Obnoviteľné zdroje bez energie

Obnoviteľné zdroje energie získali na Slovensku v posledných rokoch negatívnu reputáciu. Hoci vo svete zaznamenali jednotlivé technológie prudký nárast inštalovaného výkonu, u nás sme sa obmedzili na fotovoltiku a pár bioplynových staníc. Môže za to okrem iného nekoncepčná podpora na začiatku rozvoja obnoviteľných zdrojov, no prinajmenšom rovnakú škodu môže spôsobiť dnešná úporná snaha ohýbať zákony a predpisy na politickú objednávku. Najmä ak sa tak deje v čase, keď sa obnoviteľné zdroje stávajú reálnou alternatívou pre širokú verejnosť a keď začína byť zdroj vlastnej energie dostupný pre každého občana.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Keď sa pred pár rokmi rozdeľovali licencie na pripojenie slnečných elektrární, je verejným tajomstvom, že v prvom rade boli uspokojené záujmy politických mecenášov. Akonáhle sa do pootvorených dverí začali tlačiť aj ďalší investori, pravidlá sa narýchlo menili, nové inštalácie výrazne obmedzovali, až sa celkom zastavili.

Dnes, keď už väčšina elektrární zmenila majiteľa, sa pravidlá menia opäť. Po zavedení rozporuplného poplatku za prístup do prenosovej sústavy, o ktorého oprávnenosti rozhodne až ústavný súd, si distribučné spoločnosti začali vyberať, komu v tomto roku podporu formou doplatku vyplatia a komu nie. A to na základe minuloročnej zmeny zákona, podľa ktorej pokiaľ výrobca do 15. augusta neinformuje distribučnú spoločnosť o tom, že si nárokuje podporu aj v budúcom roku, môže o ňu prísť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stovky ľudí na ulici

Výkupné ceny sú pritom garantované zákonom na 15 rokov. Či boli pred piatimi rokmi správne nastavené je síce otázkou na diskusiu, no po prvé, za vzniknutú situáciu sú zodpovední konkrétni politici a ich rozhodnutia. Po druhé nemôže to byť dôvodom na zmenu pravidiel uprostred hry.

K odobratiu podpory, ktorým hrozili distribučné spoločnosti, zrejme napokon nedôjde nielen preto, že sankcia je neprimeraná, ale najmä preto, že zákon ju dovoľuje použiť iba v prípade zariadení uvedených do prevádzky po 1. januári 2014. Problém sa tým však nekončí.

Je možné, že svojho práva sa výrobcovia domôžu až na základe súdnych rozhodnutí. Toto žiaľ, ako skúsenosti so súdmi na Slovensku ukazujú, môže chvíľu trvať a mnohé firmy sa dostanú do problémov. Dodajme, že nejde o žiadnych „solárnych barónov“, ale napríklad poľnohospodárske družstvá, ktoré si postavili „bioplynku“, alebo pílu, ktorá si vybudovala zdroj energie, teda malé firmy, ktoré v prípade problémov budú prepúšťať zamestnancov. Na dodržanie svojich záväzkov voči bankám budú niektorí zrejme nútení svoje elektrárne predať. Aký je účel tejto rošády – a či za ňou môže stáť napríklad záujem finančných skupín dostať sa lacno k zdrojom energie – sa môžme nateraz iba dohadovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zneisťujú záujemcov o vlastný zdroj

Obzvlášť zlým signálom však je, ak štát zneisťuje majiteľov zdroja energie práve v čase, keď predpokladá, že ich počet dramaticky narastie. V tomto roku by sa totiž mala spustiť dva roky odkladaná podpora malých domových inštalácií, úlohou ktorej má byť zníženie miestnej spotreby energií. Či už to budú solárne kolektory, fotovoltika, tepelné čerpadlá, kotly na biomasu, alebo malé veterné elektrárne, na ich inštaláciu bude môcť občan získať podporu z koláča 100 miliónov eur zo štrukturálnych fondov EÚ a ďalších 15 miliónov zo štátneho rozpočtu.

Otázne nateraz ostáva nielen kto tisícky žiadostí spracuje, ale aj či je takáto masívna podpora naozaj potrebná. Mnohé z uvedených technológií sú totiž už dnes konkurencieschopné a ich umelé dotovanie bude spôsobovať výrazné deformácie na trhu. Záujem o ich využitie navyše bude kolísať v závislosti od spôsobu a rýchlosti vybavovania žiadostí o podporu, čím sa z predaja predtým bežne dostupného tovaru stane opäť iba štátom regulovaný biznis. (V horšom prípade dokonca biznis pre okruh vyvolených firiem.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obnoviteľné zdroje peňazí

Pozitívna je na takejto forme podpory aspoň skutočnosť, že na ňu nedoplácajú a nepriplácajú ostatní spotrebitelia. Takisto by sa mala napraviť aj reputácia obnoviteľných zdrojov energie. A štát bude musieť byť oveľa opatrnejší, pokiaľ by opäť raz dostal chuť meniť pravidlá hry v neprospech vlastníkov zdrojov energie: odobrať, alebo zmeniť podmienky podpory pre tisíce užívateľov bude omnoho zložitejšie a navyše pod drobnohľadom oveľa širšej laickej verejnosti.

Ako ukazuje čerstvá skúsenosť, ale aj doterajšie dianie v tomto sektore, z obnoviteľných zdrojov energie sa, žiaľ, v slovenských podmienkach stávajú predovšetkým obnoviteľné zdroje peňazí. Samotný zmysel ich využitia, znižovať závislosť od externých dodávok energie sa odsúva do úzadia a akákoľvek podpora je dvojsečnou zbraňou v rukách politikov. Obmedzenie politických vplyvov v energetike a stabilné pravidlá by v tomto prípade boli omnoho lepšou cestou.

Karol Galek

Karol Galek

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  3 228x

Od roku 2004 sa venujem energetike a všetkému, čo s energiami, ich výrobou, distribúciou, spotrebou, či úsporami súvisí. V roku 2020 som prijal ponuku Richarda Sulíka stať sa jeho štátnym tajomníkom na Ministerstve hospodárstva SR a dnes pôsobím ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SaS. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu