Od stredy je teplo aj na ústavnom súde

Písmo: A- | A+

Vykurovacia sezóna v niektorých mestách ešte ani poriadne nezačala, no od stredy je jasné, že minimálne na ústavnom súde budú mať teplo. A to nielen pocitovo, ale aj legislatívne.

Podanie 47 opozičných poslancov, pod ktoré sa podpísali aj všetci poslanci strany SaS, bolo na tohto-týždňovom zasadnutí pléna ústavného súdu prijaté na ďalšie konanie. Dôvodom takéhoto podania je súčasný stav v teplárenstve, ktorý nastal po minuloročnej novele zákona o tepelnej energetike. Na základe zmeny, ktorá prešla napriek veľkej nevôli značnej časti verejnosti, si existujúci dodávatelia tepla zabetónovali svoje pozície. Bez ich posvätenia je odpojenie sa od centrálneho zásobovania teplom vo väčšine prípadov prakticky nemožné. Ak by ste si chceli v bytovom dome postaviť vlastnú kotolňu, v rámci stavebného konania má nateraz právo veta práve ten, od koho sa chcete odpojiť. Aká je asi šanca, že vám toto umožní?

Za socializmu koloval jeden vtip, podľa ktorého na svete existujú tri druhy režimov. V tom prvom je povolené aj to čo je zakázané, v druhom je povolené iba to, čo nie zakázané a v treťom je zakázané aj to čo je povolené. V prípade súčasného znenia zákona o tepelnej energetike žiaľ pomaly ale isto skĺzavame do toho posledného. Barák síce máš, a aj ústava ti garantuje, že tvoje vlastníctvo je nedotknuteľné, teda okrem prípadov ak si to vyžaduje verejný záujem, no potrubia na teplo sa nechytaj, lebo sa popáliš.

Pochopiteľne argumenty majú obe strany. Existujúci dodávatelia tepla poukazujú v prípade odpájania sa na negatívny vplyv na sústavu, ale aj ekológiu. V prípade veľkých teplární totiž platia prísne emisné limity, ktoré na individuálne kotolne nie sú aplikovateľné. Takzvaní „kotlíkári“ zase argumentujú nižšou cenou tepla a hlavne právom na narábanie s vlastným majetkom. Riešenie bude treba zrejme hľadať kdesi uprostred. 

Okrem uvedeného podania na ústavný súd, bolo k dnešnému dňu aj niekoľko ďalších iniciatív. Strana SaS spolu s OĽaNO do parlamentu celkovo tri krát predkladala návrh na zmenu zákona o tepelnej energetike. Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku odovzdalo prezidentovi petíciu s viac ako 11 tisíc podpismi, aby poukázali na diskrimináciu individuálneho vykurovania. Najďalej sa ale podarilo dostať pánovi Milanovi Vetrákovi, mestskému poslancovi v Bratislave. Koncom júna mu na mestskom zastupiteľstve prešiel návrh uznesenia, podľa ktorého pokiaľ je projekt domovej kotolne z hľadiska dopadu na životné prostredie a technického riešenia lepší ako existujúce centrálne zásobovanie teplom, potom starostovia mestských častí v Bratislave musia vydať pozitívne stanovisko v prospech odpojenia sa. Tu však nejde o samotné stavebné konanie, ale iba o konanie ktoré mu predchádza.

V samotnom zákone sa „vďaka“ parlamentnej smeráckej väčšine v tejto veci, minimálne do volieb, žiaľ asi nič nezmení. Za stranu SaS však môžem povedať, že jeden z našich bodov programu je aj odstránenie diskriminácie domových kotolní v prípadoch, kedy je takéto riešenie ekonomicky aj environmentálne vhodnejšie ako centrálne zásobovanie teplom.

Taktiež uvidíme teda ako rýchlo bude postupovať ústavný súd. Každopádne energie na to budú mať určite dosť. Z oblasti energetiky im totiž na stole leží aj podanie proti poplatku za prístup výrobcov energie do sústavy, ako aj odobratie podpory podľa zákona o podpore obnoviteľných zdrojov niektorým výrobcom elektriny v tomto roku. V oboch prípadoch má svoje prsty namočené aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ale o tom zase nabudúce.​

Skryť Zatvoriť reklamu