Koho bude mrzieť kauza Gabčíkovo?

Písmo: A- | A+

Súbežne s Váhostavom nám beží ďalšia x-tá kauza Ficovej vlády, ktorá nás všetkých môže v konečnom dôsledku stáť viac ako všetky ostatné dohromady.

Reč je o Gabčíkove, ktoré sa rozhodol Robert Fico anektovať minulý mesiac, a to veľmi neštandardným spôsobom. Najprv bola v decembri 2014 Vodohospodárskou výstavbou Zmluva o prevádzke vodného diela Gabčíkovo zrušená bez udania dôvodu. Následne 9.3.2015, v deň rozhodnutia krajského súdu v Bratislave o jej neplatnosti, túto pre istotu vypovedali ešte raz. Vznikol tak právny chaos, ktorého výsledkom je síce že Gabčíkovo oficiálne prevádzkuje Vodohospodárska výstavba a majiteľom je Slovenská republika, oboje však platí iba do chvíle, kým to Slovenské elektrárne nespochybnia a súd im nedá za pravdu.

Dovtedy sa môže Robert Fico a jeho partia hrať na hrdinov, farba z líc sa im však s pribúdajúcimi nárokmi Slovenských elektrární bude zrejme postupne vytrácať. Prvým nárokom je 588,2 milióna eur, ktoré požadujú na základe Zmluvy o odškodnení. Ide o sumu, ktorá zodpovedá budúcim prognózovaným ušlým ziskom až do riadneho ukončenia zmluvy o prevádzke vodného diela. Cestou, ako by sme sa mohli vyhnúť plateniu tejto sumy je dokázať, že výpoveď bola vystavená v dôsledku nenapraveného podstatného porušenia Zmluvy o prevádzke zo strany Slovenských elektrární.

A toto sa bude dokazovať veľmi ťažko. Na námietky Vodohospodárskej výstavby Slovenské elektrárne reagovali písomným vysvetlením ako aj zvolaním mimoriadneho valného zhromaždenia. Výsledkom bolo presunutie plánovaného termínu začiatku generálnej opravy turbín prednostne na prvý štvrťrok 2016.

Druhým momentom, ktorý by nás mohol zachrániť od platenia odškodného, je neplatnosť Zmluvy o prevádzke Vodného diela Gabčíkovo od jej počiatku, teda akoby ani neexistovala. V tomto duchu koniec koncov už rozhodol aj krajský súd v Bratislave, ale aj toto má svoj háčik. V prvom rade je to skutočnosť, že Slovenské elektrárne si svoj nárok na odškodné uplatnili ešte pred doručením rozhodnutia súdu. V druhom rade pokiaľ podľa súdu je Zmluva o prevádzke neplatná, potom síce neplatnou od bude aj Zmluva o odškodnení, no súčasne aj Dohoda o vysporiadaní majetkovo-právnych vzťahov, ktorej platnosť je podmienená existenciou zmienených zmlúv. Na základe tejto Dohody vodné dielo Gabčíkovo prešlo v roku 2006 do rúk Vodohospodárskej výstavby. Ak by teda neplatila Dohoda, potom by to znamenalo, že vodné dielo Gabčíkovo opäť patrí Slovenským elektrárňam!

No a do tretice to najlepšie. Súd rozhodol o neplatnosti Zmluvy na základe toho, že pred jej uzavretím nebola vypísaná verejná súťaž na služby s ňou súvisiacimi. Túto súťaž mala ale vypísať Vodohospodárska výstavba a nie Slovenské elektrárne. Vodohospodárska výstavba je štátny podnik, takže štát žaloval sám seba a v druhom kole aj vyhral. V prvom prvostupňový súd rozhodol v prospech Vodohospodárskej výstavby, hoci sami si to nepriali. Súčasne však boli poškodené práva Slovenských elektrární, ktoré sa mohli iba prizerať.

Takže aké máme možnosti? Buď zaplatíme 588,2 milióna eur odškodné, alebo prídeme o vodné dielo Gabčíkovo, alebo zaplatíme nateraz ešte neznámu výšku náhrady za škodu spôsobenú Slovenským elektrárňam v procese štátu proti sebe samému.

Jedna možnosť lepšia ako druhá. A čo zodpovední? V hlavnej úlohe kauzy Gabčíkovo vystupuje Róbert Fico ako hlasná trúba a obhajca. Sekunduje mu jeho minister životného prostredia Peter Žiga hoci častejšie sa tvári iba ako komparzista prenášajúc zodpovednosť na upratovača, svojho kamaráta nominovaného na post riaditeľa Vodohospodárskej výstavby cez dieru v zákone Ladislava Lazára.

Dnes ten istý Lazár vyhadzuje ďalšie milióny na právnikov. Vodohospodárska výstavba má podľa analýzy Slovak Governance Institute rozdiel v odmenách za právne služby zo zverejnených zmlúv s maximálnym finančným limitom a dohľadaných faktúrach vo výške viac ako 6 miliónov eur.

Napriek týmto miliónom, ktoré štátny podnik platí z právne služby, vznikol okolo Gabčíkova absolútny právny chaos, ktorý sa bude riešiť dlhé roky. A možno práve to je účel toho celého. Podojiť štát cez Vodohospodársku výstavbu a Gabčíkovo popresúvať a domotať tak, aby sa legálny stav už nikdy viacej nepodarilo napraviť. Následne nám naozaj neostane už nič iné iba platiť a platiť. To už ale aktéri kazy Gabčíkovo budú spolu s ďalším aktérom kauzy Váhostav popíjať piňa coladu na Bahamách a na Slovensko posielať sms-ky s textom “Mrzí nás to”.

Skryť Zatvoriť reklamu