S reguláciou na večné veky a nikdy inak

Minulý týždeň sa šéf ÚRSO pán Holjenčík nechal počul, že opäť zníži ceny plynu pre ľudí. Chcel by tak reagovať na pokles cien na trhu, keďže dodávatelia to neurobili. Prečo by však mali, pokiaľ ich ceny sú stále štátom regulované?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Teda pardon, nie štátom, ale Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, ktorému pán Holjenčík velí. To, že rozhodnutia úradu sú nezávislé od pokynov iných orgánov štátu obe strany prízvukujú pri každej možnej príležitosti.

Potom však prídu „vratky“ s cieľom znížiť cenu plynu o dvojciferné číslo. Aby korupčný balíček Roberta Fica mohol byť naplnený, a tiež ako sa hovorí aj vlk sýty a ovca celá, Holjenčík zníži cenu plynu o 6%, Fico vráti ľuďom 5% a cieľ je elegantne splnený. Fico akože nezasiahol do povinností úradu nezávisle regulovať ceny energií a Holjenčík akože primerane reagoval na mimoriadnu trhovú situáciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je máj a voľby sú už za nami, takže kupovanie si voličov cez „vratky“ za plyn nateraz nehrozí. Koalícia je však krehká a tak sa nedá vylúčiť, že ich Peter Žiga ako nový minister hospodárstva za stranu Smer-SD nezaradí preventívne medzi výdavky aj koncom tohto roku. Ako táto eventuálna možnosť ovplyvní v súčasnosti otvorené cenové konanie? Bude nová regulovaná cena v plnom rozsahu reagovať na vývoj trhových cien s plynom alebo opätovne sa dočkáme vytvorenia priestoru pre korupčné „vratky“?

Potreba mimoriadnej regulácie cien energií v závislosti od vývoja cien na trhu však otvára ešte jednu otázku. Pokiaľ dnes máme dostatočnú konkurenciu medzi dodávateľmi energií a ľudia majú možnosť výberu, nebolo by omnoho efektívnejšie reguláciu zrušiť a nechať cenotvorbu na odberateľoch? Áno, čítate správne, nie dodávateľoch, ale odberateľoch. Tak to totiž štandardne funguje v trhovej ekonomike. Ľudia idú vždy tam, kde im poskytnú lepšie ceny. Peniaze sú totiž až na prvom mieste. Ruka v ruke s dobrým servisom samozrejme. Po príklady napokon netreba chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť na boj o zákazníka medzi mobilnými operátormi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tento konkurenčný boj prebieha už aj dnes. Ako aj sám úrad uvádza na svojej stránke, oni nestanovujú pevnú cenu, ale maximálnu cenu, ktorá sa nemôže prekročiť, nižšiu cenu však môžu ponúknuť odberateľom všetci dodávatelia. A to aj robia. Klopaním od dverí k dverám. O tom, že regulovaný je iba horný strop a cena energie je vecou dohody sa dnes hovorí viac-menej iba na osobnom stretnutí.

Pokiaľ by sa regulácia zrušila plošne, nikto by už nečakal na oficiálne vyjadrenie úradníka o tom, či ceny sa energií posunú smerom nahor alebo nadol. Cenu by si v plnej miere a hlavne pri plnom vedomí ovplyvňoval zákazník. Nikto by nečakal na riadnu či mimoriadnu reguláciu, tlak na cenu by sme tu mali 24 hodín denne.

SkryťVypnúť reklamu

To by však vláda stratila jeden zo silných nástrojov na ovplyvňovanie nálad obyvateľstva. Idú voľby? Šup ceny elektriny o dve percentá dolu. Vytiahla opozícia nejakú ďalšiu kauzu? Šup ceny plynu o tri percentá dolu. Našim hokejistom sa nedarí? Šup... Hm, tak tu na zlepšenie nálady asi ani plyn zadarmo nepomôže.

Karol Galek

Karol Galek

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  3 228x

Od roku 2004 sa venujem energetike a všetkému, čo s energiami, ich výrobou, distribúciou, spotrebou, či úsporami súvisí. V roku 2020 som prijal ponuku Richarda Sulíka stať sa jeho štátnym tajomníkom na Ministerstve hospodárstva SR a dnes pôsobím ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SaS. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
SkryťZatvoriť reklamu