Kto by to mohol byť naznačujú udalosti, ktoré predchádzali podávaniu záväzných ponúk na kúpu 66% percentného balíka Slovenských elektrární zo začiatku tohto mesiaca. ČEZ ako jeden z najvážnejších záujemcov pár dní pred termínom od možnosti podať vlastnú ponuku odstúpil. K takémuto rozhodnutiu ich viedlo vraj znechutenie z krokov Roberta Fica voči súčasnému väčšinovému vlastníkovi, kedy si nevedeli predstaviť, že by s takto nevypočítateľným partnerom mali stráviť čo i len jeden deň pod spoločnou strechou. Teda takto to aspoň bolo napísané medzi riadkami.
Okrem ČEZu sa ako záujemcovia hlásili aj fínska spoločnosť Fortum, maďarský koncern MOL v konzorciu so štátnou maďarskou spoločnosťou MVM Group a český Energetický a priemyselný holding. Práve EPH v zastúpení Danielom Křetinským a Patrikom Tkáčom z J&T sa tak stali najhorúcejším kandidátom, a to aj vďaka skúsenostiam ktoré nadobudli pri kúpe podielov v Stredoslovenskej energetike ako aj dcérskych spoločnostiach SPP.
Obzvlášť skúsenosti s SPP sa im môžu veľmi dobre zísť. Z chyby, kedy sa vládne dokumenty na prenechanie 100% v stratovej časti SPP štátu preukázateľne pripravovali práve v J&T sa už zrejme poučili a kopírovať predsa vedeli už aj predtým.
EPH však nemá záujem o Mochovce. Sú nedokončené a drahé. Našepkané to dostal aj Róbert Fico a tak sa rozhodol zatlačiť na Talianov. Pod rôznymi vyhrážkami ich chce najnovšie donútiť, aby ešte pred predajom podielu buď tretí a štvrtý blok atómovej elektrárne dokončili, alebo aby aspoň poskytli záruky, že tieto budú dokončené podľa plánu. Keďže však hodnota Slovenských elektrární bez dokončených Mochoviec bude zrejme mimoriadne nízka, ak nie nulová, v konečnom dôsledku je v prvoradom záujme Talianov takýto záväzok poskytnúť. Nie však Slovenskej republike, ale naopak novému majoritnému vlastníkovi.
Samozrejme napokon to môže byť práve Slovensko, ktoré navýši svoj podiel na 51% a získa tak manažérske právomoci. Načasovanie príjmu z privatizácie Telekomu je z tohto pohľadu úplne dokonalé. Kto by však mal záujem o zvyšných 49% po tom, čo Robert Fico s Enelom vyzametal dlážku na polícií, NKÚ aj daňovom úrade? Nikto iný ako partner, s ktorým už má skúsenosti a zrejme aj nadštandardné vzťahy.
Takže EPH? Ale čo tie nešťastné Mochovce? Tie sa predsa dajú odčleniť, tak ako sa dala odčleniť stratová časť SPP s následným prevodom do plného vlastníctva štátu. No a ak ich nedostavajú Taliani, Robert Fico určite rád naSMERuje nejakú inú spoločnosť, ktorá ich za peniaze daňových poplatníkov, teda nás všetkých, bude ešte dlhé roky ochotne dokončovať.