Predražené teplo reklamujte u súdruha Fica

Písmo: A- | A+

Bývate v bytovke a myslíte si, že za teplo platíte priveľa? Mám pre vás zlú správu. Nič s tým nespravíte.

Asi takto stručne by som mohol zhrnúť výsledok minulotýždňovej debaty v Liberálnom dome na tému tepelnej energetiky. Zmena zákona platná od mája 2014 postavila proti sebe zástupcov centrálneho zásobovania teplom na strane jednej a zástancov domových kotolní na strane druhej. Kým tí prví sa skryli za hradbu z paragrafov a ministerských usmernení, tí druhí sa snažia nájsť aspoň malú škárku v zákone, ktorou by si mohli dostať náklady za teplo pod kontrolu. Zatiaľ žiaľ bezúspešne. Na ústavnom súde je aj podanie opozičných poslancov, ktoré je pre nich akousi iskierkou nádeje, ale všetci vieme, že to bude na dlho.

Napriek tomu, že do diskusie dostali pozvánku obe strany, zástupcom centrálneho zásobovania teplom sa spoza hradieb veľmi nechcelo. Oslovení dodávatelia tepla sa radšej zatvárili na hluchých, ich záujmové združenie ostalo nemé a ministerskí úradníci slepí. A tak si „kotlikári“, ako sa zvyknú už aj sami medzi sebou označovať, mohli aspoň v rodinnej atmosfére bez rozpakov poplakať nad vlastným osudom.

Ešte trefnejšie to označil jeden z účastníkov, ktorému to pripadalo ako masochistické onanovanie bez vyvrcholenia. V priebehu troch hodín sme rozobrali niekoľko príkladov bytoviek ale aj gymnázia, čo sa chceli odpojiť od centrálneho zásobovania teplom, no dodávateľ im to v rámci stavebného konania zatrhol. Na druhej strane sme mali dve bytovky, ktorým sa to po minuloročnom máji predsa len podarilo. V jednom prípade "na tlak" ministerstva, v druhom omylom.

Na konci diskusie tak ostalo viac otázok ako odpovedí. Po tieto sme si teda chceli zájsť na podobné stretnutie, ktoré do petržalského domu kultúry v Ovsišti na včerajší večer zvolala miestna organizácia strany SMER-SD. Minuloročná zmena zákona o tepelnej energetike má na svedomí totiž práve vládna strana. Vysvetlenia prečo za teplo platíme tak veľa, prečo nám zakazujú vybudovať si vlastnú domovú kotolňu a prečo sa to deje nielen s podporou, ale dokonca pod taktovkou SMERu sme sa žiaľ nedozvedeli. Na presklených dverách na nás čakal iba krátky oznam, že podujatie sa ruší a presúva na február.

Diskusia strany SMER s ľuďmi o tepelnej energetike zrušená
Diskusia strany SMER s ľuďmi o tepelnej energetike zrušená (zdroj: Jozef Viskupič)

Dvere boli zamknuté a na uvedenom telefónnom čísle to nikto nezdvíhal. Aj toto SMER robí ľuďom. Nie však v ich prospech, ale im napriek. Pandorina skrinka tak ostáva otvorená, no diskusia je zakázaná. Presne podľa socialistickej logiky. Ľudia sa nemajú čo pýtať, ani rozmýšľať. Namiesto toho, aby ľuďom peniaze šetrili, budú nás radšej šklbať, a následne podhodia ohlodanú kosť vo forme sociálno-korupčných balíčkov. Vytriezvenie pre tých, čo im na to skočia by mohlo prísť po zime vo forme vyúčtovania za teplo. Vyúčtovanie je podľa vyhlášky potrebné vykonať do 31.5., no zúčtovať sa s tými, čo nám teplo predražili môžme už vo voľbách 5. marca. Po tomto termíne sa už reklamácie neprijímajú.

Strana SaS ide do volieb s bodom programu, kde navrhujeme riešenie odstránením diskriminácie individuálneho vykurovania v prípadoch, keď toto bude nákladovo efektívnejšie a environmentálne vhodnejšie ako centrálne zásobovanie teplom. Do dnešného dňa sme spolu s OĽaNO do parlamentu predkladali tri novely zákona o tepelnej energetike, žiaľ všetky boli SMERodaným palcom pani Laššákovej zmietnuté zo stola. A tak kto chce reklamovať predražené teplo, nech sa hlási u súdruha Žinčicu. Pardon Fica. Alebo nech napíše na lampáreň. Bude to to isté. 

Skryť Zatvoriť reklamu