Oživme filharmóniu!

Šeherezádu je možné zažiť nielen v televízii a zážitok je o dosť silnejší. Konkrétne na koncerte rovnomennej skladby od Rimskeho-Korsakova . Po dlhšej prestávke sme v malom tíme znova navštívili košickú filharmóniu. Koncert mal gule, priam slonie, úžasná energia a zážitok, tlieskal som asi pätnásť minút.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Počúvanie klasickej hudby naživo má u mňa jednu medzeru - nedokážem si skladby vychutnať, kým ju nemám napočúvanú. Kedysi ma preto zmáhal spánok :), dnes rušivé elementy - myšlienky:

  • „Dress code" - do filharmónie chodia ľudia v oblekoch s kravatami, lakovkách a kostýmoch. Mne to v ten deň vyšlo tak, že som sa dovalil v bielych šortkách, sandálkach a chlpatých nohách, čo je teda bez obáv možné klasifikovať ako nevhodné. Nikto na mňa negánil ani nevylepil, ani by som sa nedal. Ale prečo tá zošnurovanosť? Prečo vieme do Kasární, na čítačku do kníhkupectva či do divadelného festivalového stanu prísť v bežnom odeve, ale tu už nie? Nie je lepšie spoločne sa tešiť z hudby, než sa hrať na snobov?

  • Demografia publika - návštevníkov v našom veku (30+) bolo zopár. Mladších tiež asi toľko, zvyšok výlučne dôchodcovia, na rozdiel od mňa pekne vyparádaných. Živá klasická hudba je úžasná vec, no pravdepodobne musí zomrieť zároveň s nimi. Kde je mládež, nositeľka rána?

  • Cena - vstupenka stála 6 EUR. Najdrahšie vstupné bolo 7 EUR. Kedysi sme v podobnom zložení navštevovali koncerty za cca 2,50, pričom už len na základe nášho výzoru nám ich pani pokladníčka poskytla študentské ceny. A to sme už pritom dávno mali tituly. Neodmietli sme, zliav nie je nikdy dosť. Teraz som nášho „tímového" pokladníka zjazdil, za to, že kúpil vstupenky vo full cene. Ale nemyslel som to vážne.

7 EUR! Za diskotéku bumbum dáme 3-4 EUR bez problémov, muzika hand-made, za ktorou sú roky driny a hodiny potenia by mala stáť 5-krát toľko! 7 EUR je dotovaná cena, filharmónia príspevkovou organizáciou, ktorej na nízke ceny (vrátane študentských zliav) prispieva štát z daní občanov a firiem. Predpokladám však, že filharmonici sa nekúpu v peniazoch a že ich príjmy z tejto činnosti sú len zlomkom platov povedzme v T-systems či ATNT. Podobné je možné povedať i o košickom štátnom divadle. Keď však príde pražské či bratislavské divadlo organizované súkromnou agentúrou, vstupenky stoja 20 EUR, predstavenia sú vypredané a podľa všetkého aj ziskové a slušne honorované. Proste dotovanie nefunguje a reálnu šancu oceniť to, čo oceniť potrebuje, dá len trh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Komunikácia - košická filharmónia (rovnako ako košické divadlo) nie je na facebooku. Webstránka je ok, poskytuje možnosť rezervácie, no neumožňuje zaregistrovať sa pre odber noviniek. Osamotená stránka v dnešnom svete už jednoducho nestačí. Každý jednotlivec, inštitúcia, myšlienka či firma, ktorá sa chce presadiť, potrebuje komunikovať, komunikovať a komunikovať. Dnes to môže byť celkom zábavné a lacné až zadarmo. Sociálne skupiny, blogy, komunikácia o všetkom, čo sa vo filharmónii deje s cieľom rozširovať rady nadšencov, aby postupne nevymreli - verím, že to raz príde.

  • Hierarchia - orchestru šéfuje dirigent, za ním najviac vytŕčajú sólisti, potom prvé husle, čelá, potom ďalšie doprovodné nástroje. V poslednom čase som mierne zaujatý myšlienkou „slobody v práci". Je to pekná výzva, podľa mňa síce nie vždy možná, stojí však za úvahu. Ale - možno sa mýlim, ale skutočne sa mi zdalo že s výnimkou sólistov a prvých radov sú tí zvyšní doprovodní celkom slušne otrávení. Ani počas päťnásťminútového potlesku nepohol nik z nich brvou. Robiť dve hodiny len doprovodné ťahy, ktoré robia ešte ďalší ôsmi - no mňa by to teda nevypĺňalo. Striedajú sa niekedy? Dostáva každý rovnakú šancu zasólovať si, zadirigovať si? Navrhujú skladby, ktoré sa budú nacvičovať, všetci rovnakým dielom? Tvorí sa koncert a aranžmány spoločne? Ak áno, potom je to super. Ak nie, možno by to stálo za to vyskúšať. Muzika je radosť a hra a radosť z tohto všetkého narastie, ak sa baví každý rovnako.

  • Uplatnenie - jeden pomerne známy košický chlapík je zboristom v košickej opere, čiže v hierarchii divadla málo významná osobnosť, vymeniteľná a asi aj tak ohodnotená. Zároveň však účinkuje v nie až tak bezvýznamných rolách v muzikáloch po celej krajine a hraje v niekoľkých rockových kapelách, ktoré sa vedia celkom dobre predať. Môj dojem je, že sa má celkom pestro, zaujímavo a dobre. Kopec ďalších multižánrových muzikantov zažíva očividne čosi podobné. Majú takú šancu všetci kvalitní umelci, aj títo filhamornici? Venujú sa viacerým projektom, žijú hudbou, bavia sa a aj celkom slušne majú? Hm.

  • Festivaly, open-air a ulica - takýto skvelý koncert zažijete (aspoň v našich podmienkach) len vo filharmónii. Uzavretý systém, do ktorého neprenikne ten, kto nechce. V Salzburgu býva každoročne počas celého leta pouličný festival, počas ktorého zahrajú takmer celé Mozartovo dielo. Naši filharmonici sú aj podľa vyjadrení majstra Breinera tí z najlepších. Určite cestujú kade-tade, ale prečo niekedy neurobiť čosi open-air priamo tu? Niečo, čo poteší a priláka nových ľudí.

  • EHMK- dotácie nepokladám za správne, z vyššiespomínaných dôvodov. Základná myšlienka projektu Európske hlavné mesto kultúry je šialenstvo: dostať kultúru bližšie k ľuďom, ktorú o ňu zas až tak nestoja, ale možno sa to za tých pár miliárd podarí. Ale prečo taká nerovnomernosť - toľké peniaze alternatívnym žánrom s neistým výsledkom, prečo radšej nešíriť to, čo už kvalitné je?

Na novú sezónu vo filharmónii sa úprimne teším. Príďte, je tam skvele a bude ešte viac:)

Zmena 28.6.2011:

Po láskavom upozornení zo strany Štátnej filharmónie Košice opravujem informáciu uvedenú v prvej vete siedmeho odstavca: košická filharmónia veru JE na facebooku a to tu . Niekedy stačí len byť trpezlivý a po prvom neúspechu hľadať ďalej:) Za dezinformáciu sa predovšetkým tímu ŠFK ospravedlňujem.

Peter Furmaník

Peter Furmaník

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milovník umenia, literatúry a slobody, tulák, provokatér, libertarián; inak firemný ekonóm & konzultant + profi autor a bloger. O financiách a podnikaní píšem predovšetkým na Ľudskourečou.sk Zoznam autorových rubrík:  Naokolo naživowe are the culturePohľady a pocityMoje najmilovanejšie mestoBiznis - základ nášho bytiaSmrteľníciNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

145 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu