Znásilňovaní mocou!

Kto je znásilňovaný mocou? V  dnešnej, modernej dobe je to čoraz viacej  obyčajný človek. Občan tohto, rád  by som povedal, sociálneho a právneho štátu. Nemôžem, aj keby som chcel. Realita týchto dní hovorí o niečom inom. Sme vazalmi arogancie moci - jednotlivca, skupín, resp štátnych a vládnych inštitúcii. Za tým všetkým stojí moc peňazí a " kráľovstva krivých zrkadiel "- klamstva a podvodov. Na úkor nás, čo sa snažíme žiť slušne, čestne a zodpovedne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Verím, že je nás ešte vždy väčšina. To, čo vidíme okolo seba, je kríza hodnôt a morálky, či si to chceme priznať alebo nie. Z toho pramení korupcia, klientelizmus a túžba zbohatnúť na úkor iného. Tzv. kauzy, prešlapy, porušovanie zákonov, ako aj mravných a etických noriem sú už iba dôsledkom marazmu celej spoločnosti. Profit-zisk diktuje priamo, či nepriamo cenu práce, tovaru a služieb. A predovšetkým determinuje bohatstvo jednotlivca , či korporácie. No, nikdy by nemal určovať cenu života a ľudskej dôstojnosti. Preto máme rozum a slobodnú vôľu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku sa zvlašť dobre darí mnohým aspektom a javom, ktoré do civilizovanej a kultúrnej spoločnosti nepatria. Je to široká škála- ktorá vedie od podvodov, prania" špinavých peňazí," politickej prostitúcii", rozkrádania až ku skorumpovaniu niektorých štátných úradnikov, ktorí by mali dohliadať na dodržiavanie zákonov, resp. občianských slobôd. Vo väčšine prípadov za tým všetkým stoja tie isté záujmové skupiny, tzv. podnikateľov a sponzorov pod rôznymi logami firiem. V ich hľadáčiku sú politici,či poslanci, nielen politických strán a hnutí , ale aj vytipovaní úradníci zo štátnej, či verejnej správy. Ide o ľudí, ktorým boli delegované určité právomoci. Laicky povedané, ktorí majú vplyv na určité rozhodnutia a majú tú správnu pečiatku. Najdôležitejšie pre týchto " žralokov" je, či sa títo dajú kúpiť, resp. či sú vydierateľní cez svoje prešľapy v práci , či v súkromí. Potom to už ide. Peniaze robia rýchlo nové peniaze, určitá skupina bohatne a zveľaduje svoj podvodom nadobudnutý majetok. Majú informácie z prvej ruky o tendroch, výberových konaniach, štátných zákazkach atdˇ. Kúpia si členov komisii, dostanú sa k svojmu "biznisu"a tak sa im majetok utešene zveľaduje. Nikto nič, ako je u nás zvykom, nevidí, nik neprotestuje. Polícia je radšej slepá a na súdoch sa spravodlivosti nedovoláš. Obyčajný človek je týmto stavom znechutený. Podnikavcom to len a len vyhovuje. Nie je žalobca, nik neprotestuje, tak si čoraz viacej dovoľujú a skúšajú hranicu ľudskej hlúposti a trpezlivosti. Skoro všetko je u nás založené na poskytnutí protihodnoty, či nejakej výhody. Niečo za niečo. Zašlo to tak ďaleko , že sa " šijú zákony" na mieru pre určité záujmové skupiny. Títo rýchlokvasení zbohatlíci si kupujú miesta na kandidátkach politických strán, externe doštudujú na našich" skvelých" vysokých školách a stávajú sa vážení občania - "biele goliere"v politike. Ak to nestihnú, tak za nich vyštudujú ich deti, obyčajne na súkromných vysokých školách. Kruh sa uzatvorí a tak to ide dookola.

SkryťVypnúť reklamu

Z niektorých sa stávajú"celebrity" - Smotánka je toho dôkazom , iní radi ukazujú svoj majetok verejnosti na obdiv - auta, ranče, hodinky. Takto prezentujú svoju moc a bohatstvo... " Znásilňujú"nás ľudia bez morálky, bez zásad. Chcú určovať, čo je pre plebs dobré a čo zlé, ako by sme mali žiť, t.j. vnucujú nám určitý životný štýl. Manipulujú nás v mene svojej moci a peňazí. To všetko na úkor psychiky a peňaženky obyčajného človeka. Ten toho začína mať plné zuby!

Teraz, znova po dlhšej dobe, sa objavuje staronový fenomén arogancie moci. Občan už nie je "znásilňovaný "iba agresívnou reklamou v televízii, či v obchode, ale aj silovými zložkami štátnej moci. Polícia by mala odmietnuť plniť svoju represívnu úlohu, ak je nad rámec zákona. Nemôže iba slepo plniť rozkaz nadriadeného šplhúňa. Polícia aj preto postupne stráca svoj kredit. Popri tom viackrát, až smiešne pochybila. Je chybou, ak ide o politickú moc zaťahovať do predvolebného boja štátne inštitúcie. Stačí sa pozrieť, čo sa deje na Ukrajine. Aby bola akceptovaná spravodlivosť, nestačí iba striktne dodržiavanie zákonov, bez morálno-etických princípov. Tento rozmer absentuje v politike aj v našej spoločnosti. Pritom sa dementne čudujeme, kam to vlastne spejeme!! Kto to porušuje? Často tí, ktorí by mali byť vzorom a dbať na dodržiavanie zákonov, etiky aj morálky. To, čo vyvádzajú Harabínovi sudcovia, je výsmech, patriaci nám občanom tejto krajiny. My im priplatíme, lebo si to oni sami prisúdia, na ich vysoké platy, z našich daní!! Nechceli vykonávať funkciu sudcov špeciálneho súdu, lebo sa báli previerok a mafie, t.j. často svojich" známych". Teraz im závidia." Vďaka vám," najvyšší ústavní činitelia , právnici - Fico, Gašparovič aj Mečiar, Kaliňak, že ste dovolili svojmu bývalému súdruhovi, aby dehonestoval súdnictvo a postaral sa o to , že je až taký "nezávislý" na zákonoch. Fakticky, nemáte na neho dosah a skoro každý sudca si robí, čo chce. V jednej veci je desať názorov na výklad paragrafu zákona. Harabin vás riadne dobehol a vypálil vám rybník. Bude tu aj po voľbách šarapatiť, zavádzať a "zarábať." "Pop"sa môže smiať. Ste fakt asi dobráci, babráci-česť práci! Kedy očistíte tento rybník, plný bahna od plevelných rýb? Som zvedavý, ako dopadne zákon zákonov: "O preukazovaní pôvodu nadobudnutého majetku" v druhom čítaní, či sa bude dať prakticky použiť. Aspoň budeme vedieť, ako sa my, občania, zariadime pri hlasovaní vo voľbách!!

Ján Gaborčík

Ján Gaborčík

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spišiak - nie celkom "slepý". Súkromný vetrinárny lekár so záľubou komentovať politické dianie formou článkov resp. básní. Iné záujmy - šport, história,varhany, šachy, príroda.Obľúbená pieseň: Goraľu, czi či ne žaľ. Pod úbočou... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu