Ak sa vám do toho nechce, na školu sa vykašlite. Je vás tam škoda

Extrémne často sa mi sníva, že som v škole. Základnej, strednej, vysokej, čojaviem, väčšinou ide o školu tak po desiatich rokoch. Buď zase meškám, stojím pred tabuľou alebo ide o iný prúser. A to celé aj napriek tomu, že som so žiadnou z nich žiadne veľké a - vlastne takmer žiadne - problémy nemal. Zvláštne. Naposledy sa mi snívalo, že mám toľko rokov ako dnes, vysokú školu nemám a nejakú študovať začínam. A že v nejakom druhom semestri som sa pod tlakom nezmyselných predmetov a hlúpych pedagógov na celú ten omyl vykašlal a rozhodol sa existovať bez školy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)
Obrázok blogu

V kurióznej dobe, v ktorej žijeme, sa pod hlavičkou "univerzita" študuje verejná správa, sociálna práca i bezpečnostný manažment. Mať aspoň nejaký diplom už nie je nič elitárske, skôr samozrejmé - "Ty nemáš vysokú školu?". Keď som študoval ja, tiež to nebolo nič náročné. Z času na čas som sa vplyvom nejakého titulovaného somára, ktorý si za katedrou vybíjal svoje ego, rozhodol, že skončím, no neskončil som, veď som bol hlúpy a nič iné som nemal. No teraz sa mi opakovane stáva, že sa v praxi stretnem s kýmsi, kto preliezol gymnáziom, vysokoškolskou päťročnicou, prípadne si robí "píejčdí" a nevie, načo a ako sa používa tabuľkový procesor. A nie ten jeden najslávnejší majkrosofťácky, ale žiadny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


No a v tejto úžasne gramotnej dobe existujú aj ľudia, ktorí vysokú školu nedokončili prípadne ani vôbec nezačali. Podľa všetkého mali dostatok rozumu, aby si včas povedali, že bojovať s hlupákmi či plytvať energiou, časom a talentom nebudú. Mnohí z nich využívajú svoj talent či vášeň a sú preto úspešní, dokonca oveľa viac, ako inžinieri v fastfoodoch. A väčšina vecí, ktoré dnes využívam ja, tiež nemám z podpory profesorov, ale napriek nim. Tých pár skvelých pedagógov - ktorých bolo doslova len pár - mi snáď odpustí :)


Scéna z rodinného stretnutia:


Osoby X,Y,Z - s bezpochyby dobrým úmyslom - neustále vypytujú+pripomínajú+trochu aj vyčítajú osobe A, členovi rodiny, fakt, že nevyštudovala vysokú školu. Žiadnu. Že všetci v rodine ju majú. Že dnes bez vysokej školy je človek stratený. Že čo bude robiť, ak ju vyhodia z práce, ktorá sa jej dnes tak páči.

SkryťVypnúť reklamu


Osoba A má síce takmer tridsať rokov a naozaj nemá vysokú školu, no má prácu, kde využíva svoj talent, baví ju to a je to aj vidieť - okrem iných úspechov aj na príjme, ktorý je teda v rodine predsa len nadpriemer.


Fakt, že bez vysokej školy si človek nenájde slušné uplatnenie, platil možno ku koncu česko-slovenského komunizmu, možno aj trochu neskôr. Dnes je to už stopercentný omyl a nepochopenie reality. Vysokú školu nie je problém "prejsť" a diplom má už skoro každý, kto... veď viete. A taká je aj kvalita. Žiadna elita, ako kedysi, len formálne vzdelaná masa.


Platí talent, vášeň, nasadenie. Úspešní sú tí, čo robia čo ich baví a na čo majú prirodzené predispozície. Práve vďaka tomu sú vo svojej oblasti mimoriadne úspešní. Ak aj nie mimoriadne, tak určite viac než tí, ktorí svoju kvalitu vidia v titule "ing" či "mgr".

SkryťVypnúť reklamu

Času je málo a vecí, ktoré sa dajú prežiť, vymyslieť a uskutočniť, veľa. Ak ste mladí a ešte neviete, čo so sebou, tak bude možno pre vás najlepšie si ešte pár rokov v škole odsedieť, možno to neskôr príde. Alebo je to možno práve škola, o akej som nerozprával - kvalitná, výnimočná, slávna, ktorá vás naučí rozmýšľať abstraktne, pochopiť súvislosti a nadobudnúť široký prehľad. Ak však už VIETE, prípadne máte viac rokov a nedokončená vysoká škola vás tlačí ako trauma (prípadne vás do nej rovnako traumaticky tlačia rodičia), vykašlite sa na to. Vo vašom prípade je času ešte menej:) A míňať ho na to, čo nás nebaví a robíme napriek všetkej chuti, iba preto - prečo? kvôli zvýšeniu ega či tabuľkového platu o jeden stupeň? - nuž, aj takto sa dá ničiť čas, ktorý máme.

SkryťVypnúť reklamu

PS Samozrejme si - zatiaľ celoživotne a naďalej - myslím, že kvalitné univerzitné vzdelanie sa zíde každému a vysoká škola sa nemá čo študovať kvôli práci. Naučí pochopiť svet okolo nás, myslieť v súvislostiach, abstraktne či tvorivo - bez ohľadu na to, čo budeme neskôr v živote robiť. A rovnako samozrejmé by malo byť v štúdiu pokračovať celý život. Článok však bol o inom.

Peter Furmaník

Peter Furmaník

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milovník umenia, literatúry a slobody, tulák, provokatér, libertarián; inak firemný ekonóm & konzultant + profi autor a bloger. O financiách a podnikaní píšem predovšetkým na Ľudskourečou.sk Zoznam autorových rubrík:  Naokolo naživowe are the culturePohľady a pocityMoje najmilovanejšie mestoBiznis - základ nášho bytiaSmrteľníciNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu