Ficove elektrárenské kamarátkšefty s J&T

Písmo: A- | A+

Podľa očakávania sa Taliani dohodli s EPH na predaji balíku akcií, ktorý v Slovenských elektrárňach vlastnia. Súčasne s požiadavkou na opciu odkúpenia 17% prišiel aj Robert Fico. Aj toto je možné považovať za hotovú vec.

Energetický a průmyslový holding, ovládaný žralokmi z J&T tak pokračuje vo víťaznom ťažení v slovenskej energetike. Po získaní 49% akcií v SPP Infrastructure, ktorá je sliepkou sediacou na zlatých vajciach, ako Eustream, SPP distribúcia, či Nafta, ako aj rovnakým podielom ovládnutej Stredoslovenskej energetike im Robert Fico naservíroval hlavný chod. Tančeky, ktoré predvádzal od oznámenia zámeru Enelu predať svoj podiel v Slovenských elektrárňach, ako policajné razie, kontrola z NKÚ, daňového úradu, či rozporuplná anexia vodného diela Gabčíkovo, mali za účel odohnať všetkých relevantných záujemcov. Stalo sa. Jeho kamarátom z J&T tak už nič nestojí v ceste.

Aby to ale nebolo také okaté, spanilú jazdu sa im aspoň zdanlivo rozhodol zahatať opäť on sám. Na tohtotýždňovej tlačovke prišiel s predstavou, že by Slovensko po dokončení Mochoviec predsa len mohlo navýšiť svoj podiel v elektrárňach na 51%. Zaujímavé bolo sledovať (ne)reagovanie EPH, ktorý by mali protestovať, veď Enel im za 750 milónov eur sľúbil celých 66%. Ale prečo protirečiť dohodnutému postupu?

Ako sa hovorí, história sa opakuje. Stačí si spomenúť na kauzu SPP a spôsob, akým EPH ovládla podiely v dcérskych spoločnostiach tohto podniku. Predaj plynu, vrátane stratového segmentu domácnostiam ostal ako Čierny Peter štátu, o zvyšok sa s kamarátmi z J&T Robert Fico podelil po bratsky. Rovnaký scenár tak možno očakávať aj v prípade Slovenských elektrární. O štátnom energetickom holdingu, na príprave ktorého usilovne od svojho odchodu z ministerského postu pracuje pán Malatinský, štebocú aj vrabce na streche.

A tu sa dostávame k jadru veci. Slovo jadro je v tomto prípade kľúčové. EPH, rovnako ako svojho času Enel, nemajú žiadnu skúsenosť s jadrovými elektrárňami. Je teda možné predpokladať, že týchto sa budú chcieť zbaviť. Obzvlášť Mochoviec, ktoré sú podobne ako v prípade SPP predaj plynu domácnostiam, jednoducho Čiernym Petrom. Doterajší rozpočet na ich dokončenie je 4,6 miliardy eur, čo z elektriny v nich vyrobenej robí komoditu s hodnotou vysoko nad súčasnou trhovou úrovňou.

„Našťastie“ je tu záchranca Robert Fico, ktorý si na lukratívne kšefty súvisiace s jadrovými elektrárňami cez správne naSMERované štátne zákazky už dávno brúsi zuby. Na to by však potreboval dve veci. Štátny podiel navýšiť na 51% a vyhrať budúcoročné voľby. To prvé chce dosiahnuť cez už avizovanú opciu, to druhé prostredníctvom korupčno-sociálnych balíčkov, na ktoré sa všetci poskladáme po 400 eur.

V prípade opcie bude zaujímavé sledovať, či niektorý z dokumentov vytvorených v tejto súvislosti nebude mať v nastaveniach elektronickej verzie podpis J&T, ako to bolo v prípade SPP. Delenie aktív v Slovenských elektrárňach na „toxické“, ktoré prejdú na štát a zdravé, o ktoré sa podelíme s finančníkmi, by teda bolo opakovaním už overeného scenára. Žiaľ, opäť na úkor daňových poplatníkov.

V súvislosti so Slovenskými elektrárňami v strane SaS preto ako jediné riešenie vidíme úplnú doprivatizáciu spoločnosti, tak aby sa Slovenská republika zbavila všetkých záväzkov a dlhov vyplývajúcich z vlastníctva súčasných podielov. Jedine tak zabránime ďalším „kamarátkšeftom“ medzi Robertom Ficom a J&T, ktoré nám nikdy nepriniesli nič dobré. Odstránením politickej korupcie z energetiky chceme dosiahnuť, aby sa doma opäť oplatilo pracovať, podnikať a žiť.

Skryť Zatvoriť reklamu