Fico ako tichý spoločník v J&T

Písmo: A- | A+

Predaj talianskeho podielu v Slovenských elektrárňach napreduje akoby podľa dopredu napísaného scenára. Rukopis Roberta Fica na ponuke spoločnosti EPH je neodškriepiteľný.

Keď som takto pred troma mesiacmi v blogu Ficove elektrárne načrtol možný scenár vývoja udalostí v SE, možnosť predkladania ponúk na kúpu 66% podielu bola ešte otvorená. Od vtedy sa ale mnohé zmenilo. Do hry mimo poradia vstúpili Číňania, Slovenské elektrárne postúpili spor o Gabčíkovo na medzinárodný arbitrážny súd, Najvyšší kontrolný úrad na oplátku posunul výsledky kontroly na Generálnu prokuratúru a Finančné riaditeľstvo. Ministerstvo hospodárstva sa tiež rozhodlo urobiť výberové konanie na poradcu, ktorý by im mal poradiť, či by o nejaké percentá nemal predsa len zabojovať aj štát. Keďže sa prihlásil iba jeden záujemca, ďalšie riešenie prenechal minister Hudák na SPP s vyhlásením, že zvažujú vytvorenie energetického holdingu, kde by práve plynári mohli hrať prím, preto nech sa starajú.

Jeden taký holding tu ale predsa už máme. Tiež energetický a k tomu aj priemyselný. J&T tam majú 40% podiel. Energetický a průmyslový holding dnes ovláda 49% v Stredoslovenskej energetike, ale aj SPP Infrastructure, čo je dcérska firma SPP. Tej istej SPP, ktorá ide riadiť výberový proces poradcu pri SE.

Že ste sa v tom už stratili? Vitajte v energetike. Odvetví, ktoré Robertovi Ficovi obzvlášť prirástlo k srdcu. Cez regulované štátne a pološtátne spoločnosti žmýka Slovákov, aby im následne veľkoryso podhodil almužnu vo forme vratiek za plyn, rozdáva dotácie na podporu obnoviteľných zdrojov verným straníckym kolegom, uzatvára dohody s finančnými skupinami, ktoré mu potom píšu podklady na rokovania vlády... Skrátka a dobre, čím neprehľadnejšie, tím lepšie.

A presne toto je aj účel všetkých tančekov okolo Slovenských elektrární. EPH je iba prostriedok na Ficov účel. Ich ponuka, samozrejme podmienečná, počíta s kúpou polovice podielu v prvom kroku, druhej po dokončení Mochoviec. Talianom je to ale nateraz jedno. Ich urgentnou potrebou je znížiť svoj podiel v SE pod 50%, aby sa tak účtovne ako skupina Enel zbavili viac ako dvojmiliardového dlhu. Trojlístok Enel, EPH a Slovenská republika už na prvé počutie veľmi harmonicky neznie. Aj z tohto dôvodu sa budú Taliani snažiť zbaviť aj zvyšku. A to napriek dohodám, ešte pred dokončením Mochoviec. Fico s tým však počíta. Podmienka EPH nebude dodržaná a tak sa chtiac-nechtiac ocitnú mimo hry. Na radu vtedy príde štát. Prebehne rošáda, kedy Slovenská republika nadobudne 66% podiel, alebo si ponechá iba tesnú väčšinu a zvyšok opäť prenechá EPH.

Potom do hrnca pridáme SPP a Gabčíkovo a holding je na svete. Takáto minca má dve strany. Z oboch sa pritom uškŕňa Robert Fico. Kým bude pri moci, Slovenské elektrárne podojí cez zákazky vyvoleným, keď skončí v politike, o príjem bude mať postarané ako tichý spoločník v J&T.

Skryť Zatvoriť reklamu