Na tinnitus si nemusíte len zvyknúť

Alebo aj áno, ale tak trochu inak.

Na tinnitus si nemusíte len zvyknúť
Zdroj: Canva (Zdroj: Canva)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Predstavte si, že si večer po dlhom dni konečne ľahnete do postele. Všade je tma a ticho. Prikryjete sa perinou, zavriete oči a vtom začujete niečo nezvyčajné. Obzriete sa k susedom, no rýchlo vám dôjde, že ostré pískanie nepochádza z okolia, ale z vášho ucha. Prejde minúta, dve, desať. Pískanie stále pretrváva. Meníte polohu, snažíte sa uvoľniť si uši, no nič nepomáha. A tak beriete do ruky mobil a googlite. Ak máte šťastie, natrafíte na tento blog.

Čo vlastne je ten tinnitus?

Veľmi zjednodušene môžeme tinnitus definovať ako vnímanie zvuku - šumenia, bzučania, hučania či pískania - ktorý v skutočnosti neexistuje. Ak by sme chceli byť presní, musíme upozorniť na to, že to nie je úplná pravda. Poznáme aj tinnitus, ktorý pochádza zo zvuku s reálnym pôvodom v tele - vzniká napríklad pri prúdení krvi zúženou krčnou cievou, alebo pri zášklboch svalu vo vnútri stredného ucha.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V týchto prípadoch vieme tinnitus pomocou prístrojov počuť aj my lekári a tak ho nazývame objektívnym tinnitom. Ak ho počuť nedokážeme, hovoríme o subjektívnom tinnite. 

Napriek tomu, že subjektívny tinnitus počuje len pacient a nik iný, nejedná sa o halucináciu. Je to signál, symptóm spôsobený poškodením citlivých častí sluchovej dráhy, najmä vláskových buniek vo vnútornom uchu  - stresom, preťažením, infekciou alebo liekmi. Niekedy môže byť tinnitus prítomný tiež pri ťažkostiach s krčnou chrbticou či čeľustným kĺbom. Mechanizmy jeho vzniku v týchto prípadoch sú tak komplexné, že ich v záujme čitateľnosti tohto textu nateraz opomenieme. 

SkryťVypnúť reklamu

Existuje normálny tinnitus?

V ušiach píska raz za čas každému. Rušivé sluchové vnemy, ktoré netrvajú dlhšie ako 10 minút a neopakujú sa častejšie ako 4 dni v týždni sú považované za normálne. Najznámejším býva zrejme niekoľkosekundové vysokofrekvenčné pískanie objavujúce sa bez zjavnej príčiny.

Tieto epizódy sa vysvetľujú zvýšením citlivosti mozgu na zvukové signály, ku ktorým dojde v dôsledku krátkeho výpadku prijímania signálu na úrovni vláskových buniek vo vnútornom uchu. Vysvetlím.

Za určitých okolností, napríklad pri prechodnom znížení tlaku krvi môže dôjsť k zhoršeniu prekrvenia vnútorného ucha. Takto nedokrvené ucho nefunguje správne, čo mozog vyhodnotí ako stratu signálu, ktorú chce kompenzovať.  Preto “zvýši” citlivosť prijímacieho aparátu (povedzme, že pridá hlasitosť), čo počujeme ako spomínané pískanie. 

SkryťVypnúť reklamu

Kedy treba tinnitus riešiť ?

Ak tinnitus trvá dlhšie ako 10 minút a je prítomný viac ako štyri dni v týždni, alebo znižuje kvalitu nášho života, hovoríme o patologickom jave.

Vtedy je dôležité navštíviť nás, lekárov. Z našej strany je zas dôležité na tinnitus hľadieť nie ako na diagnózu, ale ako na symptóm, a v prvom kroku si dať za cieľ vylúčiť jeho závažné a menej závažné príčiny. To dokážeme pomocou dôkladného ORL vyšetrenia, vyšetrenia sluchu a zobrazenia mozgu pomocu magnetickej rezonancie. 

Ako sa tinnitus lieči?

Udáva sa, že až 50-60 % ľudí s tinnitom má aj poruchu sluchu. Ak je porucha sluchu výrazná, odporučíme vám návštevu foniatra, ktorý vám môže predpísať naslúchací aparát. Ten dokáže u niektorých ľudí okrem zlepšenia sluchu aj znížiť vnímanie tinnitu. 

SkryťVypnúť reklamu

Tiež vám podľa potreby odporučíme ďalšie vyšetrenia, ako napríklad ultrasonografiu krčných ciev, vyšetrenie čeľustného kĺbu, či vyšetrenie krčnej chrbtice. 

Ak sa príde na konkrétnu príčinu tinnitu, je možné s ňou ďalej pracovať a problém riešiť. Vo väčšine prípadov však vyšetrenia nepreukážu nič významné.

Vtedy vám oznámime, že s tým nič nevieme robiť a pošleme vás domov. 

Srandujem.

V súčasnosti sú na riešenie chronického tinnitu odporúčané dve metódy, ktoré ako jediné vykazujú v štúdiách viac - menej konzistentne dobré výsledky.

Sú nimi kognitívno-behaviorálna terapia a tinnitus retréningová terapia. 

Nie tinnitus, ale reakcia na tinnitus nám robí zle

Keď vylúčime všetky známe príčiny tinnitu, vieme takmer s určitosťou povedať, že tinnitus nie je nebezpečný. Niekedy je však náročné presvedčiť o tom nižšie oblasti nášho mozgu, ktoré tinnitus vnímajú ako alarm, ktorý upozorňuje na to, že sa v organizme deje niečo nebezpečné. Ak si ho navyše mozog začne spájať so stresom a úzkosťou, k čomu môže pri úvodnej nevedomosti dojsť pomerne jednoducho, dostávame sa do bludného kruhu, kedy tinnitus vedie ku obavám, panike a nespavosti, a tie na oplátku zosilňujú vnímanie tinnitu. Takto sa tinnitus môže stať veľmi rušivým.

Obe terapie preto cielia na reakciu mozgu, nie na zvuk samotný. Ich cieľom nie je „vypnúť tinnitus“, ale odnaučiť mozog vnímať ho ako hrozbu.

Kognitívno-behaviorálna terapia pracuje najmä s myšlienkami, emóciami a správaním. Človek sa učí identifikovať škodlivé myšlienky (napr. „tinnitus mi zničí život“, „už sa nikdy nevyspím“) a nahrádzať ich realistickejšími. Učí sa techniky zvládania stresu, relaxácie, kontroly pozornosti a zvládania recidív.

Tinnitus retréningová terapia vysvetľuje, ako tinnitus vzniká a prečo ho mozog vníma ako rušivý. Pracuje s neuroplasticitou mozgu – teda schopnosťou meniť sa na základe skúsenosti a opakovaného učenia. Jej cieľom je, aby sa tinnitus pre mozog stal nezaujímavým, neutrálnym podnetom, podobne ako tikot hodín v miestnosti, ktorý po čase prestaneme registrovať.

Najlepšie výsledky prináša kombinácia oboch metód. Tiež ich môžeme spojiť s využitím maskovania pomocou šumu - zvukov prírody, dažďa, oceánu, alebo obyčajného šumenia, ktoré si púšťame v intenzite o niečo nižšej než má samotný tinnitus. To nám vie uľahčiť zaspávanie alebo zlepšiť schopnosť sústrediť sa pri učení a tichej práci.

A čo lieky?

U niektorých ľudí dochádza k zlepšeniu až vymiznutiu tinnitu pri krátkdobom podávaní kortikoidnej liečby - tá je však indikovaná len vtedy, keď sa jedná o nový, akútny tinnitus, ktorý netrvá dlhšie ako mesiac.

Antidepresíva, ginkgo biloba, zinkové doplnky a betahistín majú bohužiaľ, podľa výskumov, minimálny alebo žiadny efekt na samotný tinnitus. Môžu pomôcť pri nespavosti, úzkosti a depresiách – ale zvuk v ušiach nevypnú.

Ako sa pred tinnitom chrániť?

Ak ste milovníkom ticha, základom prevencie  je ochrana sluchu – vyhýbajte sa dlhodobému vystaveniu hlasnému hluku, používajte ochranné pomôcky pri hlučnej práci a slúchadlá nastavujte na rozumnú hlasitosť. Rovnako dôležité je dopriať telu dostatočný oddych, nezabúdať na kvalitný spánok, naučiť sa zvládať stres a ak ho máte priveľa, eliminovať jeho príčiny.

Nech ste zdraví!

Ak sa vám tento text páčil, podobný obsah nájdete aj na mojom instagrame usno_nosno_krcna.




Michaela Gangwar

Michaela Gangwar

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  150x

Mama a lekárka. Rada píšem. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

106 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu