Budem citovať: „Aj pre zamestnancov so mzdou v blízkosti minimálnej mzdy predstavuje jej zvyšovanie dvojsečnú zbraň. Vyššia minimálna mzda totiž zvyšuje náklady zamestnávateľa, ktorý by inak mohol financovať zvyšovanie zručnosti či kvalifikácie zamestnanca, a teda získavanie predpokladov na lepšie platené miesto v budúcnosti. Minimálna mzda teda sťažuje zamestnancom (áno, aj tým, ktorí bojujú za jej zvyšovanie) prístup k lepšie plateným miestam, ktoré sú najlepším prostriedkom na zvyšovanie príjmu rodiny."
Priznávam, že svojím ekonomickým vzdelaním nesiaham žiadnemu analytikovi ani po kolená, ale som presvedčený, že väčšina z nich pozná pomery z výrobných hál či dielní, kde sa maká za minimálnu mzdu, len z televíznych šotov. Idealizmus ekonomických teórii a poučiek už neraz spláchlo tsunami neľútostnej ekonomickej reality. Nevypočítateľný priebeh súčasnej hospodárskej krízy hovorí sám za seba. Názor, že zamestnávatelia na Slovensku sú už nedočkaví, aby financovali zvýšenie zručností a kvalifikácie svojich zamestnancov je prinajmenej naivný. Zamestnanci, ktorých mzda sa pohybuje na úrovni minimálnej mzdy, sú na svoju zväčša jednoduchú prácu zaučení počas niekoľkých hodín, prípadne dní. V prípade, že svoju pracovnú náplň nezvládnu, sú v pomerne krátkom čase nahradení - pracovný trh je preplnený ľuďmi s nízkou kvalifikáciou. Náklady, ktoré zamestnávatelia ušetria na prípadnom zrušení minimálnej mzdy, zvýšia zisky, ktoré budú najpravdepodobnejšie investované do rozvoja firmy / technológie, marketing, vzdelávanie manažérov/ alebo na zvyšovanie životnej úrovne majiteľov či akcionárov. Pre zamestnancov so mzdou v blízkosti minimálnej mzdy to bude znamenať prínos v oblasti kvalifikácie - parafrázujúc hlavu rodiny Miazgovcov - mystický, ba priam utopistický.
Ak už teda tvorcovia svetlých zajtrajškov chcú plánovať našu budúcnosť, mohli by najprv vystúpiť z komfortu svojich sterilných bublín a svoje postoje podopierať argumentmi zodpovedajúcimi súčasnej realite.