Hry verzus film

Blog ExtraLife! uverejnil ďalší zo svojich pravidelných komixov. Tentokrát na tému filmový priemysel verzus videoherný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Ani pre neznalcov anglického jazyka asi netreba nijako vysvetľovať situáciu. Iste, je trocha pritiahnutá za vlasy a hry podľa mňa nikdy film nevytlačia, ale posolstvo je jasné. Vývoj hry v mnohom pripomína tvorbu filmu – teda ak si odmyslíme úplne tupé strieľačky. Pre dobrú hru sú potrební dobrí scenáristi, výprava (grafici, animátori), hudba (dnes ju už tvoria mnohí hollywoodski hudobníci), dabing (taktiež účinkuje stále viac známych hercov) atď. Preto je porovnávanie filmového a herného priemyslu už dávno v kurze a iba naozajstní spiatočníci si odmietajú priznať ich veľmi podobné postavenie v zábave celej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nebudem to nejako rozpitvávať, pridám už len zopár faktov aj z iného súdku. O zmenách v štruktúre publika videohier si môžete prečítať napríklad v tomto článku. Dozviete sa mimo iné aj, že vek priemerného hráča sa už priblížil tridsiatke. Videoherný priemysel už niekoľko rokov prekonáva v obrate ten filmový, minimálne v USA alebo Japonsku. Ale ani Európa nezaostáva. Denník Le Figaro nedávno uviedol, že Francúzi zaplatili za videohry celú tretinu všetkých výdavkov na kultúrne produkty v minulom roku (1,3 miliardy eur). Ani sumy investované do vývoja hier nepatria k najmenším. Hit tohto roku – Half-Life2 – stál 40 milónov dolárov. Toto všetko už sú fakty na naozajstné zamyslenie. Videohry už dávno nie sú doménou uslintaných mladíkov a tiež už dávno nie sú len o nejakom bezduchom strieľaní bez hlavy a päty (o tom si môžete prečítať aj v SME – každú stredu v mojich recenziách). Dúfam len, že to postupne pochopí každý. Nie, vlastne nedúfam. Toto je isté ako dane a smrť dokopy. Chce to len čas.

Michal Gardian

Michal Gardian

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek netrpiaci(na)newspeak. V pracovnej dobe sa "zabavam" so svojou firmou a vo voľnom čase úplne všeličím.Aj mne môžete nadávať/posielať finančné dary za dizajn blog.sme.sk, vybrali.sme.sk a www.sme.sk Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenáveci verejnéčo píšu inítehnológiezábavaextravíkendovníkDopisy Julkovi

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu