Kontingenčné tabuľky - Rýchle filtre

Kontingenčné tabuľky a grafy sú súčasťou mnohých analýz a prezentácií údajov. V nových verziách Excelu je aj ich vytvorenie veľmi intuitivne. Nie každý si ale všimol novinky, ktoré tento nástroj priniesol. Jeden z ich predstavím.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rýchle filtre v kontingenčných tabuľkách a grafoch

Rýchle filtre (Slicers) sú súčasťou kontingenčných tabuliek Excelu od verzie 2010 a používajú sa na rýchle filtrovanie viacerých kontingenčných tabuliek a grafov naraz. Podmienkou je, vytvorenie kontingenčnej tabuľky nad jedným zdrojom (zdieľanie údajov na pozadí) - obvykle nad jednou zdrojovou tabuľkou v hárku Excelu. Rýchly filter je vlastne graficky elegantná obmena obvyklej oblasti Filter, ktorú vieme pridať pri definovaní rozloženia polí kontingenčnej tabuľky.

Obrázok blogu

Vloženie rýchleho filtra

Vloženie rýchleho filtra vykonáte cez príkaz na karte Analyzovať / Filtrovať / Vložiť rýchly filter alebo Vložiť časovú os (Analyze / Filter / Insert Slicer alebo Insert Timeline). Tento príkaz nám ponúkne nasledovne dialógové okno, v ktorom môžeme vybrať polia, z ktorých chceme "Rýchly filter" vytvoriť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Pripojenie zostáv

Výberom rýchleho filtra sa otvorí nová karta, kde môžete filter formátovať alebo prepojiť s ďalšími kontingenčnými tabuľkami príkaz Pripojenie zostáv (Report Connections). Dolu vidieť, ako som prepojil pomocou rýchleho filtra pre pole Predajca dve kontingenčné tabuľky pomocou tohto príkazu a ich nasledovným zaškrtnutím.

Obrázok blogu

Názorná ukážka

Na ďalšom obrázku je možné vidieť prepojenie 2 kontingenčných tabuliek, každá má aj svoj kontingenčný graf. Pri tomto nastavení výber vo filtri ovplyvní až 4 objekty. Aktuálne nám zobrazuje obraty predajcov za jednotlivé kategórie produktov (vybraný je Lukáš a počítačové kurzy), pričom na ľavej tabuľke a ľavom grafe sa zobrazuje štvrťročný a ročný obrat a na pravej tabuľke a pravom grafe sa zobrazuje obrat podľa zákazníkov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Zmazanie - vypnutie rýchleho filtra

Rýchly filter vypnete kliknutím na voľbu Vymazať filter (tento príkaz zruší podmienku vo filtri a vráti späť všetky záznamy do analýzy zostavy kontingenčnej tabuľky a rovnako grafu). Príkaz sa nachádza v záhlaví rýchleho filtra. Ak chcete zmazať úplne Rýchly filter, tak ho zmažete cez tieto dva kroky:

  1. označením rýchleho filtra - výber je potrebné urobiť kliknutím do jeho záhlavia

  2. a príkazom Delete z klávesnice.

Vzorový príklad zašlem mailom na vyžiadanie. S ďalšími praktickými príkladmi sa môžete stretnúť na našich školeniach - Excel pre pokročilých, resp. Excel - kontingenčné tabuľky - v Nitre, Bratislave, Košiciach a Žiline, prípadne na vyžiadanie priamo u Vás vo firme.

Marek Fuska

Marek Fuska

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezávislý IT konzultant a lektor pôsobiaci profesionálne od roku 2004. Aktuálne pracujem pre počítačovú školu IVIT. Hlavným záujmom sú teda počítačové kurzy a vzdelávanie v informačných technológiách. V rámci nich je moje hlavne smerovanie na IT v projektovom riadení, predovšetkým využitie Microsoft Projectu v ňom a pokročilá práca v Microsoft Excel a Access. Sme zmluvnými IT konzultantmi pre Embraco Spišská Nová Ves, Kia Motors Žilina, UNIQA Bratislava a v ďaľších cca 200 spoločnostiach po celom Slovensku. Úspešní aj bez účasti na štátnych zákazkách a eurofondoch. Zoznam autorových rubrík:  Tipy a triky - Microsoft ExcelTipy a triky - Microsoft Word

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu