Hurá do ulíc!

V televíznej diskusii priznal jeden zo štrajkujúcich lekárov, že jeho hrubý príjem je pri 220-tich hodinách mesačne 30-tisíc slovenských korún. Ihneď som ťukol do kalkulačky obe čísla. Vzápätí som to isté zopakoval s tými svojimi. Doslova ma dvihlo zo stoličky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

No, neviem čo si mám myslieť. Mám teda nižší príjem než daný lekár, ktorý kvôli jeho výške štrajkuje, odmieta poskytovať zdravotnú starostlivosť ako svoju náplň práce a pre toto všetko je vďačným objektom kamier a novinových titulkov. Je teda úplne jasné, že s tým niečo musím urobiť. Keď chcem viac, musím štrajkovať.

 Lenže mám smolu. Pracujem v súkromnej firme. Jediný, komu môžem adresovať svoje požiadavky, je môj šéf. Teda nebudem zaujímavý pre novinárov ani len trošku. Možno sa mi podarí strhnúť so sebou poniektorých svojich kolegov. Čo keď to v nich drieme tiež?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Pri najväčšej vôli si nás šéf vypočuje. Samozrejme, po jednom. Lebo každý máme odlišnú náplň práce a hlavne poskytujeme odlišnú kvalitu a prínos pre firmu. Jeden skrátka zarobí pre firmu viac, iný menej, niekto je vzácnejší, iný nahraditeľný. Je možné, že napokon uzná, že nie sme ohodnotený adekvátne. Ako prvý krok zváži, či spoločnosť má ma takéto zvýšenie dostatok prostriedkov. Ak nemá, bohužiaľ. Ak má, pustí a konkrétnym jedincom ohodnotenie zvýši. Niekomu viac, niekomu menej, niekomu vôbec. Podľa prínosu, samozrejme,

 Slovenskí zdravotníci však požadujú zvýšenie plošne. Teda všetkým rovnako, ako za socíku. Keď padne rozumný protiargument, teda že zvýšenie patrí konkrétnym osobám podľa ich konkrétneho prínosu, tak ako vo vyššie opísanom prípade súkromnej firmy, oni zase len svoje: najprv všetkým plošne a až potom podľa prínosu. Skrátka dokolečka dokola.

SkryťVypnúť reklamu

 Módna vlna štrajkov zachvacuje aj iné skupiny či profesie. Vo Francúzsku štrajkujú študenti, u nás prednedávnom umelci, ešte predtým policajti, poľnohospodári a podobne. Každá z menovaných skupín mala preto svoj dôvod. Ale v podstate išlo o jedno – zachovať starý systém, systém, ktorý sa má a musí meniť, aby bol efektívnejší a lepší. A lepší hlavne pre jeho používateľov. Lenže tu sa dostávame k problému.

 Používateľ – zákazník zdravotníckych služieb je pacient. Nie je tajomstvom, že autori reformy vždy zdôrazňovali, že ich kroky vedú predovšetkým k blahu pacientov. “Reforma bude mať hneď od začiatku osemdesiat tisíc nepriateľov,” prognózoval múdro Zajac a myslel tým samozrejme lekárov. Lenže podľa našich zdravotníkov sú na prvom mieste oni. Tak pre koho je tu systém? Pre pacientov – užívateľov alebo servisných pracovníkov – zdravotníkov?

SkryťVypnúť reklamu

 Rovnako to je aj inde. Policajný zbor nemal slúžiť pre občanov, nie, na prvom mieste sú strážcovia poriadku, ich istoty a tak. Poľnohospodári svoje záujmy nikdy nebalili do fráz - čiže nalievanie viac a viac peňazí do systému bez konkurencie, trhových vzťahov a efektivity. Francúzski študenti sa boja skutočného významu slova “trh” na trhu práce. A napokon umelci. Ľudia, ktorých som mal vždy rád a niekedy som sa medzi nich – ak sa neurazia – aj skromne rátal, nariekali nad zavádzaním normálnych trhových vzťahov do sféry kultúry a pýtali na svoju existenciu peniaze od daňových poplatníkov, z ktorých ich umenie sleduje naozaj len skromné percento.

SkryťVypnúť reklamu

 Lenže nie je riešením neustále nastavovať dlaň. Čakať na “nejakú tú miliardičku”, ako to úprimne vyjadril ďalší zo zdravotníkov v diskusii. Odmeňovaní by mali byť tí kvalitní, ktorí poskytujú čo najvyšší prínos pre čo najviac zákazníkov, resp. používateľov. Samozrejme, použijúc základné matematické a ekonomické princípy, musia mať tí menej kvalitní príjem nižší alebo úplne zmeniť profesiu. Tak ako to robíme my v súkromných firmách. Práve takýmto zmenám by mali byť otvorení všetci – zle platení zdravotníci, nespokojní francúzski študenti či slovenskí umelci.

 Lebo keď neustúpia, začnem aj ja. Vyberiem sa do ulíc, strhnem so sebou nespokojencov z ostatných firiem a budeme požadovať, čo nás len napadne. Nie od šéfov, ale od vlády. Predovšetkým zastavenie reforiem, privatizácie, liberalizácie, kapitalizmu, skrátka všetkého zlého. A návrat socíku.

Peter Furmaník

Peter Furmaník

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milovník umenia, literatúry a slobody, tulák, provokatér, libertarián; inak firemný ekonóm & konzultant + profi autor a bloger. O financiách a podnikaní píšem predovšetkým na Ľudskourečou.sk Zoznam autorových rubrík:  Naokolo naživowe are the culturePohľady a pocityMoje najmilovanejšie mestoBiznis - základ nášho bytiaSmrteľníciNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu