(pozri blog o sviatočných hardwarových problémoch)
Opäť nejde o nejakú komplexnú zbierku dokonalých tipov, ale skôr o pár perličiek, na ktoré sa často zabúda. Tak aspoň hovoria moje skúsenosti...
1. Kúpime si dobrý zdroj
Tu platí jednoduchá rovnica.
Stabilné napájanie komponentov + ochrana proti kolísaniu prúdu príp. skratu + schopnosť vysporiadať sa s nárazovými vysokými požiadavkami systému na napájanie
sa rovná
menej zamŕzania počítačov, menej „zhorených“ komponentov, menej nákladov a nervov.
Toto všetko dokáže zabezpečiť dobrý zdroj. Tie, ktoré sú dodávané so štandardnými lacnými počítačovými skrinkami, sú vhodné maximálne do nenáročnej domácnosti. Značkové zdroje, ktoré samostatne stoja od 1500 Sk vyššie (podľa výkonu), nie len že dokážu vyššie spomenuté kúsky, ale zároveň aj podstatne viac vydržia a prispievajú k lepšiemu chladeniu počítača. Značiek na trhu je veľa. Napríklad Forton, Akasa, Enermax, Thermaltake a mnohé ďalšie. Potrebný výkon pre vašu počítačovú zostavu pomôžu určiť niektoré webstránky. Nezabudnite však aj na nejakú rezervu (20-30 W). Ak sa vám často stáva, že kvôli výpadku prúdu prídete o rozpracovanú prácu, tak nie je na škodu dokúpiť aj záložný zdroj, ktorý dodáva el. prúd ešte niekoľko minút po jeho výpadku.
2. Počítače podávame chladené
Časté zamŕzanie počítača môže mať aj úplne prozaický dôvod. Teplo. Elektronické súčiastky počítačov nemajú radi teplo. To je asi aj laikovi jasné už keď si všimne, že sú v skrinke prítomné ventilátory. Počítač by bol najspokojnejší v chladničke. Keďže to však zvyčajne nie je možné (to neznamená, že to ľudia neskúšajú :), je potrebné v skrini zabezpečiť aspoň aký taký pohyb vzduchu. Súčasné výkonné komponenty pracujú pri vysokých teplotách a ak kumulované teplo nespôsobuje priamo zamŕzanie počítača, určite znižuje životnosť komponentov.
Správny tok vzduchu, ktorý teplo odvádza je potom nasledovný:

V prednej spodnej časti ventilátor(y) vzduch nasáva(jú) do skrine a hore vzadu ho zasa odvádzajú ventilátory v zdroji, najlepšie v asistencií s ďalším prídavným ventilátorom (alebo viacerými ako na obrázku). Možné sú samozrejme ešte ďalšie zlepšenia tohto konceptu, ale v núdzi pamätajte najmä, že prioritu má vysávanie teplého vzduchu pred vháňaním studeného.
Už tie najlacnejšie skrinky dnes obsahujú miesta pre inštaláciu prídavných ventilátorov. Mnohé sú už dodávané s prídavnými "vrľami", k iným si ich musíte za pár korún dokúpiť. Pre pokoj vašich uší je treba ešte poznamenať, že čím väčší ventilátor, tým nižšie otáčky sú potrebné pre dostatočný tok vzduchu a tým nižší je produkovaný hluk (teoreticky).
Ak si sami netrúfate alebo nemôžete „vzduchotechniku“ inštalovať, žiadajte o to už pri kúpe počítačov svojho dodávateľa. Ten, dúfajme, bude myslieť aj na to, že tok vzduchu zároveň privádza aj väčšie množstvo prachu, ktorý je nežiadúci. Poradí teda snáď aj s prachovými filtrami a dá aj ďalšie tipy (vzduchové tunely, lepšie konfigurované skrinky), ktoré sa sem už nepomestia.
3. Obrátime sa na objektívne recenzie na internete
Osobne som nikdy nejako extra nedôveroval českým a obzvlášť slovenským IT časopisom pri výbere vhodných komponentov. Dnes už sú na tom podstatne lepšie ako v minulosti, ale stále si radšej do vyhľadávača zadám „xy recenzia“ alebo častejšie „xy review“. Je to oveľa lacnejšie, rýchlejšie a bohatšie na informácie a konfrontáciu názorov viacerých recenzentov. Ak hľadáte vhodný kompromis medzi výkonom a cenou, nájdu sa aj stránky, ktoré neustále aktualizujú tipy na najvýhodnejšie komponenty pre celý počítač. Mojou najobľúbenejšou je www.sharkyextreme.com, kde každý mesiac alebo dva vychádza aktualizovaný „value gaming system“ s cenou do 1000 dolárov vrátane monitora. Táto zostava je síce primárne orientovaná na hráčov poč. hier, ale ak si odmyslíte grafickú kartu, zostane vám veľmi solídny základ všestranného počítača.
4. Neušetríme každú sto korunu pri kúpe počítača
Pre predajcov počítačov je toto už ohraná pesnička. Zákazník chce vytrvalo ušetriť niekoľko stoviek na komponentoch napriek tomu, že je varovaný, že to nemusí mať pozitívne dôsledky. Za prvé - existujú overené značky komponentov a ich kombinácie, ktoré produkujú najmenej problémov. Takto vyladená zostava môže stáť trocha viac, ale za ušetrené nervy a reklamácie to stojí.
Za druhé: ak ušetríte 20-25% ceny napr. harddisku alebo grafickej karty, ešte to neznamená, že dostanete iba o 20-25% „horší“ komponent. Pri diskoch to môže znamenať aj polovičnú kapacitu (a harddisk sa VŽDY zaplní) a pri grafických kartách polovičný výkon a podstatne skrátenú životnosť pre nové aplikácie. Priznajme si, ide najmä o hry, ale nebudete si ďakovať ak vás deti každú chvíľu presvedčia na kúpu novej grafickej karty, pretože kupujete do domácnosti vždy to najlacnejšie.
Sú však aj komponenty, na ktorých sa oplatí ušetriť. Napríklad pre zvukové karty už dávno neplatí, že tie, ktoré sú integrované na základných doskách za nič nestoja. Vynechať kúpu bežnej prídavnej zvukovej karty môžete s pokojným srdcom. Jedine, že by ste mali doma nejakého netopiera :). Ohranou pesničkou je aj radšej preferovať pomalší, lacnejší procesor pred menšou pamäťou a horšou základnou doskou. Pri bežnej práci rozdiel medzi stredne rýchlym a najrýchlejším procesorom prakticky nespoznáte, ale pri „nenažranosti“ nových aplikácií už je dnes aj 512 MB pamäti takmer málo.
Takýchto tipov by sa asi ešte našlo veľa – tieto ma napadli ako „high-priority“. Ak má niekto pocit, že som na niečo zabudol alebo že trepem hlúposti, privítam jeho názor v diskusii :)