Keď Fico berie rundu a platia tí, čo nepijú

Písmo: A- | A+

Kauzy súčasnej vlády Roberta Fica sú ako smrad. Síce nepríjemné, no ľudia sa s nimi jednoducho naučili žiť a mnohé už vôbec ani nevnímajú. Vedeli ste napríklad, že 100 eur miliónov ročne budeme až do roku 2030 púšťať hore komínom?

A to hore komínom platí doslovne. Minister hospodárstva Vazil Hudák v septembri totiž údajne nadviazal na každoročné rozhodnutia vo všeobecnom hospodárskom záujme a zaviazal Slovenské elektrárne aj ďalších 14 rokov vyrábať elektrinu z domáceho uhlia. Uhoľná elektráreň v Novákoch bola pritom pôvodne v tomto roku na odpis, no zrejme aj na nátlak vlády, financie vo výške 40 miliónov eur na splnenie nových emisných limitov od roku 2016 sa nakoniec predsa len našli.

Zakonzervovanie súčasného stavu, keď z Novák máme vďaka podpore ťažby domáceho uhlia elektrinu výrazne drahšiu ako sa obchoduje na trhu, tak evidentne niekomu vyhovuje. Rozhodnutie o podpore do roku 2030 však napriek tomu, že bolo medializované takto pred mesiacom, do dnešného dňa nebolo oficiálne zverejnené. Komu a na koho príkaz sa pán minister rozhodol tajne darovať na dôchodok viac ako slušnú trafiku? A koho kasa z toho bude ešte profitovať?

Špekulácie však bokom. Podpora v minulom roku bola asi 95 miliónov eur. V roku 2030 to môže byť 120 až 130 miliónov. Na toto sa ale pritom v konečnom dôsledku poskladáme všetci v cene za elektrinu, kde sa uvedená suma skryje v tarife za prevádzku systému. V tejto tarife sa taktiež ukrýva aj podpora obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla. Opäť podpora, ktorá však s výrobou samotnej elektriny ako komodity nemá nič spoločné. Inak povedané, štát sa rozhodol, prípadne s niekým výhodne dohodol a občan plať.

V prípade obnoviteľných zdrojov ide aspoň o ekologickú výrobu energií po ktorej neostáva poddolovaná krajina, zničené životné prostredie, či stovky mužov, ktorý sa zväčša nedožijú ani šesťdesiatky. Hornonitriansky región je navyše stále odstrihnutý od možnosti iného rozvoja, či už formou prilákania investorov, alebo rozvoja turistického ruchu, nakoľko rýchlostná cesta ako spojnica s diaľnicou D1 tak skoro dokončená zrejme nebude.

A pritom práve tu by sa malo začať. Ľudia nepotrebujú istoty a ani aby pre nich niekto robil. Ľudia potrebujú príležitosti. A tieto v prakticky uzavretej doline, síce s pravidelným prídelom, no bez možnosti voľby jednoducho nemajú. Daruj človeku rybu, nasýtiš ho na deň. Ak ho však naučíš loviť, nasýtiš ho na celý život. Jedine potom sa doma oplatí žiť, pracovať a podnikať.

Podpora ťažby domáceho uhlia je tak holý nezmysel, ktorý treba čo najskôr zrušiť a Hornonitriansky región sprístupniť aj iným aktivitám. Pokiaľ vláda na podpore trvá, tak nech táto ide zo štátnej kasy. Rovnako ako by mala ísť aj podpora obnoviteľným zdrojom a kombinovanej výrobe elektriny a tepla. Keď Fico berie rundu, tak nech si ju aj platí. A nie, že účet pošle tým, čo ani nepili.

Skryť Zatvoriť reklamu