Ficova energia pred voľbami

V rámci druhého sociálneho balíčka, ktorý minulý mesiac Robert Fico prezentoval na sneme strany SMER sa dostali aj dve opatrenia, ktoré priamo súvisia s energetikou. Jedno nesystémovejšie ako druhé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Zateplenie len pre váhavých

V prvom prípade pôjde o podporu šetrenia energiami vo forme príspevku na zateplenie. Namiesto preukázania úspor je však v tomto prípade jediným kritériom, respektíve limitom výška investície, kedy štát preplatí 30 percent nákladov na zateplenie, najviac však do výšky 6.000 eur. Inak povedané zateplite si ako chcete, čím chcete, len nech máme čisla, ktorými sa môžeme pochváliť. O tom, že zatepľovanie je potrebná vec niet pochýb a určite každý kto to už urobil vám to potvrdí. Budú však aj títo ľudia, ktorý nečakali na Ficove predvolebné ťahanie medových motúzov za svoje konanie taktiež nejako odmenení? Šetrenie energiami totiž nezačína Ficovými sociálnymi balíčkami, ale vlastným zodpovedným rozhodnutím voči svojej peňaženke, rodine a v neposlednom rade aj životnému prostrediu. A klasicky liberálna otázka. Prečo by sme sa mali skladať na tak bežnú vec ako je zateplenie domov z daní nás všetkých?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sľuby, ktoré likvidujú podnikateľov

Druhým opatrením z oblasti energetiky majú byť príspevky na ekologické zdroje energie pre domácnosti. Má ísť o fotovoltické panely, veterné turbínky, slnečné kolektory, či tepelné čerpadlá. Ľudia by mali dostávať poukážky, ktoré pokryjú časť nákladov. O opatrení na podporu malých ekologických zdrojov energie pre domácnosti sa pritom hovorí od roku 2012, kedy podpredseda vlády pre investície pán Vážny začal s prípravou koncepcie, ktorá by toto umožnila. Napriek tomu, že koncepcia bola vládou schválená v júli 2013, od tohto dátumu sa toho okrem neustále odkladaného termínu spustenia veľa nezmenilo. Financie 100 miliónov eur pritom majú prísť z EÚ fondov, 15 miliónov zo štátneho rozpočtu. Na rok 2015 však ministerstvo hospodárstva na tento účel vyčlenilo nulu, reálny je tak zrejme až január 2016, teda tri mesiace pred voľbami.

SkryťVypnúť reklamu

Neustále odsúvaný začiatok účinnosti tohto opatrenia, pritom negatívne ovplyvnil trh s týmito technológiami na Slovensku, kedy ľudia v očakávaní podpory odkladali nákup a inštaláciu takýchto zariadení. Viacero spoločností, ktoré boli v tejto oblasti aktívne, museli pre vyčkávaciu taktiku zo strany zákazníkov ukončiť svoju činnosť. Mnohé z technológií, pre ktoré bude určená podpora sú pritom konkurencieschopné voči technológiám na báze tradičných, rozumej neekologických zdrojov energie už dnes aj bez nej.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora pre nezmysly

Negatívom opatrenia je taktiež, že zahŕňa podporu aj pre nezmyselné technológie, ktoré idú proti samotnému princípu obnoviteľných zdrojov, ako napríklad výrobu tepla z elektriny pochádzajúcej z fotovoltiky. Stále pomerne drahá ušľachtilá elektrina vyrobená týmto spôsobom má byť degradovaná na menej hodnotné teplo iba kvôli tomu, že na to bude vyčlenená dotácia.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora malých inštalácií na báze obnoviteľných zdrojov či zvyšovanie energetickej efektívnosti je pritom bežná aj v zahraničí, vždy však ide o systémové opatrenie s vopred stanoveným cieľom a kontinuálnym charakterom. U nás uzrie svetlo sveta až dva a pol roka po jeho schválení vládou, pričom jeho načasovanie na obdobie pár mesiacov pred voľbami iba dokazuje, že s reálnou podporou týchto technológií nemá nič spoločné.

Číselný efekt pred voľbami 

Zatepľovanie aj technológie na báze ekologických zdrojov energie sú určite fajn a bezpochyby potrebné. Obe uvedené opatrenia sú však technicky a technologicky veľmi špecifické. Zatepliť môžete polystyrénom alebo minerálnou vlnou, či iným ekologickým materiálom. Každé je z pohľadu finančnej náročnosti iné a taktiež odzrkadľuje postoj investora k životnému prostrediu. Hrúbka zateplenia môže byť 2, ale aj 20 centimetrov. Keď sa však z pohľadu podpory budú počítať iba plochy, potom bude mať opatrenie iba číselný efekt bez splnenia účelu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Taktiež napríklad elektrinu z fotovoltiky viem využiť na chod chladničky, alebo neefektívne pustiť do špirály, aby mi vyrobila teplo. Obe technológie však budú podporené rovnako, hoci ich obstarávacia cena, no predovšetkým efektívnosť a tým aj hodnota pre spotrebiteľa sú diametrálne odlišné. Opäť sa tak budú počítať iba čiarky bez ohľadu na pridanú hodnotu. A opäť sa na to poskladáme my všetci bez ohľadu na to, či z ponúkanej poukážky budeme mať nejaký priamy úžitok, alebo nie.

Teraz si vás kúpim

Žiaľ, takto to dopadne vždy, keď sa štát snaží diktovať trhu. Kvôli sľubom s odkladným efektom sa likvidujú podnikatelia, kvôli fixným príspevkom uprednostňujú nezmyselné technológie, alebo sa zatepľuje nie kvôli energetickým, ale naopak investičným úsporám. Obe uvedené opatrenia z druhého sociálneho balíčka sú tak iba ďalším populistickým a nesystémovým krokom vládnej strany SMER za účelom kupovania si voličskej podpory za peniaze nás všetkých, navyše so sporným efektom. Avšak z jasným odkazom - Teraz si vás kúpim. Všetkých!

Karol Galek

Karol Galek

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  3 228x

Od roku 2004 sa venujem energetike a všetkému, čo s energiami, ich výrobou, distribúciou, spotrebou, či úsporami súvisí. V roku 2020 som prijal ponuku Richarda Sulíka stať sa jeho štátnym tajomníkom na Ministerstve hospodárstva SR a dnes pôsobím ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SaS. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu