Fico ako tichý spoločník v J&T

Predaj talianskeho podielu v Slovenských elektrárňach napreduje akoby podľa dopredu napísaného scenára. Rukopis Roberta Fica na ponuke spoločnosti EPH je neodškriepiteľný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Keď som takto pred troma mesiacmi v blogu Ficove elektrárne načrtol možný scenár vývoja udalostí v SE, možnosť predkladania ponúk na kúpu 66% podielu bola ešte otvorená. Od vtedy sa ale mnohé zmenilo. Do hry mimo poradia vstúpili Číňania, Slovenské elektrárne postúpili spor o Gabčíkovo na medzinárodný arbitrážny súd, Najvyšší kontrolný úrad na oplátku posunul výsledky kontroly na Generálnu prokuratúru a Finančné riaditeľstvo. Ministerstvo hospodárstva sa tiež rozhodlo urobiť výberové konanie na poradcu, ktorý by im mal poradiť, či by o nejaké percentá nemal predsa len zabojovať aj štát. Keďže sa prihlásil iba jeden záujemca, ďalšie riešenie prenechal minister Hudák na SPP s vyhlásením, že zvažujú vytvorenie energetického holdingu, kde by práve plynári mohli hrať prím, preto nech sa starajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden taký holding tu ale predsa už máme. Tiež energetický a k tomu aj priemyselný. J&T tam majú 40% podiel. Energetický a průmyslový holding dnes ovláda 49% v Stredoslovenskej energetike, ale aj SPP Infrastructure, čo je dcérska firma SPP. Tej istej SPP, ktorá ide riadiť výberový proces poradcu pri SE.

Že ste sa v tom už stratili? Vitajte v energetike. Odvetví, ktoré Robertovi Ficovi obzvlášť prirástlo k srdcu. Cez regulované štátne a pološtátne spoločnosti žmýka Slovákov, aby im následne veľkoryso podhodil almužnu vo forme vratiek za plyn, rozdáva dotácie na podporu obnoviteľných zdrojov verným straníckym kolegom, uzatvára dohody s finančnými skupinami, ktoré mu potom píšu podklady na rokovania vlády... Skrátka a dobre, čím neprehľadnejšie, tím lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

A presne toto je aj účel všetkých tančekov okolo Slovenských elektrární. EPH je iba prostriedok na Ficov účel. Ich ponuka, samozrejme podmienečná, počíta s kúpou polovice podielu v prvom kroku, druhej po dokončení Mochoviec. Talianom je to ale nateraz jedno. Ich urgentnou potrebou je znížiť svoj podiel v SE pod 50%, aby sa tak účtovne ako skupina Enel zbavili viac ako dvojmiliardového dlhu. Trojlístok Enel, EPH a Slovenská republika už na prvé počutie veľmi harmonicky neznie. Aj z tohto dôvodu sa budú Taliani snažiť zbaviť aj zvyšku. A to napriek dohodám, ešte pred dokončením Mochoviec. Fico s tým však počíta. Podmienka EPH nebude dodržaná a tak sa chtiac-nechtiac ocitnú mimo hry. Na radu vtedy príde štát. Prebehne rošáda, kedy Slovenská republika nadobudne 66% podiel, alebo si ponechá iba tesnú väčšinu a zvyšok opäť prenechá EPH.

SkryťVypnúť reklamu

Potom do hrnca pridáme SPP a Gabčíkovo a holding je na svete. Takáto minca má dve strany. Z oboch sa pritom uškŕňa Robert Fico. Kým bude pri moci, Slovenské elektrárne podojí cez zákazky vyvoleným, keď skončí v politike, o príjem bude mať postarané ako tichý spoločník v J&T.

Karol Galek

Karol Galek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  103
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Keď ma hneval stav veci verejných, povedal som si, že namiesto kritizovania začnem od seba... Dnes sedím v parlamente a predkladám konkrétne návrhy, ako ušetriť na cenách elektriny, tepla, plynu, vodného i stočného. Som Karol Galek, člen hospodárskeho výboru NR SR a tímlíder strany SaS, ktorý stráži vaše účty za energie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu