Princ Bajajan a teplárenský drak

Písmo: A- | A+

Kto by nepoznal rozprávkového princa Bajaju? A kto nepozná petržalského starostu Bajana? Čo majú títo dvaja spoločné? Okrem podobnosti mena žiaľ nič. Kým jeden drakovi hlavy stínal, druhý si naopak dračiu hlavu sám nasadil.

Minulý týždeň mestské zastupiteľstvo v Bratislave schválilo materiál poslanca Milana Vetráka, týkajúceho sa zákona o tepelnej energetike. Pre mnohých záujemcov o vybudovanie vlastnej kotolne v bytovom dome, to bolo akési symbolické sťatie prvej dračej hlavy doteraz zákonom preferovanému centrálnemu zásobovaniu tepla. Existujúci dominantní výrobcovia tepla získali po minuloročnej Smeráckej novele právo zablokovať akúkoľvek výstavbu teplárenského zariadenia vo svojom revíri, čo aj naplno využívajú. Na základe schváleného uznesenia, pokiaľ sa preukáže, že nová kotolňa je v prospech obyvateľov nákladovo efektívnejšia, v rámci povoľovacieho procesu by jej starosta mal dať svojím podpisom zelenú.

Takéto uznesenie je v súlade aj s odpoveďou, ktorú na svoju otázku postavenia centrálnych vs. decentrálnych systémov vykurovania z pohľadu Európskej komisie dostal europoslanec a predseda SaS Richard Sulík. V odpovedi komisára pre energetiku sa píše, že centrálne zásobovanie teplom a chladom je síce zo strany komisie preferované, ale to iba vtedy, pokiaľ je nákladovo efektívnejšie ako individuálne vykurovanie a chladenie.

Spolu s OľaNO sme sa v strane SaS snažili toto od októbra minulého roku presadiť aj v parlamente rôznymi návrhmi na obmenu zákona o tepelnej energetike celkovo tri krát. Žiaľ cez SMER, ktorý individuálne kotolne pár mesiacov predtým zablokoval a ľudom de-facto zakázal pri vykurovaní myslieť ekonomicky to skrátka neprešlo. Komu teda vyhovuje vyhovuje toto novodobé teplárenské nevoľníctvo? Ľuďom určite nie. Viac ako 11 tisíc podpisov pod petíciu za zmenu zákona o tepelnej energetike, či ich protest pre Národnou radou o ktorom som písal už pred dvoma týždňami sú toho dôkazom.

Je preto paradoxné, pokiaľ sa v tejto situácií nájde starosta, ktorý si ochotne nasadí zrazenú dračiu hlavu a ide proti požiadavkám ľudí a vlastných voličov. Ako inak možno vnímať aktivitu petržalského starostu Vladimíra Bajana, ktorý vyzval primátora hlavného mesta Iva Nesrovnala, aby schválené uznesenie o tepelnej energetike nepodpísal?

V jeho prípade sa však nie je čomu veľmi čudovať. Dominantná petržalská teplárenská spoločnosť zo svojho postavenia a náklonnosti vedenia tejto mestskej časti ťaží už roky. Na druhej strane si túto náklonnosť aj patrične cení. Príkladom je dar 430 tisíc eur na prekládku elektrického vedenia, ktoré sa ťahá ponad Draždiak. Aktivita síce úslužná, avšak čo majú elektrické káble spoločné s teplárenstvom? Prečo radšej spoločnosť primerane tejto sume nezníži cenu tepla pre svojich zákazníkov? A aký asi musí byť ich zisk, pokiaľ si a môžu dovoliť takúto sumu, v podstate vyzbieranú od obyvateľov Petržalky, venovať mestskej časti?

Pán Bajan, starosta s platom vyšším ako premiér, to však vidí inak. Uznesenie je podľa neho v rozpore so stavebným zákonom a preto ho treba zmietnuť zo stola. Kašlať na ľudí, kašlať na ich záujmy. Vyhral predsa voľby, môže všetko. Ale takéhoto pána sme tu už predsa mali. Jeho hlava skončila na námestí rozdupaná davom. Pán Ivo Nesrovnal má našťastie hlavu vlastnú a verím, že si v pondelok okrem nej zachová aj vlastnú tvár.

Skryť Zatvoriť reklamu