Hladný na Ukrajine

Každý rok sa ekonomický krajina dvíha, raz nás predbehnú. Dnes sa nachádzajú v stave ako u nás pred pätnástimi rokmi. Menšie obchody začínajú pociťovať silu obchodných reťazcov, a teraz sú opustené. Priemerná mzda, ak ju máte je kdesi na úrovni stopedesiat euro.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prekvapili ma ceny potravín. Až na malé výnimky sú podobné naším. Na Ukrajinský plate je to dosť.

Prečo tam stoja zemiaky pätnásť korún. Prečo tam nemôžem kúpiť obyčajný lekvár. V tejto obilnici Ruska ako ju nazýval niekdajší socialistický blok, kde čierna zem sa rozprestiera naokolo sa takto správa sama k sebe.

Prechádzam vinárskym krajom pekným mestečkom Vinogradovo. Naivne som sa domnieval že tu dostanem dobré domáce hrozno, sladučké slnkom prežiarené. Žiaľ iba domnieval, všade bolo iba importované, s tým igelitom dokonca drahšie ako u nás. Koľko sa tam nahladujem. Vyhladovaný sadnem do akejsi reštaurácie. Odporučili nám to domáci. Vraj reštaurácia u Jakoba je tá najlepšie. Aj by som tomu veril, keby som nebol na Ukrajine. Čašníka nám oznamuje celý deň im nejde plyn a tak všetko musia variť na elektrine. Buď budeme dlho čakať alebo si vybrať čo je hotové.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyberám teda hubovú polievku, asi nebola obyčajná keď tanier stál šesťdesiat korún. Ani mi nechutila za tú cenu.

Nad mnohým som mohol iba krútil hlavou. Prečo je to tak, pýtal som sa sám seba. Neschopný sú ľudia, krajina, vláda? Vysvetlenie ktoré sa mi natískalo bolo duchovné. V určitom zmysle je táto krajina pod preklatím, tam kde sa nedarí poctivej práci, tam kde každý iba obchoduje.

Domáci túto situáciu tak nevnímajú dramaticky Normálne pokladajú za nenormálne.

Teraz už rozumiem prečo západniari (tí večný nespokojenci) v 90.tich rokoch kritizoval naše služby v Vysokých Tatrách . Až teraz mi svitlo, čo vlastne chceli.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázka znie:

  1. Môže duchovno ovplyvniť materiálno, či môže byť za materiálnou chudobou duchovná bieda ako kliatba, zlorečenstvo a pod.

  2. Alebo je tento problém morálnocharakterový?

Gabriel Gajdoš

Gabriel Gajdoš

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kazateľ cirkvi bratskej. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu