Borec - nie je žiadný borec !

Je to elegantný,uhladený a predovšetkým poslušný vykonávateľ príkazov premiéra, ktorý ho na tzv. kontrole stavu justície pochválil, že vraj po jeho nástupe je v justícii kľud. Zhodli sa na tom,že dobré meno justície kazí iba pár sudcov. Inými slovami povedané, že najlepšie bude  nespokojných sudcov zastrašiť a umlčať. Neverím, že tým mysleli na najvyššieho sudcu.Mňa zaujal pán minister vo svojej funkcii iba perfektne ušitým oblekom, nie faktom, že je borec na správnom mieste. "Borcom" je bezpochyby v justícii iba Harabin. Je "žiarivou kométou," okolo  ktorej sa točí sudcovský stav. Hoci sa nedávno prebudili aj iní, "malí borci" ako napr. Madeja.Úprimne povedané, momentálne nemá na svoj veľký vzor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Minister spravodlivosti sa dal počuť, že diskúsia ktorú chcela opozícia otvoriť v parlamente o stave súdnictva je iba politický folklór. Pán poslanec Madeja sa tešil v STV, že v justícii je teraz kľud a táto téma nie je prioritná. Rozpočet musí byť schvalený, čo najskôr, možno iba preto, aby sa vedelo z čoho a koľko sa môžu nakradnúť. Doba je neistá a zajtra môže byť neskoro. Pýtam sa poslancov Smeru,či vôbec vedia, čo si ľudia fakt myslia o našom súdnictve? Nech si dajú spraviť relevantné prieskumy verejnej mienky, ako je to s korupciou, klientelizmom a vymahateľnosťou práva, či spravodlivosťou na skorumpovanom Slovensku. A akú dôveryhodnosť má naš "najlepší odborník na spravodlivosť" JUDr. Harabin. Dokedy budú provokovať a dráždiť verejnosť, svojími spackanými,či účelovo zmanipulovanými rozhodnutiami? Dnes, niektorí sudcovia a senáty rozhodujú iba v prospech bohatých a silných. Ako je možné, že štátny zamestnanec-najvyšší sudca sa súdi so štátom a vláda sa tvári, že má pravdu, a vysudené peniaze mu právom patria, aj to možno iba vďaka vopred pripravenej chybe sudcu. Keby sa hocijaký zamestnanec súdil v pochybnom spore so svojím zámestnavateľom tak je z hodiny na hodinu prepustený.Toto je super biznis, za naše peniaze. Bojazlivý sudca sa dnes otvorene nepostaví za spravodlivosť, lebo príde odveta - perzekúcia zhora, iba preto, lebo jeden človek si cielenou manipuláciou uzurpoval absolutnú moc, nad životom a smrťou občana,na našom vraj demokratickom Slovensku. Toto nie je košér. Toto fakt ľudí irituje a môže sa stať, že z politickáho folklóru sa stane ľudový folkór, pán minister so všetkými dôsledkami, možno aj s defenestráciami. V Európe to vrie, všade sú nespokojní ľudia s mocipánmi a nespoliehajme sa na to, že nás to obíde, resp.že sa nás to netýka. Preto by som nechcel byť v koži všemoúceho sudcu,či politika.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj arogancia moci má svoje hranice. Ani vysoké posty v justícii, či vysoké platy a imunita nezaručuje sudcom, že sa raz spravodlivosť neobrati proti ním. Oni prežijú hospodársku krízu, ale spoločensko-sociálnu vôbec nemusia. Pri svojích nadpriemerných platoch mnohí z nich nie sú ani čestní, či nepodplatiteľní, ale ani nedotkuteľní, hoci si to pravdepodobne o sebe myslia. Chceme mať dobré a spravodlivé súdnictvo - toto je spoločenská objednávka ! Tento problém sa netýka iba sudcov. Preto by sa už vôbec nemal riešiť za zatvorenými dverami, ako to navrhuje" malý borec" resp. len odborne a to iba samotnými sudcami. Je tu aj morálny rozmer. Hrozí riziko, zo strany justície, že táto potrebná reforma sa bude robiť tak dlho, pokiaľ načisto nerozvrátia tento štát a pritom snaď aj zarobia.

SkryťVypnúť reklamu

Súdnictvo je dnes zruinované tak, že nielenže neplatí spravodlivosť, ale často sami sudcovia nezodpovedne napomáhajú zločinu. Obyčajný človek dostane exekútora za smiešný nedoplatok na dani,či poistnom. Nikoho nezaujíma dôvod.Tu, pri vymáhaní nedoplatku neexistujú žiadne prieťahy,obštrukcie a pochybenia vo výklade. Vymáhačom exekúcie je bývalý príslušník verejnej bezpečnosti v dôchodku, alebo bývalý eštebák. A títo páni to vedia. Taká je realita v štáte, kde jeden"borec" nastavil pochybné pravidla v súdnictve. On si to môže dovoliť, lebo včas a veľmi prezieravo nasadol na Mečiarov valec idúci zo Zlatej Idky. Vybral si osvedčených červených kolegov, resp. oddaných kámošov, ktorých v tichosti podosadzoval za predsedov senátov a pod. Tí sa mu celoživotne odvďačujú svojou lojalitou. pri jeho voľbe za predsedu NS. Z vďačnosti najvyššieho, vyvolení dostavajú pravidelne "primerane veľké odmeny." Tak nejako si "borec" zabezpečil vplyv aj na súdnu radu. Prezieravo zozbieral informácie o svojich oponentoch, kritikoch a politikoch. Vie o ich kontách a prehreškoch a asi preto ich drží v šachu. Aj reto sa mu tu vynikajúco bačuje, spolu s ficovým strážnym psom. Vie, na koho a kedy má pritlačiť, či "uhryznuť" Lipšica, alebo Žitňanskú ,alebo tých neprispôsobivých, čo mu ušli z košiara. Neviem, či sú súdy za takejto situácie ozaj nezávislé. Vyzerá to tak, že vždy sú závislé na niekom.či niečom. Obyčajne na tom, čo si myslí, že on je štát . L etát ce mois. V tom sa zmýlil aj francúzsky kráľ. Až prišla revolúcia... Ta mu to zrátala.

SkryťVypnúť reklamu

Pán Borec povedal, že mu stolička neprirástla k zadku. Čudujem sa, že bývalý prezident advokátskej komory, hovorí sa, že vraj odborník robí medvediu službu veľkému "borcovi". Dovolí, že sudcovia môžu snaď všetko. Pustia vrahov na slobodu, pochybia a nič sa im hrozného nestane. Môžu prevážať drogy v aute, zastrašovať opozíciu, či tolerovať hospodársku mafiu. Ich pochybné rozhodnutia nemajú nič so spravodlivosťou. Je to tu, ako v Taliansku pred rokmi. Vidíme to, sme naštvaní na tieto bizárne pomery a výhovorky politikov. Vláde to podľa všetkého asi výhovuje. Prečo? Každý to vie, ale bojí sa to povadať nahlas. Strach, beznádej a dezilúzia môže mať ale aj fatálne následky, ak sa nájde správny šikovný populista - ideológ. Môže sa zanedlho stáť, že to bude aj u nás tak, ako inde v Europe a zasiahnú nás demonštrácie, sociálne, či etnické nepokoje. Toto už nebude iba súboj s jedným človekom, či skupinou arogantných boháčov,či sudcov, ale súboj so zvráteným systémom moci. Postihne nás to všetkých bez rozdielu. Preto, sa nič nedá odložiť, ani urychlená reforma justície. Môžeme ju spoločne, inteligentne a slušne vyriešiť už teraz, kým je ešte čas, v záujme občanov tejto krajiny. Je to iba na vás - zvolených politikoch resp. strážcoch spravodlivosti, slobody a demokracie, ako dopadneme v budúcnosti.

Ján Gaborčík

Ján Gaborčík

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spišiak - nie celkom "slepý". Súkromný vetrinárny lekár so záľubou komentovať politické dianie formou článkov resp. básní. Iné záujmy - šport, história,varhany, šachy, príroda.Obľúbená pieseň: Goraľu, czi či ne žaľ. Pod úbočou... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu