Dopisy Julkovi: Školská reforma

Čao Julko, minule som Ti sľúbil, že Ti budem písať pekne bez okolkov, čo ma tu u nás SERIE. Veď aby si zostal čo najviac v obraze. Navyše máš meniny, tak čože by som Ti nenapísal...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Začnem tým, čo asi SERIE viacerých, teda lepšie povedané z čoho sme tu všetci smutní. Celkom chápem, že ste ku kartám s Jarkom a Dežom ešte potrebovali aspoň jedného, ale za Stanka by ste si aj s Najvyšším zaslúžili po prstoch. Mohli ste sa aspoň spýtať, čo na to ľudia povedia. Nechcem sa ale veľmi rúhať, lebo ma nemusí zachrániť ani hromozvod, tak už len vyjadrím vieru, že na čas zasa dáte pokoj. Oukej?

Ale teraz k tomu, čo ma naozaj SERIE a hlavne dlhodobo. Sú to všetci ujovia a tety, ktorí sa v televízií vzrušujú nad akútnou potrebou reformy učebných osnov našich škôl. Najskôr to boli samotní mega-ujovia a mega-tety z Európskej únie, ktorí nám rozbili zažitú a pohodlnú myšlienku o genialite nášho školského systému. Ó aký objav, povedal som si. Veď to naše rakúsko-uhorské vtĺkanie do hláv nešťastných žiačikov muselo žiariť minimálne po tretiu základnú školu v Bruseli. Momentálne ma však oveľa viac SERÚ tie zasvätené analýzy kdejakých inštitúcií a jednotlivcov, kde veselo objavujú koleso. Tak ja neviem, ja som len obyčajné dieťa zo (skoro)dediny, ale nezmyselnosť osnov trebárs takého dejepisu mi bola jasná už na základnej škole. A to som ten dejepis (a históriu vôbec) miloval dokonca viac ako „výtvarnú“. Nehovoriac o českej filmovej klasike Škola, základ života, ktorá je verným obrazom nášho školstva dodnes (no, až na tie mobily). A to sa od roku jej vzniku (1938) už musel Komenský pekných párkrát vytočiť, že sme si dovolili kdekade sa oháňať jeho menom (ozaj, čo na to hovorí?). Normálne by som nechal v parlamente hlasovať o zákone prikazujúcom pravidelné premietanie tohto filmu na schôdzach učiteľov aspoň jedenkrát do mesiaca. Veď nakoniec – ako hovorí môj priateľ - učiteľ na strednej škole, na čo nám budú nové osnovy, ak sa nevymenia učitelia? Ak ku tomu náhodou nakoniec aj dôjde, viem si dosť dobre predstaviť ako zo škôl „dobrovoľne“ odídu najskôr ľudia, čo vedú vojnu proti tomuto systému už desaťročia. Ľudia z názorom (nebodaj revolučným) sú predsa nebezpeční.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opäť by som sa mohol rozpísať na dlhšie, ale to nie je mojim cieľom. Píšem čo ma SERIE, múdri ľudia nech robia závery. Tebe ja samozrejme jasno a mne sa na duši už uľavilo.

Tak si uži meniny a starajte sa o Stanka, keď je tam nový. Môžete ho po oslave kľudne aj vrátiť zasa ku nám.

Čaká ma veľa práce, takže sa maj zatiaľ krásne. Pomaly sa „očučoriedkáva“, tak sa isto nebudeš nudiť.

Mišo

Michal Gardian

Michal Gardian

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek netrpiaci(na)newspeak. V pracovnej dobe sa "zabavam" so svojou firmou a vo voľnom čase úplne všeličím.Aj mne môžete nadávať/posielať finančné dary za dizajn blog.sme.sk, vybrali.sme.sk a www.sme.sk Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenáveci verejnéčo píšu inítehnológiezábavaextravíkendovníkDopisy Julkovi

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu