Áno, Kali to zabalil. Keď som si to pred pár dňami kdesi prečítal, odišla mi nálada. Po tom, čo sa šesťnásť rokov udržiaval na akej-takej nule (akej?), len aby vydával slovenských autorov, včera Koloman Kertész Bagala ohlásil ukončenie vydavateľskej činnosti.
Nechce sa mi veľkými vetami vyzdvihovať jeho bez diskusie veľký prínos, zopakujem akurát, čo som už kdesi napísal: a totiž, že v porovnaní s jeho aktivitami a hlavne ich výsledkami v oblasti slovenskej kultúry sa celé ministerstvo s armádou darmožráčov a vrecami našich peňazí vyhodených von oknom môže dať vypchať. Len vďaka nemu sme spoznali hŕbu kvalitných tunajších autorov, okrem iného Samka Tále či, napríklad aj, bohvieprečo dobre sa predávajúci nepodarok Hvoreckého. Napriek všetkým dotáciám, grantom a nariekaniu slovenských spisovateľov v ich spolku on vymyslel literárnu „superstar“ (súťaž Poviedka), vďaka ktorej dostalo každoročne desať tých najlepších možnosť vydať a naďalej vydávať knihy, a to nie len do zoznamu na stránke, ale aj na pulty kníhkupectiev s marketingom, propagáciou, čítaniami. To on preniesol literatúru do cirkusu, vianočné trhy, do piatkového vydania mienkotvorného denníka, najnovšie aj do kina s ilustrovaním v priamom prenose.
Nebudem rozpitvávať dôvody jeho rozhodnutia, určite ich najlepšie vie sám, možno to kdesi aj objasní. V podstate je to jedno. Mal toho dosť. Bolo mnoho ľudí, ktorí mali dosť veterných mlynov, niekto vydržal dlhšie, iný menej, vďaka im patrí rovnako. Ten pocit, keď objavíte márnosť svojho snaženia, poznajú aj poniektorí z nás. Tých niekoľko stovák kníh a autorov bolo pravidelne odbornou a „spisovateľskou“ verejnosťou značkované ako „najvyššia kvalita“ (najčerstvejšie cena Anasoft litera pre Tomáša Vadasa). Lenže ľudia knihy nebárs čítajú, aspoň tieto a aspoň tak, aby ho to udržalo a umožnilo vyrábať ďalšie. Podľa akéhosi prieskumu číta na Slovensku knihy osem percent ľudí. Keď od tohto odpočítame veľký podiel fanúšikov Táni Keleovej-Vasilkovej a jej podobným, patríme medzi najužšiu elitu, priatelia.
Tak trochu veríme, že „prerušenie“ vydavateľských aktivít bude skutočne (tj na rozdiel od umelého prerušenia iných procesov) len prerušením, teda schopné v budúcnosti pokračovať. A keby aj nie, ďakujeme.