Krátka chvíľa Kratochvílovej

Písmo: A- | A+

Už po druhýkrát v tomto roku dala slovenská pravica, ak sa tak dá nazvať, svojim voličom najavo, že nevie vybrať výrazného, zaujímavého a voliteľného kandidáta. Prvý raz sa predviedla teraz už mŕtva Ľudová platforma s Pavlom Hrušovským, ktorý ako prezidentský kandidát získal mizivý počet hlasov. Jeden by povedal, že sa tieto strany z vlastných chýb poučia, hlavne nová politická strana na volebnej scéne – Sieť. Voľba Tatiany Kratochvílovej teda pôsobí ako dejà vu. Pritom vhodných kandidátov na primátora mesta, ktorí by mali šancu konkurovať Ftáčnikovi a Kňažkovi, mali neúrekom – napríklad pokus s Ivom Nesrovnalom.

Kampaň

Výber profesionálnej úradníčky z „fachu“ znel ako zaujímavý nápad, ale v skutočnosti to bol zle premyslený ťah. Nebyť komunálnych volieb, mnoho ľudí by nevedelo, kto pani Kratochvílová je. Sieť a spol. hrdo vyhlasovali, že našli kandidátku bez politického pozadia. To však vôbec nie je pravda. Kratochvílová pracovala ako tajomníčka klubu OľaNO a ako asistentka jednej z poslankýň tejto strany. Kratochvílová ohlásila kampaň začiatkom septembra, čo bolo už veľmi neskoro. Mala ju ohlásiť vtedy, keď kandidatúru oznamovali Ftáčnik a Kňažko, teda pred začiatkom leta. Jej kampaň nebola tak viditeľná ako kampane hlavných troch kandidátov. Hlavnú chybu urobili strany Sieť, SaS, SDKÚ a Most. Ak chceli uspieť vo voľbách v Bratislave, mali si lepšie prekalkulovať uvedenie svojho kandidáta. A ak chce Sieť byť „lídrom pravice“, takýchto amatérskych chýb sa musí v budúcnosti vyvarovať. Nemožno sa preto čudovať, že preferencie Kratochvílovej boli až na štvrtom mieste, ďaleko za ostatnými.

Alibistická pravica

Aby nedošlo k volebnému fiasku pre pravicu, hlavne pre stranu Sieť v jej prvých voľbách, Kratochvílovú stiahli. Jej kandidatúra trvala 51 dní. To, že jej stiahnutiu predchádzali na Facebooku rôzne informácie, rozoberať do hĺbky nebudem. Znovu to však svedčí o amatérizme strany Sieť, ktorá si nevie ustrážiť vlastného kandidáta. Problém spočíva v dvoch veciach. Prvá je neschopnosť pravice, teda nielen Siete, ale koalície rozpadajúcej sa SDKÚ, SaS a Mostu, dohodnúť sa na spoločnom kandidátovi. Druhá vec je neschopnosť dotiahnuť vybraného kandidáta, teda pani Kratochvílovú, do konca volieb aj s určitosťou prehry. Vysielajú tak zlý signál voči svojím voličom, lebo na poslednú chvíľu menia svoje rozhodnutia a pripájajú sa ku kandidátovi, v tomto prípade k Milanovi Kňažkovi, s ktorým spočiatku príliš nesúhlasili (jedine SaS Kňažka nepodporila). Odvolávanie sa, že radšej podporia Kňažka, aby znovu nevyhral Ftáčnik, je alibistické. Aj keď by s tým pravdepodobne Nesrovnal nesúhlasil, mali podporiť radšej jeho, čo by mu pomohlo dorovnať sa „Milanom“.

Záver

V poslednom rade zničili ďalšie výhliadky politickej kariéry pani Kratochvílovej. Ak bude chcieť v budúcnosti kandidovať za starostku alebo poslankyňu Národnej rady, bude mať značku ako stiahnutá kandidátka, ktorá bola odhodená ako pokazená hračka. Voči pani Kratochvílovej sa spomínané strany zachovali nedôstojne. U voličov pravice, a hlavne strany Sieť, to môže vyvolať dojem, že politika sa nedá robiť čestne aj „gazdovsky“.

Ak chcete vedieť, či je Milan Kňažko vhodným kandidátom na primátora Bratislavy, kliknite sem.

Skryť Zatvoriť reklamu