Viem, že je netaktné takto rozprávať o našej najnovšejmene a tipovať koľko rokov ju budeme nosiť v peňaženkách. Ale ak siprestavíte, že pre niektorých je to už ich štvrtá mena počas ich života, otázkasa zdá legitímna. V Európe funguje už 10 rokov a nič nenasvedčujezatiaľ jej koncu. Dokonca inšpirovala mnohé krajiny vo svete, aby takúto „konštruktivistickú“menu vytvorili aj oni. Prvým známym nasledovníkom európskeho príkladu by malobyť Amero, ktoré by nahradilo americký dolár. Touto menou by sa malo platiťokrem USA aj v Kanade, či Mexiku. Druhou významnou skupinou štátov sú arabskéštáty: Saudská Arábia, Kuvajt, Katar, Spojené Arabské emiráty a Bahrajn. Kedya či vzniknú aj ďalšie podobné menové oblasti si netrúfam povedať. Aj keďsa zrejme zariadia podľa toho ako euro obstojí v najbližších rokoch.
Aby sme zamenili euro za inú menu sú v podstate 3možnosti:
1.- Default eura! Je to čisto katastofický koncept, alespomenúť ho treba. Ak by k nemu nedajbože došlo, tak cca do 5-10 rokov.
2.- Pokračujúca hospodárska kríza vyvolá nezodpovednúhospodársku politiku hlavných krajín eurozóny. Práve kríza preveríživotaschopnosť tejto meny. Počas rokov slušného rastu s nízkou nezamestnanosťoua infláciou nie je problém ukazovať euro len v tom najlepšom svetle.Ak by teda jednotlivé ekonomiky nedokázali rozumne hospodáriť počas recesie, disciplinovanékrajiny by doplácali na tie menej disciplinované. Takáto menová únia sa alezrejme dlhovekosti nedožije. Osobne tipujem, že do roku 2020 sa opäť vrátime k Slovenskejkorune. (Osobne dúfam, že jednotlivé krajiny si toto riziko uvedomujú a budúsa správať rozumne)
3.- Euro bude vymenené za silnejšiu a globálnejšiu menu.Že čosi na tom môže byť potvrdzuje aj krstný otec eura. Robert A. Mundell nasvojej stránke vysvetľuje výhody takejto meny. Ak euro dokáže byť stabilné ajpočas nadchádzajúcej krízy, táto myšlienka naberie takmer isto na váhe. Čiže jehonástup by som tipoval do roku 2030.
Tak či onak, bude veľmi veľkým „šťastím“ ak euro prekoná v dlhovekostiKčs.