie antisemitizmu v akejkoľvek podobe. Preto ja, Filip Tadeáš Holzer, začínajúci spisovateľ a autor knihy Profesor, odsudzujem akékoľvek prejavy nenávisti v spojitosti s vojnou medzi Izraelom a Hamasom.

V Talmude je napísané: „Keď niekto zachráni jediný život, je to, akoby zachránil celý svet; keď niekto zničí jediný život, je to, ako keby zničil celý svet.“ Nebuďme ako antisemiti, ktorých cieľom je zničiť celý jeden svet. Svet plný talentovaných umelcov, vynikajúcich podnikateľov či geniálnych vedcov, ktorých nám Židia dali v hojnom počte.

Filip Tadeáš Holzer

Filip Tadeáš Holzer

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som začínajúci spisovateľ, ktorý podporuje pluralitu názorov. Zároveň však odsudzujem akékoľvek formy nenávisti, ktoré vedú k potláčaniu základných ľudských práv, respektíve by tieto boje mohli rozprúdiť. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu