Holjenčíkov duch stále máta na ÚRSO

O pár dní tomu budú tri mesiace čo sa Jozef Holjenčík vzdal svojej stoličky na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví. Fico tvrdí že odstúpil sám, v skutočnosti skôr samoodstúpil. Nech to bolo akokoľvek, na úrade máta dodnes.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

A nie je to iba jeho duch. Ako minulý týždeň informovali novinári, na ÚRSO chodí pravidelne a nemajú to byť len návštevy z nostalgie. Podpredsedu, ktorý je dnes kvázi jeho nástupcom si napokon vyberal sám, prečo by ho teda nemal riadiť naďalej? Aspoň tak vyznieva Holjenčíkova logika, no vo svojej obhajobe slovíčko „riadiť“ nahradil slovom „radiť“.

Cap, ktorý spôsobil nielen kauzu vysokých cien energií, ale v energetike po ňom ostal neupratateľný chaos, množstvo výnimiek a zákulisných dohôd, si tak ponechal zadnú bráničku do záhradky otvorenú. A evidentne tam dodnes chodí na kapustu. Svoje rady vraj rozdáva bez nároku na honorár. No v tejto pozícii sme ho tu už tiež mali. Vodárenským spoločnostiam mal radiť, ako si preceniť majetok, aby si mohli zvýšiť ceny. A tiež im stihol poradiť, kto im takéto precenenie urobí. Rada zadarmo tak bola pre ľudí, žiaľ, tou najdrahšou. Napokon, ako sa hovorí, dobrá rada stojí groš, planá dva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako teda zamedziť tomu, aby Holjenčík už ďalej neškodil? Vymenovať nového predsedu ÚRSO, ktorý zhodí zo stola všetky predošlé rozhodnutia a vybuduje Úrad nanovo. Náš návrh zákona o regulácii, riešiaci nielen tento post, ale súčasne aj bránici vysokým cenám energií neprešiel v máji minulého roka a ani na poslednej schôdzi Národnej rady.

V súčasnosti ide ale do druhého čítania vládny návrh zákona, ktorý má viacero nedostatkov, no hlavne prehlbuje politickú závislosť ÚRSO od vlády. Za stranu SaS sme preto pripravili päť pozmeňovacích návrhov. Nezávislosť úradu a hlavne jeho transparentnosť sú v záujme nízkych cien kľúčové. Politické zneužívanie úradu pred voľbami vo forme vratiek za plyn, ako aj ovplyvňovanie cenovej regulácie regulovanými subjektami, sme tu totiž už mali. A vôbec tomu nie je tak dávno, napokon kauza vysokých cien energií stále nie je uzavretá.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda sa teda rozhodla zmeniť zákon, aby mohla vymenovať nového predsedu. Jeho vymenovanie je pritom možné už aj dnes podľa súčasného znenia zákona. Je však v právomoci prezidenta. A ten Ficovi len tak hocikoho nepustí. Určite nie vyslúžilého politika, či exriaditeľa tajnej služby. Toho druhého síce medzičasom upratali na teplé miestečko v SPP, no nepripomína vám celý spôsob zmeny zákona niečo, respektíve niekoho? Keď kvôli inému, vtedy len budúcemu riaditeľovi SIS, nechal Mečiar zmeniť zákon tak, aby ho do funkcie nemenoval prezident, ale ako aj prípade súčasného návrhu vláda? Čo nasledovalo potom je dnes označované za temnú minulosť Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Minulosť sa zvykne opakovať. Je možno prehnané prirovnávať post riaditeľa SIS k predsedníckej stoličke na ÚRSO, no ako sa dá poškodiť ľuďom a politicky zneužiť tento post, nám Fico s Holjenčíkom už stihli predviesť v plnej paráde.

Karol Galek

Karol Galek

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  3 226x

Od roku 2004 sa venujem energetike a všetkému, čo s energiami, ich výrobou, distribúciou, spotrebou, či úsporami súvisí. V roku 2020 som prijal ponuku Richarda Sulíka stať sa jeho štátnym tajomníkom na Ministerstve hospodárstva SR a dnes pôsobím ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SaS. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu