Aleksej Borisovich Miller je predseda predstavenstva ruského plynárenského koncernu Gazprom a je vedený na sankčných zoznamoch vytvorených v súvislosti s Ruskou agresiou na Ukrajine. Práve tento Putinov človek urobil z plynu geopolitickú zbraň. Bol to práve Gazprom, kto v roku 2021 nenaplnil zásobníky v Európe a vystresoval tak dodávateľov plynu. Toto bolo následne hlavným spúšťačom celosvetovej energetickej krízy, ktorej následky pociťujeme dodnes. Avšak, ak sme si vtedy mysleli, že Gazpromu ide o zvýšenie ceny plynu na trhu, pravý dôvod sme sa dozvedeli až vo februári 2022. Bola ním vojna. Agresor Rusko napadlo Ukrajinu a Putin sa spoliehal, že európske štáty nebudú mať gule na to, aby sa postavili na stranu napadnutého štátu, pretože nás bude vydierať práve úplným zastavením dodávok plynu.
Našťastie nestalo sa tak, a ešte za pôsobenia SaS na ministerstve hospodárstva, dokázalo štátne SPP, ako dodávateľ s majoritným trhovým podielom na Slovensku, uzavrieť kontrakty na dodávku plynu z Nórska a skvapalneného zemného plynu z USA v objeme 70% dodávok z Ruska. Pokračovalo v tom aj súčasné vedenie SPP, pričom nový generálny riaditeľ, ktorý taktiež chodí na výlety do Petrohradu spolu so Sakovou sa ešte v lete vyjadril, že dodávky plynu z Ruska vedia kedykoľvek na 100% nahradiť z iných zdrojov.
Pozvánka do Moskvy
Tak kde je problém? Fico je problém! Rusofil zbožňujúci Putina si zrejme pozvánku na budúcoročné oslavy konca druhej svetovej vojny, ktoré budú 9. mája v Moskve, predplatil práve prísľubom, že ruský plyn budeme odoberať na večné časy a nikdy inak. Avšak to bude problém. Od začiatku ruskej agresie je verejným tajomstvom, že od 1. januára budúceho roku nebude možné doviesť na Slovensko plyn cez Ukrajinu. Ukrajinci by išli sami proti sebe, pokiaľ by predlžovali zmluvu s Gazpromom, vďaka ktorej dostáva Putin peniaze na to, aby mohol bombardovať a zabíjať na ich území.
Táto zmluva, uzatvorená medzi ruským Gazpromom ako dodávateľom plynu a ukrajinským Naftogazom zabezpečujúcim prepravu cez Ukrajinské územie, vyprší 31.12.2024. Zmluva SPP s Gazpromom na dodávku plynu je však uzatvorená až do roku 2034. Išla teda ministerka Saková do Petrohradu dohadovať, ako k nám tento ruský plyn dostať? Jej odpoveďou na piatkovej tlačovej besede bolo, že je to obchodné tajomstvo. Andrej Danko ale cez víkend na jej adresu povedal, že v Petrohrade ju nikto neprijal a vrátila sa bez akejkoľvek dohody!
Obe návštevy, jedna minulý týždeň, druhá tento utorok, sa pritom udiali za veľmi zvláštnych, tajných a netransparentných okolností. Verejnosť má však právo poznať odpovede na dôležité otázky, ktoré s tým súvisia. V prvom rade, ak máme aj v januári dostávať ruský plyn, kto za týchto okolností prevezme právnu zodpovednosť za prepravu plynu cez Ukrajinu? Doposiaľ to bol Gazprom, čo Putinovi logicky bránilo ničiť plynárenskú infraštruktúru na Ukrajine podobne ako to robí s infraštruktúrou elektrickou.
Tajomný sprostredkovateľ
Ale ak teraz Slovensko, alebo tajomný azerbajdžanský sprostredkovateľ, proaktívne zoberie na seba zodpovednosť za prepravu plynu cez vojnové územie, čo bude brániť rusom aby plynovod nezbombardovali? Ak totiž Gazprom dodá plyn iba po rusko-ukrajinskú hranicu a odtiaľ už je na nás ako ho na Slovensko dostaneme, tak bude stačiť jedna zablúdená raketa, ktorá „nechtiac“ zasiahne práve plynovod na Ukrajine. Ups. No žiaľ, je vojna... A bude teda SPP povinné platiť za plyn aj ak bude poškodený plynovod? V plynárenstve sa totiž uplatňujú zmluvy na báze take or pay. Teda ber, alebo zaplať.
Potom ale kde bude ten „lacný“ ruský plyn? Veď cenu určuje nielen tovar, ale aj jeho dostupnosť. A najdrahší plyn je ten, ktorý nemáme vo chvíli, keď ho potrebujeme. „Lacný“ ruský plyn je oxymoron!
Preto je plne legitímne sa pýtať, o čom pani ministerka rokuje (alebo sa snaží rokovať) a čo jej návrhy v praxi prinesú? Navyše toto je predsa otázka národnej bezpečnosti! Alebo pošleme slovenských vojakov, aby strážili plynovod priamo na Ukrajine?
Go east (a už sa nevracaj)
A v neposlednom rade, ak Fico hovorí o „lacnom“ ruskom plyne, koľko návštev absolvoval on, alebo ministerka Saková do Nórska, USA, či iných krajín, ktoré ťažia zemný plyn? S kým ešte rokovali o alternatívach a spolupráci v oblasti dodávok plynu na politickej úrovni? Nuž ja som zachytil iba jeho cesty do Číny, Azerbajdžanu, Ruska, Brazílie... (pozn,: v Brazílii sa tváril radšej iba ako premiér bývalej Juhoslávie a plyn z Azerbajdžanu je iba prezlečený ruský plyn). Toto je tá orientácia na štyri svetové strany? Geograficky možno áno, politicky a ekonomicky žiaľ iba na východ.
Každý krok smerujúci k obnoveniu závislosti na Rusku je krokom späť. Vláda Roberta Fica robí zo Slovenska čiernu dieru Európy. Svojím konaním podkopáva zahraničnopolitické ukotvenie našej krajiny a čoraz viac spochybňuje naše členstvo v EÚ. Vládni predstavitelia sa doslova predbiehajú, kto z nich prvý sa príde predkloniť krvavému režimu Vladimíra Putina. Ale nech si teda idú! No nech už sa potom nevracajú.