Prečo vlastne popadali stromy v Tatrách...

Vŕta vám stále v hlave osud tatranských stromov? Odhalenie skutočného dôvodu tejto katastrofy máte na dosah...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

....vážne som na to prišiel! Kto však čaká nejakú hlbokú vedeckú analýzu nazvanú napríklad P.P.P.P (príliš problematické prepletenie porastu), príde skrátka. Stromy, ako najpočetnejší „obyvatelia“ Tatier, popadali z úplne iného, oveľa „ľudskejšieho“ dôvodu.

Začnime však konštatovaním, že to, čo sa deje priamo v Tatrách, ale najmä medzi záujmovými skupinami s nimi spojenými, je riadny zmätok. Jedni brnkajú na národné city kvôli financiám na rýchlu obnovu lesov, iní sa na tom snažia vyťažiť reklamný potenciál. Ďalší sa obracajú k Európskej únii, a potom tu máme aj takú malú „zanedbateľnú“ skupinku tých, čo prírode rozumejú, a takí sa prikláňajú k názoru, že naše zásahy by mali byť minimálne. Veď tie predošlé defacto spôsobili dnešný stav. Skrátka, tá skutočná metelica sa v Tatrách ešte len rozbieha. Ak by sme to chceli skrátiť do reči pouličnej, stačili by na opis situácie dve slová. Čo sa deje v Tatrách je: RIADNA HALUZ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skutočné „haluzenie“ v Tatrách však začalo oveľa skôr. Našinec si tam dávno mohol užiť podpriemerné služby, nedostatočne rozvinutú infraštruktúru a starý dobrý „socialistický“ prístup za stále vyššie a vyššie ceny. Nečudo, že sa mnohí radšej obrátia smerom Alpy. Nezmyselnosti prameniace z dlhodobo neriešeného vzťahu príroda verzus človek, prekrútenie významu nášho národného pokladu a podobne nikomu úsmev na tvári nevyčarujú. Navyše z viacerých zdrojov presakujú názory, že veľká časť tatranského biznisu sype výnosy do vrecák mafie. To už je haluz dostatočne veľká na to, aby si s ňou neporadil ani ten najsilnejší tatranský horský nosič. 

SkryťVypnúť reklamu

Konečne sa však dostanem k tomu, prečo vlastne popadali tie stromy. ONI SA NA TO UŽ JEDNODUCHO NEMOHLI DÍVAŤ. Povedali si, že to haluzenie už MUSÍ SKONČIŤ a šli nám príkladom. Na ich mŕtvych pňoch už nikdy žiadne haluze nevzniknú. To isté podľa mňa očakávajú aj od nás. Finito, bodka, ende schlus. Mystérium je teda konečne odhalené. Jednoducho je skutočne na čase, aby sa problematika celých Tatier začala riešiť poriadne a bez „haluzenia“.

Na ťahu v Tatrách sme teda teraz my všetci. Stromy by boli určite radi, keby sme si v prvom rade každý vytvorili vlastný názor na vec bez ohľadu na mediálnu „masáž“. Až potom môžeme požadovať po zodpovedných, aby tak učinili tiež. V ideálnom prípade by sme to mali spraviť bez väzieb na symboliku Tatier z minulosti či bez budovateľského „poručíme větru, dešti“. Keby som si mal vybrať ja, prikloním sa aspoň z troch štvrtín k názoru ochranárov prírody. (Prečo je to tak sa pokúsim napísať v najbližších dňoch v mojom blogu). Problém ale je, že v Tatrách nevlastním žiaden hotel, zjazdovku ani nič podobné a dokonca nikoho takého ani nepoznám. Ako motivácia pre rýchly návrat do starých koľají brutálnym zásahom do prírody by mi to ale možno stačilo. Čo sa stane o ďalších sto rokov by mi predsa mohlo byť ukradnuté. A ako je to s vami?

SkryťVypnúť reklamu

P.S.: Skutočne kardinálna „haluz“ by mohla nastať ak všetci spoločne zbierkami prefinancujeme veľkú časť obnovy Tatier, aby sme potom mohli o to viac platiť v nových, exluzívnejších, konečne zrekonštruovaných a krajších Tatrách s lepšími zjazdovkami a vôbec všetkými úžasnými službami. Vyberám stávky či sa tak stane. Kurz na tento stav však nestanovím veľmi vysoko...

Michal Gardian

Michal Gardian

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek netrpiaci(na)newspeak. V pracovnej dobe sa "zabavam" so svojou firmou a vo voľnom čase úplne všeličím.Aj mne môžete nadávať/posielať finančné dary za dizajn blog.sme.sk, vybrali.sme.sk a www.sme.sk Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenáveci verejnéčo píšu inítehnológiezábavaextravíkendovníkDopisy Julkovi

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu