
Tento tím je členom "Original Six", inými slovami povedané, je jedným z prvých šiestich tímov, ktoré hrali v NHL.
Rangers vstúpili do NHL v roku 1926. Štyrikrát vyhrali slávny Stanley Cup, v rokoch 1928, 1933, 1940 a naposledy v roku 1994. Klub sídli v meste New York, presnejšie na Manhattane. Svoje domáce zápasy hráva v Madison Square Garden (MSG), azda najznámejšej hale v USA. Jej kapacita pre hokej je 18 200 divákov. Bola postavená v roku 1968, patrí teda k jedným z najstarších hál v ktorých sa hráva NHL. Dvakrát prešla rozsiahlou rekonštrukciou a to v rokoch 1991 a naposledy v roku 2012. Pred jej poslednou rekonštrukciou veľa súčasných hráčov odpovedalo na otázku, že ktorá hala má najškaredšiu hosťovskú šatňu, práve MSG.
Klubové farby su biela, modrá a červená. Ich prezývka je "Blueshirts", čo v preklade znamená "modrokošeliari". Na Slovensku sa najčastejšie používa názov "Jazdci". Medzi najväčšie legendy klubu určite patria mená ako Messier, Gretzky, Leech, Richter, Esposito a mnohí ďalší.
Za posledných pár rokov spravil tento klub obrovský progres. Môže za to najmä temperamentný tréner John Tortorella. Tento kouč má povesť jedného z najnenávidenejších trénerov v lige, ktorý nemá problém povedať svojim hráčom do očí čokoľvek, čo má práve na jazyku. Veľa hráčov ho preto možno nemá v láske, avšak dokáže zo svojich hráčov vyžmýkať maximum. Ba niekedy aj viac. Na druhej strane však vie byť aj priateľský a so svojimi hráčmi má dobré vzťahy. Ak je hráč posadený na tribúnu, tak dobre vie, že to má istú príčinu a nebolo to preto lebo tréner práve nemal dobrý deň. Tortorella je obrovský motivátor a stratég. Koniec koncov, dokázal priemernú Tampu Bay, doviesť až k Stanely Cup-u v roku 2004.
Prečo však nastal ten náhly progres? Najviac sme to mohli spozorovať minulú sezónu, čiže 2011/12. Mohla za to sila tímu, ktorý bol dokonale vyvážený a najviac ich zocelil dvojtýždenný trip v Európe na začiatku sezóny.
Boli v ňom mladíci, ktorí napriek svojmu mladému veku nemali roztrasené kolená. Ide o hráčov ako Del Zotto (22), Stepan (22), McDonagh (23) a Anisimov (24). Treba ešte vziať do úvahy, že minulú sezónu mali o rok menej.
Potom tu máme hviezdy a ťahúňov tímu. Tortorella spravil vynikajúci ťah, keď z Tampy získal svojho bývalého zverenca Brada Richardsa. Vhadzovania, skúsenosti so Stanley Cup-om, prehľad v hre, vynikajúce prihrávky, tieto vlastnosti mali Rangers pomôcť po dlhom čase vyhrať Stanley Cup. Ďalej tu máme nového kapitána. Po odchode Chrisa Druryho sa ním stal Ryan Callahan, strieborný medailista z Vancouvru. Máloktorý ťahúň tímu sa vrhá tak často do striel ako práve Ryan. Robí to naďalej aj napriek tomu, čo si pri tom zlomil ruku a polámal členok. Ďalším v poradí je náš Marián Gáborík. Konečne sa mu vyhli ťažké zranenia a hneď to bolo aj cítiť. Jeho 41 gólov v základnej časti ho vynieslo na tretie miesto tabuľky strelcov a výraznou mierou sa podieľal na tom, že "Jazdci" vyhrali východnú konferenciu. Medzi hviezdy patrí určite aj Daniel Girardi, spoľahlivý pilier obrany a ak si vezmeme do úvahy to, že je v najlepšom hokejovom veku (28), Rangers sa o budúcnosť obranných radov naozaj nemusia obávať. A na záver to najlepšie, Henrik Lundqvist. Král Henke, ako ho mnohí nazývajú je v súčasnosti absolútnou jedničkou medzi brankármi. Tvorí prakticky 70% úspechov celého tímu a právom dostal na konci ročníka Vezina Trophy, cenu určenú pre najlepšieho brankára na svete.
Ďalšími v tíme sú tí hráči, ktorí možno neohurujú výraznými zápismi do štatistík, avšak pre tím sú nesmierne dôležití pre ich "čiernu robotu". Patria medzi nich hráči ako Bryan Boyle: takmer dvojmetrový obor, ktorý vyhráva skoro každé vhadzovanie, a je jedným z najvyťaženejších hračov svojho tímu čo sa týka oslabenia.
Ďalším je (bol) Brandon Prust, nenápadný hráč zo 4. útoku, ktorý neváha zhodiť rukavice a ochrániť svojich hviezdnych spoluhráčov a k tomu občas pridá aj nejaký ten kanadský bod.
Náhradný brankár Martin Biron. V NHL má už najlepšie roky za sebou, možno ho však považovať za jednu z najlepších brankárskych dvojok v lige. Hocikedy keď si Lundqvist potrebuje oddýchnuť, Martin je vždy pripravený podať dobrý výkon bez toho aby sa Tortorella musel strachovať o výsledok.
Rangers po príchode Tortorellu vyznávajú fyzicky náročný hokej. Ich súperi sa o nich vyjadrili, že je veľmi ťažké proti nim hrať. Obrovské množstvo stretov, hitov, napádania, a vynikajúca súhra medzi mladíkmi, hviezdami a "čiernymi robotníkmi", to všetko ich pasovalo za jasných víťazov Stanley Cupu v sezóne 2011/12. Avšak práve fyzická hra sa im stala osudnou. Proste odohrať 82 zápasov v maximálnom nasadení, ku ktorým môžeme prirátať predsezónny trip po Európe je prakticky nemožné zvládnuť. Prišlo play-off a sily zrazu ubudli. Vo finále konferencie ich porazili "Diabli" z New Jersey a sen o trofeji sa rozplynul.
New York Rangers je jedným z najbohatších klubov v NHL. A tak si môžu dovoliť priviesť hocikoho. Dlho sa hovorilo o príchode Ricka Nasha z Columbusu. Mohlo to byť už v sezóne 2011/12, avšak Columbus mal neprijateľné požiadavky. A tak sa transfer uskutočnil až v lete. Rick Nash bol konečne vyslobodený z podpriemerného Columbusu, za ktorý počas deviatich sezón odohral len 4 zápasy v play-off a všetky štyri skončili porážkou. Fanúšikovia jasali, prichádza ďalšia hviezda. Bol to však naozaj dobrý ťah od vedenia?
Podľa môjho názoru nie. Áno, Nash je hviezda svetového kalibru a ak by išlo o trejd jedného hráča za druhého, bol by to vynikajúci ťah. Rangers ale stratili veľa. Odišli Dubinsky, Anisimov, Erixon - vychádzajúca hviezda, a právo výberu v prvom kole draftu. Veľká strata. A kedže Nash zaberá značnú časť z platového stropu, trebalo sa rozlúčiť aj s inými hráčmi. Odišli tiež Prust (Montreal) a Fedotenko (Philadelphia). Keď si to zrátame tak prišla jedna hviezda, ale odišlo 5 hráčov, ktorý tvorili v tíme kolektív. Môj názor je, že Anisimov bude potrebovať maximálne dva roky aby sa dostal na Nashovu úroveň. Budúcnosť ukáže či to bol naozaj výhodný trejd.