Babylon v Slovenských elektrárňach

Písmo: A- | A+

Po policajných raziách, kontrolách, roztrhaných zmluvách a množstve silných slov nastáva v prípade Slovenských elektrární krátky nádych. Taliani vyhodnocujú ponuky, Fico zháňa peniaze a Čínania zatiaľ chodia k ministrovi na skusy.

Talianska spoločnosť Enel síce predkladanie ponúk na kúpu ich 66 percentného balíka v Slovenských elektrárňach oficiálne uzavrela, ako sa však ukazuje, nový vlastník vôbec nemusí vzísť z tejto súťaže. Mimo poradia už dávnejšie prejavil záujem Robert Fico, ktorý by po spornej anexii Gabčíkova rád "v mene národa" prevzal kontrolu nad majoritným výrobcom elektriny na Slovensku. V tejto súvislosti vláda minulý týždeň poverila ministra hospodárstva Vazila Hudáka zorganizovaním výberového konania na poradcu, ktorý by mal spracovať analýzu možnosti navýšenia podielu Slovenskej republiky v elektrárňach.

V Eneli si zatiaľ vybrali päť minút na oddych. Predložené ponuky zrejme nenaplnili očakávania, a tak podľa hesla "ráno múdrejšie večera" zbytočne netlačia na pílu a čakajú čo bude ďalej. Napokon veci sa niekedy hýbu aj samé. Viď záujem čínskej spoločnosti CNNC, ktorej zástupcovia sa stretli s ministrom Hudákom. Hlavným odkazom celého stretnutia je opätovné potvrdenie priority vlády Slovenskej republiky, a to dostavba atómovej elektrárne v Mochovciach.

V súvislosti s Mochovcami sa situácia tiež vyvíja. Väčšinový vlastník Slovenských elektrární momentálne rokuje s českou spoločnosťou Škoda JS, ktorá by mohla byť novým koordinátorom dostavby atómovej elektrárne. Škoda JS pritom už v súčasnosti zabezpečuje pre Mochovce dodávky v hodnote 525 miliónov EUR. Vlastníkom firmy je ruská strojárska skupina OMZ.

Robert Fico Slovenské elektrárne rád označuje ako talianske. V súčasnosti roztočený kolotoč okolo nich však pripomína skôr komplexný novodobý Babylon. Väčšinový taliansky vlastník má v rámci súťaže možnosť predať svoj podiel českej investičnej skupine, maďarsko-slovenskému konzorciu, alebo fínskemu investorovi. Kvôli vstupu na európsky trh s energiami ich kúpu zvažujú aj Čiňania, bez záujmu nie je ani Slovensko, podmienkou však ostávajú garancie na dostavbu Mochoviec, kde hlavné slovo budú mať zrejme Rusi.

Osud Babylonu Slovenským elektrárňam dúfajme nehrozí. Teda aspoň pokiaľ sa Robert Fico nebude chcieť opäť hrať na Boha. Predaj 66 percentného podielu by mal podliehať trhovým pravidlám a dostavba Mochoviec nastaveným termínom. Neprimerané politické zásahy ako sme ich mali možnosť sledovať od leta minulého roku neprospievajú nikomu a iba prinášajú napätie a chaos. Alebo, žeby práve to niekomu vyhovovalo?

Skryť Zatvoriť reklamu