Kúpi za štyri, predá za tri, zisk rozdá. Kto je to?

Písmo: A- | A+

Vratky za plyn sa ukazujú byť nielen najspornejším avizovaným opatrením vlády Roberta Fica, ale napokon budú zrejme iba nerealizovateľným snom, ktorý môže pokaziť celý efekt zo sociálnych balíčkov ako kvapka jedu v studni.

Kvôli vratkám za plyn sme ako strana SaS už vyzvali prezidenta na odvolanie predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka, ktorý mal podľa správnosti o ich hodnotu znížiť ceny plynu, no namiesto toho radšej dovolil Ficovi, aby si za ne kupoval voličov.

Súčasne sa však ako problematické ukazujú aj ďalšie súvislosti. Slovenský plynárenský priemysel, ktorý mal v minulom roku vykázať výborný hospodársky výsledok, v segmente domácností dosiahol opäť iba stratu. Celý zisk SPP tak nie je nič iné ako zisk z predaja plynu veľkoodberateľom, mínus strata z predaja plynu domácnostiam. Veľkoodberateľom sa ale nič vracať nebude, nakoľko títo sa oklamať rožkom len tak ľahko nedajú.

No rozdávať sa nebude zo zisku podniku, ale zo štátnej pokladnice. Najčudnejšie je však to, že vratky sú určené nielen zákazníkom SPP, ale aj zákazníkom konkurenčných alternatívnych dodávateľov. Kto za tým vidí porušenie Zákona o ochrane hospodárskej súťaže vo forme jej obmedzovania, nebude zrejme ďaleko od pravdy. Avšak nie v prospech SPP, ale paradoxne v neprospech. Ak totiž štát ako jediný akcionár odčerpá z podniku peniaze, aby ich následne rozdal konkurentom, znižuje tak flexibilitu SPP. Tieto peniaze mohli použiť práve na zvýšenie konkurencieschopnosti či už vo forme investícií, alebo získavania nových zákazníkov.

A tak tu máme vlastne Hlavu XXII. Robert Fico alias Milo Minderbinder nakupuje vajcia za štyri centy, aby ich potom so ziskom predal za tri. Fico to však dotiahol do úplnej dokonalosti. Takýto zisk dokáže následne ešte "spravodlivo" rozdeliť nielen medzi svojich zákazníkov, ale aj ľudí, ktorí od neho nikdy nič nekúpili.

Skryť Zatvoriť reklamu