
Aj napriek tomu som ešte pred rokom poznala piatich ľudí bez Facebook-u. Podotýkam, že sú to moji rovesníci. Dnes z týchto piatich študentov zostal už len jeden a denne sa registrujú ďalší a ďalší ľudia z rôznych kútov sveta. Všetci sa nechali zlákať. A prečo aj nie? Pri plánovaní stretnutia s priateľmi si jednoducho napíšeme hromadnú správu a nemíňame kredit pri nekonečnom dohováraní miesta a času. Načas sa dozvedáme o udalostiach, koncertoch a vystúpeniach pri ktorých môžeme potvrdiť účasť a prizvať svojich priateľov. Čítame statusy z ktorých sa dozvedáme čo je nové, čo sa udialo, kto, kde a s kým sa dal opäť dokopy. Vedieme vášnivé debaty s priateľmi no aj s ľuďmi ktorých vlastne ani nepoznáme. Určite sa vám už stalo, že si vás pridal nejaký neznámy človek a vy ste ho prijali medzi svojich priateľov. Dodnes ste si s ním možno nenapísali ani obyčajné ,,ahoj.“ No pravda býva taká, že svojich skutočných priateľov by sme dokázali zrátať na jednej ruke. A skutočnosť, že náš priateľ sa nám ani len nepozdraví na ulici nás neodradí. Veď predsa máme na Facebook-u o priateľa naviac! Veľa ľudí tvrdí, že Facebook ničí vzťahy. Mohla by som súhlasiť ale aj namietať, pretože táto sociálna sieť častokrát tieto vzťahy vytvára. Mnohokrát sa stáva, že spoznáme nových ľudí s ktorými by sme pri ďalšom stretnutí už nekomunikovali, ale po pár prehodených viet cez Facebook sme o čosi uvoľnenejší a pri ďalšom stretnutí nemáme problém komunikovať. Niekedy práve vďaka tejto sieti sa ľudia dávajú dokopy. Dokážu si napísať veci ktoré by si za iných okolností nevedeli povedať priamo do očí.
Čo vlastne ľudia očakávajú od Facebook-u? Dúfajú, že im bude svietiť červený štvorček na hornej lište. Taký nový “priateľ“ vždy poteší, správa či upozornenie že niekto komentoval alebo „lajkol“ náš príspevok na nástenke. Každý deň sa tu prihlasujeme s cieľom pozrieť si čo je nové, popísať s priateľmi alebo zdieľať informácie. Ani sa nenazdáme a zrazu hodinky ukazujú o hodinu či dve viac ako pred chvíľou. A to sme si chceli len na moment „mrknúť Facebook.“ Nezabudneme napísať na nástenku nejaký status z dnešného dňa, aktuálne pocity alebo zdieľame fotku svojho nového účesu, (ne)obľúbeného herca ku ktorému pripísali vtipný komentár alebo hudobné video. Však Facebook-om nás kŕmia všade. V reklamách na mobilné telefóny, operátori lákajú zákazníkov na vychytenú novinku, ktorá obsahuje aplikáciu, vďaka ktorej sa rýchlo a jednoducho dokážeme pripojiť na túto sociálnu sieť. Na rôznych hudobných stránkach máme možnosť zdieľať video či text a pri tovaroch sa na nás usmieva malý obdĺžnik známej modrej farby s nápisom: „páči sa mi to.“ Stačí len kliknúť a na našej nástenke sa objaví „lajknutý“ odkaz, ktorý môžu ostatný ďalej bezhlavo „lajkovať.“ Z rádií a televízie počúvame: „...nájdete aj na našom Facebook-u...“ a rodičia sa nestačia diviť.
Aj vy si hovoríte že chcete obmedziť Facebook? Myslím, že toto je predsavzatie viacerých ľudí, najmä mladých. Pretože práve mladí ľudia trávia na tejto sieti väčšinu času. Je to naša zvedavosť ktorá nás tam ťahá. Aj keď sa silou-mocou snažíme tejto sieti vyhýbať, skôr či neskôr aj tak skončíme posúvaním kolieska na myši a prezeraním si noviniek. Namiesto pobehovania po vonku si „četujeme“ a z tešenia sa z prvého snehu či slnečných lúčov si o nich radšej píšeme.
Je neskutočné, čo v roku 2004 dokázal vytvoriť študent Harvardskej univerzity Mark Zuckerberg. Je to závislosť ktorú si ľudia po celom svete pestujú k Facebook-u. Ruku na srdce. Dokázali by ste si zrušiť svoj účet na tejto sieti? Určite mnohí už o tom uvažovali a niektorí sa k tomu aj odhodlali. Je to lákavé. Zapnete si svoj počítač, pozriete e-maily, možno ešte nejaké správy zo sveta a zistíte že je to všetko. Počítač môžete vypnúť. Zrazu máte toľko času, že neviete čo s ním. Podaktorí si svoj účet znovu obnovia. Je to opäť zvedavosť ktorá nás k tomu prinúti. Nevieme čo sa deje, kde boli naši priatelia, čo počúvajú a tak isto nám nesmú uniknúť ani fotky z večernej akcie. Samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí tomuto pokušeniu dokážu čeliť. Týmto ľuďom by som už len zatlieskala a ako by povedal Facebook: „I like it!“