Okrem odstraňovania domáceho bahna, ktoré zahltilo systém počas obdobia „Kočneristanu“, „neverending highway story“ , a sekery, ktorú v hektickej snahe korumpovať voličov zaťala dosluhujúca vláda, bude musieť nový vodca ustáť tvrdý náraz do tvrdej globálnej reality.
To, že koronavírus odštartoval celosvetovú recesiu, je isté, ale žiadny z ekonómov si netrúfa odhadnúť jej rozsah. Nikto nie je taký naivný, aby sa domnieval, že Slovenska sa to netýka. Namiesto ekonomického rastu sa treba pripraviť na ťažko predvídateľný pokles. Navyše, pomoc z eurofondov už nebude taká výdatná ako doteraz. Veľkí hráči – Nemecko a Francúzsko – po brexite určite zmenia pravidlá hry, peniaze, ktoré doteraz tiekli z ostrovnej monarchie budú jednoducho chýbať. A v tomto prípade bude pre nich francúzska košeľa a nemecká vesta bližšia ako slovenská kabanica.
Aby toho nebolo málo, dopady klimatickej zmeny, si tiež vyžiadajú svoju daň. Trvalo udržateľný rozvoj, vplyvy nestabilného počasia na domácu poľnohospodársku produkciu, záplavy a obdobia sucha značne vysajú spoločnú kasu. Navyše, dá sa očakávať nová, početná vlna klimatických, prípadne aj pandemických utečencov, ktorá si bude vyžadovať zvýšené investície do zdravotníctva a bezpečnostných systémov štátu.
Reštrikčné, nepopulárne opatrenia bude musieť nová vláda položiť na stôl už počas tohto roku. Dôležitým prvkom bude však trpezlivo a zrozumiteľne vysvetľovať voličom nutnosť a dôležitosť týchto krokov tak, aby sme sa po krátkych štyroch opäť nevrátili do bahna populizmu a kleptokracie, z ktorého nás ako záchranné kolesá majú dnes vytiahnuť volebné urny. V opačnom prípade opäť ako-tak skonsolidovaný štát dostanú od nespokojných voličov darom ďalší vyznávači coly a bábkari z Threema tímu.