Ako vo zvýšených cenách energií prispievame Ficovi a Malatinskému

Písmo: A- | A+

Róbert Fico spolu so svojim ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským opäť otvorili otázku podpory pre nové zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energií. V médiách sa totiž objavila informácia, na základe ktorej by malo dôjsť k zastaveniu vydávania licencií pre pripojenie takýchto zdrojov, keďže tieto údajne zvyšujú cenu elektriny, na čo dopláca najmä náš priemysel.

Podpora obnoviteľných zdrojov tak, ako bola v roku 2009 nastavená Ficovou prvou vládou, bola nekoncepčným riešením s jediným cieľom: revanšovať sa podporovateľom a sponzorom SMERu rozdaním zlatých trafík. Tieto si medzi sebou rozdelili vo forme pripojovacích kapacít pre fotovoltické elektrárne s výkonom od 1 do 4 MW. Udialo sa tak v novembri 2009 prakticky z noci do rána, kedy v piatok 27.11. zavesila Slovenská elektrizačná sústava na svoju stránku výzvu na predkladanie žiadostí o pripojenie takýchto zdrojov do sústavy. Celé sa to udialo formou "prvý príde, prvý berie", pričom prvých 120 MW žiadostí nebude musieť deklarovať súlad zámeru s energetickou koncepciou Slovenska. Hoci kritéria vyžadovali napr. vyjadrenie distribučnej spoločnosti k zámeru, ktorého vydanie v tom čase niekedy trvalo aj viac ako rok, štandardne však jeden mesiac, o tri dni bola kapacita rozdaná.

Okrem jedného z údajných zakladateľov akciovky SMER sociálna demokracia Jozefa Brhela, ktorý si z koláča prostredníctvom viacerých firiem ukrojil asi najväčší kus, však v tejto dodnes neuzavretej kauze desaťročia figurujú aj iné zaujímavé mená ako napríklad Ladislav Lazár, v tom čase člen predstavenstva Teplárne Košice, dnes generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby. Na obe miesta ho dosadil vtedajší krajský predseda strany SMER v Košiciach, súčasný minister životného prostredia Peter Žiga.

Najzaujímavejšou postavou celej kauzy je však sám minister hospodárstva Tomáš Malatinský, ktorý stál minimálne za dvoma firmami, ktoré získali kapacity od SEPSu. Jednou z nich je ELVOD-Energie, dnes V-Energie, a EX-projekt, kde v čase rozdávania kapacít bol dokonca predsedom predstavenstva.

Zlodej tak kričí, chyťte zlodeja. Zabúda však pritom na kostlivcov v skrini, ktorých si tam sám povešal. Dnes už väčšina elektrární síce zmenila vlastníka, nič to však nezmení na skutočnosti, že podvod so 120 MW fotovoltiky naaranžovaný v spolupráci strany SMER a štátnej akciovky SEPS odberateľov elektriny vyjde v priebehu zákonom garantovaných 15 rokov na viac ako 750 miliónov eur.

Je však aj celkom dobre možné, že kedysi lojálni podporovatelia Roberta Fica, ktorí si medzi sebou rozchytali 120 MW, sa dnes predsedovi strany SMER a neúspešnému prezidentskému kandidátovi otáčajú chrbtom. Rober Fico si tak hľadá podporu inde, napr. u veľkých podnikov, ktoré v minulosti nejakou formou podporil. Toto je aj prípad spoločnosti U.S. Steel, pre ktorú sa dokonca menil zákon, aby si mohli nárokovať rovnakú podporu ako fotovoltika. Elektrinu však nebudú vyrábať ekologicky zo slnečnej energie, ale paradoxne spaľovaním vysokopecných plynov. Tento špás nás vyjde v priebehu 15 rokov na viac ako 15 miliónov eur.

Vyhlásenia Roberta Fica v súvislosti so zastavením vydávania licencií pre obnoviteľné zdroje tak vnímame iba ako vnútrostranícky boj o prežitie, no keďže sám túto tému znova otvoril, vyzývame ho na zverejnenie mien osôb, ktoré v skutočnosti z podpory obnoviteľných zdrojov profitovali a profitujú. V tejto oblasti je množstvo podnikateľov, ktorí dokázali preraziť aj bez politického trička, či účasti vo fingovaných súťažiach a aj v záujme dosiahnutia transparentnosti pre ďalší rozvoj tohto odvetvia, chceme aby bolo oddelené zrno od pliev.

Vzhľadom k parlamentným počtom je zbytočné pokúšať sa o odvolanie ministra hospodárstva Tomáša Malatinského, hoci po kauzách, ako je SPP, či snaha o unikátnu podporu bratislavského paroplynu vo vlastníctve spoločnosti Penta, by bolo načase, ak už nie neskoro. Minister Malatinský má však jedinečnú príležitosť vysvetliť, prečo a ako na jednej strane z podpory obnoviteľných zdrojov sám profitoval a na strane druhej, prečo keď je táto podpora na minime a zaujíma sa o ňu už iba pár ekologicky orientovaných záujemcov, ju chce zastaviť? Alebo to malo byť iba jedno z planých predvolebných vyhlásení Roberta Fica, ktorým si chcel nakloniť podnikateľov, neznalých problematiky?

Skryť Zatvoriť reklamu