Kedze uz roky nezijem na Slovensku, mozem si urobit vlastny usudok o tom, co sa deje v Zdravotnictve - konkretne o situacii zdravotnych sestier jedine z clankov na webe. Clanky nielen Lubice Kocanovej mi davaju moznost nahliadnut medzi mury institucii a porovnat neporovnatelne. Takze, nebudem porovnavat, urobte si usudok sami:
V Rakuskych domovoch Dochodcov existuje system, ktory sa rokmi vypracoval a hlavne v poslednych rokoch preziva (tak ako aj na Slovensku) restrukturalizaciu. Pripominam, fakty, ktore tu budem uvadzat, sa dotykaju konkretneho Domova Dochodcov, v ktorom som zamestnana, a pripustam moznost väcsich ci mensich rozdielnosti , tykajucich sa inych Institucii, pripadne Krajov.
Upratovacky. (niektori zamestnavatelia platia dokonca kurzy a vzdelavanie tykajuce sa ochorenia Demencie a komunikacie s takymito klientami aj upratovackam ci kucharkam).
Heimhilfe /: vzdelanie v rozsahu 400 hodin - trva priblizne 6 mesiacov (prakticka cast: ) . Podla zakona vykonavaju tieto osoby pomocne cinnosti, ktore nevyzaduju zdravotnicke vzdelanie.
Pflegehelfer: vzdelanie v rozsahu 1600 hodin - trva priblizne 12-14 mesiacov (prakticka cast: 800hodin) toto vzdelanie opravnuje vykonavat opatrovatelske a osetrovatelske cinnosti v ramci kompetencii (vseobecna starostlivost o klienta, +napr. Podanie Subk. injekcii, meranie TK, meranie cukru v krvi atd...)
Fachsozialbetreuer für Altenarbeit : vzdelanie v rozsahu 2400 hodin- denne studium trva priblizne 2-2,5roka (prakticka cast 1200 hodin), toto vzdelanie sa sklada zo vzdelania Pflegehelfer a FSB-A, co znamena rozsirenie kompetencie Pflegehelfera o psychosocialnu starostlivost o klienta.
Diplomierte Krankenschwester: vzdelanie v rozsahu 4600 hodin - denne studium trva 3 roky (prakticka cast ca.2500 hodin) moznost volby medzi studiom detskej, vseobecnej alebo na psychiatr. Sestry.
Takze ked pridam este vedenie domova,fyzioterapeuta, praktikantov/ky ,chlapca, vykonavajuceho civilnu sluzbu, domovnika a dobrovolnikov, spomenula som vsetky mozne funkcie v nasom domove.
Ako to moze vyzerat v bezny den: 36 klientov na poschodi, priblize 40% tazko - uplne nemobilnych. Zamestnanecky kluc: 1x upratovacka, 1x diplomovana sestra(praca v kancelarii), 1x heimhilfe (kupanie 4 klientov, priprava jedla), 4x FSB-A (praca priamo pri klientovi), 1xpraktikant . Toto je optimalne zlozenie, ktore vsak kazdy treti den nefunguje, pretoze niekto ochorie alebo zaskakuje niekde inde.
Este pred zopar rokmi to u nas vyzeralo asi takto: väcsina obyvatelov bola mobilna, v pripade zhorsenia stavu sa „odkladali" na oddelenie leziacich. Na „normalnych" oddeleniach pracovali opatrovatelky, ktore v minulosti casto nemali ziadne vzdelanie, ucili sa za pochodu, kontrolovane zdravotnymi sestrami. Priblizne pred desiatimi rokmi vysiel zakon, prikazujuci tymto zamestnancom si vzdelanie doplnit. Rokmi sa hierarchia zvyraznovala, poziadavky na zamestnancov rastli, kompetencie sa rozsirovali spolocne s dlzkou a kvalitou vzdelania. Rakusky stat, vedomy si problemov, s ktorymi sa bude v buducnosti potykat, reagoval tym, ze vykony, ktore zo zakona smela vykonavat jedine zdravotna sestra, presuval pomalicky, nenapadne na kompetencie tych, ktori stali „pod sestrami": Co to znamena v sucastnosti???
Sestricky sa stavaju aj u nas strojmi, ktore vypracuvaju planovanu starostlivost v pocitaci, su znasilnene spoliehat sa casto len na usudok zamestnancov, ktori pracuju priamo pri klientovi. Sestricky rozdeluju lieky do zasobnikov, bez toho, aby tusili, ci si ich podriadena vsimne, ako ten liek posobi na klienta. Sestricky oboznamuju nemocnicu so stavom klienta, bez toho, aby ho v poslednych dnoch videli, Sestricky chodia na porady, bez toho, aby tusili, o kom sa radia. Sestricky oboznamuju so stavom klienta rodinnych prislusnikov bez toho, aby tusili, ci sa stav zmenil....Sestricky su nutene prenechat kontakt s klientom inym, pretoze je ich malo, pretoze su drahe, pretoze dostanu len potrebny cas na vykonavanie ukonov, ktore musia byt zo zakona kryte.
Hlavna myslienka, ktora sa nesie ponad hlavy zamestnancov: Domov Dochodcov nie je Nemocnica. Ziju v nom ludia, ktori sa z dovodu staroby nedokazu o seba postarat. V pripade nutnosti osetrenia musia navstivit Nemocnicu.Preto vam netreba drahe sestricky, vystacite si aj bez nich. Ako Fachsozialbetreuerin musim byt coraz viac flexibilna, samostatna, pred tym, ako si zavolam na pomoc zdravotnu sestru, musim dobre popremyslat, ci je to nutne, ak nie, mala by som to vediet zdovodnit zakonom, ktory mi nedovoluje tuto cinnost vykonat. A samozrejme, mnohe cinnosti, ktore v ykonavam, su mozne jedine pod dozorom a delegaciou zdravotnej sestry (co v praxi znamena, ze sa sestra musi v budove aspon nachadzat).
Co sa tyka 24hodinoveho opatrovania v domacnostiach, ulahcil si to Rakusky stat vydanim novych zakonov v "Hausbetreuungsgesetz" z rokov 2007-09. Otvoril oficialne pracovny trh opatrovatelkam z ostbloku, od ktorych vyzaduje min. vzdelanie v rozsahu 200 hodin(zodpovedajucemu Heimhilfe) a po ruskou delegacie (povoleni na ukony od lekara, prip. zdr. sestry) im povoluje vykonavat vykony, ktore nesmie vykonavat napr. ani rakuska opatrovatelka so vzdelanim v rozsahu 2400 hodin. Samozrejme, kompetencie opatrovateliek sa tym rozsirili, plat ostal ale rovnaky, dokonca sa odvazim tvrdit, ze je v sucasnosti u mnohych nizsi, ako pred rokom 2008.
To, cim budu (alebo uz prechadzaju ) momentalne sestricky na slovensku: „bud sa zamestnas ako opatrovatelka,za nizsie peniaze alebo mozes ist" - tuto uzasnu Eru hrania sa s trpezlivostou zamestnancov ma Rakusko za sebou. Pokus nevysiel. Ani nemohol. Pretoze rakuske zakony nepustia. Vyriesil to vsak inac. Investuje do vzdelania a rozsirenia kompetencii osob, ktore maju namiesto trojrocneho vzdelania sestricky len dvojrocne. V domovoch dochodcov zamestnava coraz menej sestriciek (pred 5 rokmi to bolo 50%, momentalne 20% z celkoveho poctu osetrovatelskeho personalu), za to im umoznuje rozsirovanie vedomosti a uplatnenie v inych instituciach (hlavne v Nemocniciach)- za adekvatny plat.