6. City Aréna ( FC Spartak Trnava)
Momentálne najmodernejší štadión na Slovensku sa nachádza v Trnave. Z pôvodného štadióna Antona Malatinského ostala len najmenšia, západná tribúna. Štadión bol otvorený 22. augusta 2015. Tiež je využívaný seniorskou reprezentáciou na svoje medzištátne zápasy. Aréna ponúka všetko, čo náročný divák potrebuje. Sú tu VIP priestory, široké priestranstvo pod tribúnami, kaplnka, atď. Súčasťou štadióna je tiež obchodné centrum.


Kapacita: 19 460 (všetko na sedenie)
+ najvačší a najmodernejší štadión na Slovensku, výborná akustika
- nekomfortné sedadlá
Celkové hodnotenie: 10/10
5. ZELPO Aréna (FK Železiarne Podbrezová)
Veľmi zaujímavý štadión sa nachádza v Podbrezovej, v dedinke na Horehroní. Štadión má viacero unikátov. Jedna tribúna je v podstate vybudovaná na svahu hory, má tiež pohyblivú zaťahovaciu strechu. Tá bola nainštalovaná z toho dôvodu, aby nezabraňovala dopadu slnečných lúčov na ihrisko. Ďalšou zaujímavosťou je tiež vyhrievanie trávnika pomocou tepla z miestnych železiarní. Teplo je privádzané rúrami, ktoré prechádzajú obcou. Štadión má len dve pozdĺžne tribúny. Za bránkami sa tribúny nenachádzajú. Všetky miesta sú na sedenie.


Kapacita: 4 061 (všetko na sedenie)
+ pohyblivá zaťahovacia strecha, príjemné prostredie, unikátna tribúna vytesaná do svahu, vyhrievanie pomocou odpadového tepla z továrne.
- chýbajú tribúny za bránkami, nie príliš moderný,
Celkové hodnotenie: 5/10
4. Štadión na Sihoti (AS Trenčín)
Bezpochyby najhorší štadión vo Fortuna Lige patrí Trenčínu. Momentálne stojí už iba hlavná tribúna, všetky ostatné boli postupne zbúrané. Čiastočne bol zachovaný sektor hostí, ktorý je kapitola sama o sebe. Čo sa týka hlavnej tribúny, tá z pohľadu ihriska vyzerá obstojne, ale vonkajší pohľad nasvedčuje tomu že je to ruina. Sektor hostí pripomína zrúcaninu hradu, a ponúka komfort na úrovni rozvojovej krajiny niekde v strednej Afrike. Je to jeden z dvoch štadiónov vo FL, kde je inštalovaná umelá tráva. Legenda hovorí, že jedného dňa bude v Trenčíne stáť nový, moderný štadión. Avšak kedy to bude, nevie asi nikto. Termíny sa predlžujú a vyzerá to tak, že si ešte nejaký ten piatok počkáme. Každopádne, Trenčín si nový štadión zaslúži a budem im v tom držať palce.


Kapacita: 4 300
+ obstojná hlavná tribúna
- zastaralý, katastrofálny sektor hostí
Celkové hodnotenie: 1/10
3. Štadión pod Čebraťom (MFK Ružomberok)
Štadión v Ružomberku patrí medzi tie priemerné vo Fortuna Lige. Podobne ako v Podbrezovej, aj tu sú len dve pozdĺžne tribúny. Má relatívne malú kapacitu (pod 5000) avšak všetky miesta sú na sedenie a štadión je plne krytý. Hosťujúci fanúšikovia sa viackrát sťažovali na podmienky v sektore hostí. Nevyhovujúce sociálne zariadenia a nepopulárna "klietka". Ináč štadión vyzerá celkom obstojne a výhodou je blízkosť hracej plochy.


Kapacita: 4 876 (všetko na sedenie)
+ tribúny blízko ihriska, plne krytý, všetky miesta sú na sedenie
- sektor hostí, malá kapacita, chýbajú tribúny za bránkami
Celkové hodnotenie: 6/10
2. Štadión Pasienky (ŠK Slovan Bratislava)
Hoci Pasienky nevyzerajú esteticky veľmi lákavo, je to jeden z mála štadiónov na Slovensku, ktorý má potrebnú licenciu od UEFA pre zápasy skupinovej fázy európskych pohárových súťaží. Je to typický atletický štadión, na ktorej sa však atletické mítingy už neuskutočňujú, pre nevyhovujúcu dráhu. Diváci sa sťažujú na nedostatok komfortu a slabú akustiku. Jediná krytá časť je pod hlavnou tribúnou. Pre mňa veľmi rušivo pôsobí sfarbenie sedačiek v sektore hostí (žlté a červené). Neestetickým dojmom tiež pôsobí polorozpadnutý plot medzi ihriskom a tribúnami. Tribúny su kvôli atletickej dráhe veľmi ďaleko od ihriska. Vyzerá to však tak, že pôsobenie Slovana vo vyhnanstve na Pasienkoch sa pomaly ale isto chýli ku koncu. Ešte jeden a pol sezóny však musia vydržať, kým sa po približne 9. rokoch presťahujú späť na Tehelné pole.


Kapacita: 11 591 (všetko na sedenie)
+ licencia UEFA, dostatočná kapacita
- atletická dráha, tribúny ďaleko od ihriska, nekrytý, nefutbalové prostredie
Celkové hodnotenie: 3,5/10
1. Štadión pod Dubňom (MŠK Žilina)
Štadión pod Dubňom patrí medzi moderné slovenské štadióny. V priebehu desiatich rokov bol viackrát rekonštruovaný. Naposledy bola predĺžená východná tribúna o jeden sektor. Najväčšou zmenou prešiel trávnik. Minulý rok sa žilinčania rozhodli staviť na umelý trávnik. Týmto krokom však pochovali nádeje, že sa u nich v dohľadnom čase predstaví seniorská reprezentácia. Tribúny za bránkami sú skonštruované veľmi jednoducho, prevláda mriežkovaná podlaha. Mne osobne chýba viac bufetov a väčší priestor na konzumáciu občerstvenia. Tribúny sú však blízko plochy. Domáci diváci sa sťažujú na dostupnosť na zápasy, keďže infraštruktúra v okolí štadióna nie je zrovna najlepšia. Klub sa snaží vyjsť v ústrety aj divákom, ktorý prichádzajú na zápas autami, takže najnovšou akvizíciou je nový parkovací dom za západnou tribúnou.


Kapacita: 11 258 (všetko na sedenie)
+ moderný, tribúny blízko plochy
- dostupnosť, málo bufetov
Celkové hodnotenie: 9/10
Za posledných 5 rokov sa stav štadiónov vo Fortuna Lige výrazne zlepšil. Určite tomu pomohli aj prostriedky poskytnuté vládou. Po dobudovaní štadiónov v Trenčíne, Bratislave a Nitre si myslím, že sa ani jeden prvoligový klub nebude musieť hanbiť za svoj štadión. Predpokladám, že sa tak stane v horizonte piatich rokov. Štadióny teda budú, takže divák sa už nebude môcť vyhovoriť na nekultúrne prostredie. Potom to už bude len na samotných majiteľoch aaby pritiahli divákov na svoje štadióny. Verím tomu, že Fortuna Liga pôjde kvalitatívne hore.
Moje top 3 štadióny:
1. City Aréna
2. MOL Aréna
3. Štadión pod Dubňom
Ak sa Vám môj článok páčil, budem rád ak ho budete zdieľať alebo mi zvýšite karmu. Taktiež uvítam Vaše názory v diskusii.