Ťažké dilemy umelcov

Jednou z vecí, ktoré ma na tomto svete celkom bavia a ťahajú dopredu, je tvorivé písanie. Predovšetkým pre seba, svoju terapiu i zábavu, ale aj pre iných. Mám v tejto oblasti dokonca aj nejaké dlhodobejšie plány či nebodaj ambície. Lenže keď po celodennej práci prídem domov, zariadim čo treba a konečne sadnem za počítač, začnú mi klipkať oči a je po tvorivom záchvate.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Takto to ide deň čo deň, pričom každý deň dúfam, že už zajtra sa niekam pohnem. No nič. Dilema teda znie: ako chodiť do práce, zvládať všetky svoje povinnosti a zároveň vyhovieť tejto svojej (alebo iným) potrebe, záujmom a plánom? Ak to napriek všetkému nejde, možnosti sú dve: buď sa na tvorbu úplne vykašlať alebo sa naopak vykašlať na celodennú prácu vo firme a venovať sa čisto a naplno umeniu. Prvé znamená rezignáciu a nedá mi vlastne nič. Druhé, hm, dá sa to? Neberúc do úvahy materiálne otázky (o tom neskôr), ako študent som podobný režim skúsil. Človek, ktorý nikam nechodí a snaží sa počas dňa tvoriť, však vlastne nemá o čom – nič ho nekope, nechytá múzy zo života okolo seba, lebo vlastne poriadne ani nežije. Skúsil som to, a nič, vôbec nič. Nápady sa začali valiť zas až vtedy, keď som opäť nestíhal, lebo sa toho dialo toľko, toľko veľa. Takže čo?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No, a samozrejme, financie. Umelec, ktorý si zarába na živobytie bežnou (rozumej neumeleckou a nezáživnou) prácou je na tom síce ekonomicky dobre, no k tvorbe sa dostáva buď tak často ako ja alebo len v malej miere. Klobúk dole pred tými, ktorý zvládajú to i ono. Na druhej strane stojí umelec, živiaci sa výlučne svojou tvorbou. V niektorých “profesiách” je to ľahšie, inde menej – vcelku si dobre na seba dokážu zarobiť hudobníci, sem-tam herci, horšie na tom vždy boli výtvarníci, na chvoste spisovatelia. No pri tých úspešných je to len o niekoľkých miestenkách – slušné, ba s ohľadom na zvyšok národného hospodárstva nadpriemerné príjmy má zopár vyvolených, ostatní sú odkázaní na permanentné chytanie sa akejkoľvek príležitosti na zárobok so všetkými súvisiacimi dôsledkami. A tí, ktorým sa darí – je tu otázka: snažiť sa uchvátiť čo najviac potencionálnych poslucháčov (divákov, čitateľov) s cieľom zarobiť si na seba? No nedeformuje to na druhej strane samotnú tvorbu a slobodu umelca? Lebo keď si sám sebou, nemusíš si veru na seba zarobiť. Možno áno, možno nie. Taký slušne zložitý a čitateľsky náročný Umberto Eco je bestsellerista, no keby operoval len na trhu veľkosti Slovenska a získal by tu rovnaký podiel čitateľov, bol by na tom možno rovnako, ako poniektorí slovenskí autori. Čitateľovi predchádzajúcich článkov nemusím zdôrazňovať, že financovanie od štátu, teda z peňazí daňových poplatníkov, neberiem v žiadnom prípade do úvahy:).

SkryťVypnúť reklamu

Eco možno naozaj pozná recept, ako zabaliť veci, ktoré chce povedať a nehanbí sa za ne, do reči, ktorá zaberie. Je to teda riešenie? Nie každý má na to talent a znásilňovať to v žiadnom prípade netreba. Ostáva teda čakať na mecenášov, ktorí kedysi dávno financovali umenie v plnej miere, no v súčasnosti vinou všakovakých foriem socializmu ich podiel klesol. No verím, že znova vyrastú a potiahnu nás. Zostane len problém – kto potiahne múzy?

Budem končiť, lebo už sú dve hodiny nadránom a pletú sa mi písmenká.

Peter Furmaník

Peter Furmaník

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milovník umenia, literatúry a slobody, tulák, provokatér, libertarián; inak firemný ekonóm & konzultant + profi autor a bloger. O financiách a podnikaní píšem predovšetkým na Ľudskourečou.sk Zoznam autorových rubrík:  Naokolo naživowe are the culturePohľady a pocityMoje najmilovanejšie mestoBiznis - základ nášho bytiaSmrteľníciNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu